Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2013.03.09 00:00
Megjelenés időpontja: 2013.03.17 09:18
Utolsó lényeges változás: 2024.11.13 22:02
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Pöttyös8
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 110 m
Megtalálások száma: 534 + 2 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Az emlékmű falánál, borostyán alatt találod a ládát.
Ez egy örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítése
Tarcal község a Tokaj Nagy Kopasz-hegy nyugati lábánál fekszik. A műemlékhez vezető útra itt érdemes kanyarodni N 48° 7,707' E 21° 20,749' 91 m [GCTURZ+letérés] amely egyébként Tokaji TV adó irányába vezető út is egyben.
A Zempléni hegység legdélibb peremén fekvő honfoglalás kori településre, szeretnélek benneteket meginvitálni ezzel a rejtéssel.
Ezt a területet Árpád ajándékozta Turzul vezérnek a birtokot, lovasversenyben elért győzelméért.
1894-ben a településtől K-re a hegyoldalban egy honfoglalás kori vezéri sírt tártak fel, amely a legenda szerint Turzul (Turcol) vezér sírja. A feltárás helyén, amely jelen pillanatban is közterületen található, nyolc évtizeddel ezelőtt 1930-ban emlékművet állítottak fel a tokaji Nagy-Kopaszra vezető út mellett.
A sírból előkerülő leletek a Nemzeti Múzeumba kerülnek áthelyezésre, és itt őrzik a mai napig is. Sír leletei itt megtekinthetők.
Az első település, amelynek rovásos neve köztéren került felállításra
Természetesen a település névadójának, a Tarcal vezér neve került rovással kiíratásra, de ez egyben a település rovásos neve is. Tarcal a Zempléni hegység legdélibb peremén fekvő honfoglalás kori település.
Az emlékmű története
Az emlékmű felállítását az Ébredő Magyarok Egyesületének tarcali szervezete kezdeményezte, a falu határában feltárt honfoglalás kori sírnak a megjelölésére. A sír Pataki Sándorné, született Tarcali Zsuzsanna birtokában lévő szőlőben volt, s a tulajdonos készséggel engedte át a mintegy 9 négyszögölet a nemes célra, csakhogy a szóban forgó szőlőt 1934 tavaszán elárverezték, s így az új tulajdonos, a Kisbirtokosok Országos Földhitelintézete, és üzlettársa, a Tokaj vidéki Hitelbank beleegyezése kellett az emlékmű építéséhez. Nem kis huzavona után ezek az engedélyek is megérkeztek, s megkezdődhetett az építkezéshez szükséges anyagi eszközök összegyűjtése.
Az építéshez szükséges 40 mázsa cementet, az Egercsehi Kőszénbánya és Portland cementgyár szállította. Az érvényes mázsánkénti 7 pengős ár helyett 6 pengőért. Zemplén vármegye főispánja 600 pengőt bocsátott rendelkezésre, az építkezéshez szükséges napszámbérek kifizetésére. A Magyar Trachit Művek 20 köbméter kőzúzalékkal segítette a munkálatokat. A kivitelező ebben az esetben Hadas József volt. Az építési költségek 382 pengő 33 fillérre rúgtak.
Az emlékműre elhelyezni kívánt öntöttvas táblát a Magyar Királyi Állami Vas Acél és Gépgyárban rendelték meg, a hazafias cselekedetre tekintettel térítésmentesen. A MAVAG vezérigazgatója azonban, vállalata súlyos gazdasági helyzetére tekintettel, csak önköltséges áron tudta vállalni.
1935. augusztus 5-én Szőllőssy Sándor csoportelnök jelentette be a képviselő-testületnek, hogy Tarcal honfoglaló vezér síremlékmű elkészült.
A rovásfelirat története
Tarcalon található Tarcal vezér emlékműve és egyben az első ismert rovásos településnév tábla.
Az emlékmű rovásfeliratát Verpeléti Kis Dezső készítette 1935-ben.
A felirat műkőbe lett kiöntve, így ezt tekinthetjük a rovásos helynév feliratok első képviselőjének. A műkő rovásfeliratot (Tarcal, 1935) egy fémtábla követte majd fél évszázad elteltével (Székelykeresztúr, 1990), s az első ismert hagyományőrző rovásfeliratos fa helynévtáblák csak ezután kerültek ki az utakra.
Kívánok mindenkinek kellemes időtöltést, és láda vadászatot!
Pöttyös8
Ládatörténet
2024. október 20. - A láda gazdája legalább 5 éve nem aktív, a láda elveszett, a ládaoldal elavult, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
2024. november 13. - Egy lelkiismeretes túratárs megtalálta az elveszett (eldobott?) régi ládát, visszarejtette, így újra kereshető. Köszönjük! [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Ha valaki jön erre, hozzon új füzetet mert teljesen elázott. Az útvonal ki van takarítva, jól járható. [Geoládák v4.5.7]
Egykor lépcső vitt fel ide, ma már csak egy benőtt ösvény. Az emlékmű környékét is belepte az akác és a bálványfa. Lehet, hogy ez a láda már nem mutat annyit, hogy megérje idejönni, főleg, hogy a környéken sok más doboz is van, amik igazán pompásak.
Köszönöm szépen a lehetőséget! Sajnos a rejtés helyét találtam a dobozt ellopták! Készítettem képet, mely alapján szeretném kérni a találat elfogadását! A rejtőt sem telefonon sem e-mailen nem lehet elérni! Az e-mail cím megszűnt!