Kedves ládász társam, az oldal bemutatását egy idézettel szeretném kezdeni.
Wass Albert: Mese az erdőről "részlet"
Amikor az erdőre ki mégy, figyelve lépj, és lábujjhegyen. Mihelyt a fák alá belépsz, és felrebben előtted az első rigó: akkor már tudnod kell, hogy az erdő észrevett. Haladj bátran, egyre mélyebben az erdők közé. A fák alatt, itt-ott még láthatod a harmatot, ahogy megcsillan a fűszálak hegyén. Jusson eszedbe, hogy angyalok könnye az. Angyaloké, akik sokat sírnak még ma is, mert annyi sok embernek marad zárva a szíve a szép előtt.
Egy igazán szép és e vidék szinte páratlan természeti alkotására szeretném felhívni a figyelmeteket. A Tokaji-hegyre vezető út mentén található természetes képződményre. Benne sétálva néhol az ember oly kicsinek érzi magát, a fölé magasodó néhol akár öt méterre is kiugró löszfalak tövében. Ez az út Tarcalról indul és a Tokaji hegytetőn ér véget. Kevésbé ismert csak szinte szőlősgazdák által használt.
A lösz név eredete
Rajna-melléki népies "laza" jelentésű szóból származik és mivel először ott tanulmányozták, megtartották e nevet. Magyar népies neve még a "sárga föld".
Alkotórészek
A típusos lösz durva kőzetlisztből álló, meszes, rétegzetlen, meredek falakban megálló, mállékony, fakó sárga üledék. Gyakoriak benne a mészkonkréciók (löszbabák) és apró szárazföldi csigák, az úgynevezett lösz-csigák(Helix hispida, Helix arbustorum, Succinea oblonga, Puppa muscorum), valamint a legutóbbi jégkorszak emlőseinek maradványai (például mamut, orrszarvú, bölény vagy szarvas). Szemcséi: 0,01-0,05 mm átmérőjűek. A Kárpát-medencében 4-20, esetenként 40-60 m vastag réteget alkot. Nedvesség és terhelés hatására roskadásra hajlamos laza törmelékes üledékes kőzet.
Elterjedése
A Földön igen elterjedt, mintegy 13 millió km²-nyi szárazföldi területet lösz borít. A Kárpát-medencében az Alföldön a futóhomok mellett a magasabb ártereken is előfordul ahol igen termékeny talaj képződik rajta. A Kárpát-medencén kívül Európa más részein is jellemző
Típusai
Több típusba sorolják, a legismertebbek a szárazföldi és infúziós lösz, attól függően, hogy keletkezése szárazon, a növényzetet szövetszerűen magában foglalva, vagy nedves környezetben történt.
Képződése
Régebben a lösz képződését úgy magyarázták, nevezetesen Agassiz és Charles Lyell elmélete alapján, hogy a talaj valójában gleccserek által összehordott finomiszap. Ma Richthofen elmélete a legáltalánosabb, mely szerint a lösz az atmoszferikus, nevezetesen a szél és a csapadék, valamint ezek mellett a növényzet működésének együttes eredménye. Vagyis hulló porból keletkezett többnyire a pleisztocén kori jégtakaró déli szegélyén elhelyezkedő ún. periglaciális övben, hideg füves sztyeppen.
A por a hideg sztyeppékről felkapott és bukószelek által elszállított majd lerakott törmelék.
Na ezekkel a sorokkal kívánok mindenkinek kellemes időtöltést, és láda vadászatot! Attila
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Útban mikóház(a)i szálláshelyünk felé megkerestük ezt a ládát is. Szinte egész nap kísért minket az eső, de itt most éppen nem esett. Viszont egy kicsit sáros volt az utolsó néhány száz méter, érdekes módon azonban sokkal kevésbé volt sáros, mint amilyen mondjuk egy jó kis igazi zselici löszmélyútban lett volna. Annyira viszont mégis sáros volt, hogy rátapadt a cipőnk talpára, és amikor visszafelé jőve egyik csapattársammal egyazon másodpercben gyanútlanul ráléptünk a betonútra, mindketten szépen meg is csúsztunk (de szerencsére nem estünk el). A kilátás nem volt rossz (bár a pára rontott rajta), a löszfal viszont kisebb volt, mint amekkorára számítottam.
Megtaláltuk.
Köszönjük a lehetőséget.
Bigmick, Iza
[g:hu+ 2.9.2 teszt]
Látszik, hogy nem sok eső esett errefelé mostanában. A löszfal oldalában levő növényeket vastagon lep a por.