WAP: a jelszót egy öklömnyi kőbe fúrva találod, egy tölgyfa védelmében.
Legkönnyebben Mátraszentisvánból lehet megközelíteni a Kék sáv
jelzésen.
Ajánlott parkoló a Vidróczki csárda előtt.
N 47° 55,599' E 19° 52,234' 709 m [GCNHMM+parkoló]
A helyszín természetvédelmi terület, ezért virtuális pont, de a keresés élménye mégis megmarad.
A jelszóhordozó a Csörgő-patak völgyéből megismert, és megkedvelt zöld pöttyös kő, a környék legnagyobb fájának tövében.
A rejtés egyben alternatív visszatérési útvonalat kínál a
GCCSPV kiinduló pontjához.
"Newton hitétől mentsen meg az Isten"
Egy ismeretlen szerző évtizedekkel ezelőtti, - első látásra - provokatív üzenete fogad ezen a kilátóponton.
De vajon ismeritek-e a 18.századi angol eredetét, és a 20. századi magyar áttétét ennek az idézetnek?
Néhány napja még én sem ismertem.
William Blake (1757-1827) angol költő, festő, grafikus és nyomdász írta a Boldogsággal, mely száll dombok felett... című versének utolsó szakaszában:
"Most nékem négyes látomás ragyog,
Négyes látomás részese vagyok,
Négyes a látás gyönyöröm mélyén,
És hármas szelid Beulah éjén,
A kettős Állandó. Egyszeres látástól,
S Newton hitétől tartson Isten távol."
Kondor Béla (1931-1972) festőművész, grafikus, és költő.
Munkásságának legnagyobb részét rézkarcai alkotják. A hatvanas évek első felében készült az a tizenhárom rézkarcból álló sorozat, amelynek valamennyi darabja William Blake angol költő és festő, valamint rézmetsző műveire "talál rá", illetve ezekre reflektál. Ezek közül a leghíresebb, a Newton hitétől mentsen meg az Isten címet viselő 1961-ben (más forrásből: 1963-ban) készült alkotás.
Forrás:
Szabó Annamária tanulmánya a 73. oldaltól.
Isaac Newton hite
A tudományos kutatások mellett Newton rengeteg időt szentelt teológiai kutatásainak. Meglepő eredményre bukkant, melyre az Újtestamentum eredeti nyelvű kéziratának olvasása közben jött rá. Azt állította, hogy a későbbi korok fordítói saját céljaik elérése szerint fordították a Bibliát, így például a Szentháromság sem létezik, valamint Jézus sem Isten fia, így magához az Atyához kell imádkozni. Ezen gondolatait azonban nem sok emberrel osztotta meg, hiszen a Trinity College vezetői nemigen néztek volna Newtonra jó szemmel, ha azzal áll elő, hogy az intézet névadója nem is létezik.
A Newton-szikla, és a mellette magasodó Szamárkő az Ágasvártól keletre húzódó gerincből kiemelkedő sziklaalakulat. Vulkanikus eredetű képződmény.
A Newton szikla az egykori magma feltörés felszínre jutásával, a Szamárkő a tufaszórási fázis közben levegőbe került, és onnan a felszínre visszahullott anyagból épült fel.
Szép panoráma nyílik róla északkeleti irányba, tiszta időben a Bükk-hegység résztelei, például a híres Bél-kő is kivehetőek.
Jó túrázást!