Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2016.06.26 07:15
Megjelenés időpontja: 2016.06.29 10:00
Utolsó lényeges változás: 2023.09.10 21:00
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: Attibati
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 32300 m
Megtalálások száma: 106 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Wap: Hárompontos multiláda
1. A forrás feletti domboldalon keress egy plusszos dobozt egy fa gyökerei között!
N 48° 02.499 E 20° 29.233
2. Orvosságos dobozt keress egy nagy kő alatt!
N 48° 01.992 E 20° 30.399
3. A Szent Erzsébet-forráshoz vezető piros kör turistajelzés mellett keresd a 10*15*5 cm méretű ládát egy faodúban!
Figyelem! A fának több odúja is van.
N 47° 59.379 E 20° 29.758
A Börzsönyi-források, Pilis, Visegrádi-hg. források, Mátrai-források ládasorozat után a Bükk sem maradhat ellátatlanul forrásos láda ügyileg. A ládasorozat 10 hagyományos vagy multi ládából és egy bónusz ládából áll. A Gcbkza bónusz láda helyének megismeréséhez a sorozat (Gcbk01 - Gcbk10) minden ládáját meg kell találnod és be kell jelentened a megtalálást a gc.hu oldalon. Amíg ez nem történik meg a Gcbkza ládaoldalon nem láthatóak a záróláda koordinátái és akkor sem jelenthetsz be megtalálást a záróládára, ha más forrásból hozzájutottál a jelszóhoz. A sorozat tagjainak bejelentése után láthatóvá válnak a záróláda koordinátái.
Az útvonal leírása
Felsőtárkányból indulunk, a faluház melletti parkolóból. N 47° 58,688' E 20° 25,786' 234 m [GCbk05+Parkoló]
A 2505 számú, Eger-Lillafüred műúton kezdjük a kapaszkodást, először lankásabb, majd egyre meredekebben emelkedőkön. Mintegy 10 kilométer megtétele után érjük el a Tamás-kutat, ami közvetlenül az országút mellett található. A kút közelében kényelmes kerékpáros pihenőt alakítottak ki. Az első jelszórészletet egy fa gyökerei között találjátok egy plusszos dobozban. N 48° 2,499' E 20° 29,233' 524 m [GCbk05-1]
Utunkat tovább folytatva mintegy 2 kilométer megtétele után elérjük a Pazsag erdészház felé vezető útelágazást N 48° 2,544' E 20° 29,553' 532 m [GCbk05+Pazsag erdészház felé] Az útra gépjárművel behajtani tilos!
Hamarosan elérjük az Pazsag-kút felé vezető földút elágazását N 48° 2,016' E 20° 30,349' 560 m [GCbk05+földút elágazás]
A földúton csak 70 métert kell megtenni a rejtekhelyig: egy nagy kő alá rejtve találjátok a második jelszórészletet tartalmazó plusszos dobozt. N 48° 1,992' E 20° 30,399' 532 m [GCbk05-2] A Pazsag-kút kicsit lejjebb a völgyben található kerítéssel körülvéve. A vizét egy csövön keresztül vezetik a kerítésen kívülre.
Újabb 10 kilométert megtéve a jobbára lejtő aszfalt úton érjük el a Szent-Erzsébet forrás elágazását. A forrás előtt mintegy 50 méterrel le kell térni az aszfalt útról a piros kör jelzésre. A láda a jelzett út mellett található fa odújában várja a megtalálókat. N 47° 59,379' E 20° 29,758' 463 m [GCbk05-3]
A makadám úton mintegy 1300 métert visszagurulunk, majd a N 47° 59,719' E 20° 29,422' 440 m [GCbk05+makadám út elágazás] pontban balra fordulva néhány perc alatt elérjük az egri országutat, amin visszatérünk a parkolóba.
Az útvonal trackjét innen tölthetitek le.
A Bükk-hegység vízrajza
Napjainkban mintegy 770 mm csapadék hullik a Bükk felszínére éves átlagban.
A vízzáró agyagpalából illetve a vulkanikus kőzetekből felépített területeken a csapadékvíznek csak kis százaléka szivárog be a talajba. Az ilyen módon beszivárgó víz kis talajvízforrásokban vagy rétegforrásokban tör a felszínre, amelyek vízhozama igen csekély, mindössze néhány liter percenként.
A rétegforrások mellett jelentősek még a vulkanit és üledékes kőzetekből fakadó hasadékforrások, melyek vízhozama elérheti 200 liter percenkénti értéket is. Egyesek erdészházak, turistaházak, kisebb üdülők vízellátására is alkalmasak (Hármaskút, Csurgó, Bánkút, Sebesvíz stb.).
A mészkőből álló területeken a csapadék kb. 20-40 százaléka szivárog be a mészkő hasadékaiba és vesz részt a felszín alatti karszt kialakításában. A legjelentősebbek a mészkőből fakadó karsztforrások, melyek akár több 10 négyzetkilométeres vízgyűjtőről nyerik vizüket és vízhozamuk percenként a több tízezer literes értéket is elérheti.
A karsztforrások zöme a hegységperemen fakad, de a hegységet kettéosztó Szinva- és Garadna-völgyben is jelentős források találhatók. Ezek vízhozama a több ezer litert is eléri percenként. A legnagyobbak Miskolc-Tapolcán és Egerben találhatók. (Ezekre különféle létesítmények épültek, így eredeti formájukban már nem láthatók, így a ládasorozatban nem is szerepelnek.) A források vizének hőmérséklete általában a fakadási szinttel fordítottan arányos, a leghidegebbek (6-7 °C) a fennsíki régióban, a legmelegebbek a hegységperemi erózióbázison fakadnak (Eger, Miskolc-Tapolca, Diósgyőr, Sály, Kács, Mónosbél). Az itteni források hőmérsékletének alakításában már a mélybe zökkent, fiatal üledékekkel fedett mélykarsztból feláramló meleg karsztvizek is szerepet játszanak. A meleg vizek a hideg víznél lényegesen több időt töltenek a felszín alatt áramolva, ezt radiokarbon izotóp kormeghatározások egyértelműen igazolták.
Ezek szerint például az egri források vize 7300 évvel ezelőtt hullott le csapadék formájában a Bükk felszínére és szivárgott be a kőzet résrendszerébe.
A források között különösen ismertek a dél-bükki időszakos karsztforrások (Imó-kői-, Fekete-leni-, Vöröskői-alsó-, Vöröskői-felső-forrás), melyek aktivitása a karsztvízszint emelkedésével, csökkenésével áll összefüggésben. Hasonló működésű, kevéssé látványos időszakos források a Hór-völgyben több helyen is előfordulnak, ugyancsak közismert a Lillafüreden fakadó Soltészkerti-forrás, mely a Létrás-tető és István-lápa térségének vizeit hozza felszínre.
A hegység forrásai egyenetlenül oszlanak el: a fennsíkon kevés a forrás (Bán-kút, Csipkés-kút), a Központi-Bükk oldalában, illetve az Északi- és Déli-Bükkben feltörő karsztforrások viszont általában bővizűek, bár vízhozamuk - a csapadéktól függően - erősen ingadozó. A Déli-Bükk határát képező törésvonal mentén meleg vizű források fakadnak (Eger, Miskolctapolca).
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
2 pontnál ellentmondó a pont segítség (nagy kő alatt vagy fatönkben, segítek kő alatt?), végláda túl nagy és nem fér be a fa odujába. Csoda, hogy nem kelt lába. Sajnos a füle is törött, érdemes volna cserélni egy kisebb ládára.
GCBDEL útvonala szinte minden pontot érint, de amikor azt kerékpárral teljesítettük, ez a multi még nem is létezett ... Az első pontot 10+ évvel ezelőtt már megtaláltam (és még mindig jó volt a jelszó részlet!), most a harmadik pontért mentem egy érdekes kört GCODOV és GCFUKO érintésével a bükkzsérci út sorompójától, majd átálltam a pazsagi erdészház lejárójához a répáshutai útra a második pontért ... napnyugtára. :)
A tegnapi pontőrködés után, a mára esősre fordult időben még tettünk egy kisebb, jórészt autós kirándulást a tegnapi helyszín közelében, a Lök-völgyhöz (és a benne futó 2505. számú Eger-Lillafüred úthoz közeli helyszíneken). Ennek során az előzetesen "legkönnyebbnek" ígérkező GCBB04 ládával sajnos nem jártam sikerrel, viszont ezt a ládát sikerült megtalálni Bükkzsércről kiindulva, 3-1-2 sorrendben. A Szent Erzsébet-forrással és a Tamás kútjával nincs is semmi probléma, szép helyen vannak, szépen folynak még a mostani száraz időben is. De a Pazsag-kutat nem értem. Még ha a gyönyörűen felújított Pazsag turistaház, és a környező erdők megmutatása lenne a cél, akkor érteném. De a Pazsag-kútból (mármint a vizéből, és magából a forrásból) semmi se látszik, csak egy ócska, rozsdás kerítés - akkor meg minek?? Na mindegy, a moderátorok átengedték így is (bár én macikupac véleményével értek egyet).
Az meg már az én hibám, hogy az itt (2. pont) nemrég áthelyezett gyógyszeres dobozkának csak az új koordinátáit írtam be a GPS-be, a szöveges infót pedig, hogy milyen rejteket kell keresnem, nem írtam fel. Így 25 percen át keresgéltem a korábbi rejtésnek megfelelő fatuskókat egy kb. 30*40 méteres területen, hiába, s csak mikor reményt vesztve hazaindultam, akkor akadt elém egy kis, mellette pedig egy nagyobb kő... De legalább meglett. :-)
Még valami: a "plusszos dobozok" mára már cralexesek, illetve Béres kalciumtablettássok. :-) A 3 pontból "kiadódott" jelszó elemeinek eredetét pedig ugyan érteni vélem, de az efféle jelszóképzés értelmét már nem...
e-bikos ládakarbantartás 92 km.
Egyes logok említik, hogy a jelszóhordozó már nagyon rossz állapotban van, ezért ma ezt a ládát is felkerestem és cseréltem. Egyben egy jobb rejtekhelyet is kerestem neki, ahol jobban védve van az időjárás viszontagságai ellen. A ládát egy nagy kő alá helyeztem át.
Megvan, köszi!
Két gyalogos túra alkalmával szedtem össze, ma a Szent Erzsébet-forráshoz kaptattam fel Felsőtárkányból.
Az új doboz itt rendben, és a két mikro is megvolt Tamás-kútnál és Pazsagon. Ez utóbbit valaki úgy rejtette vissza, hogy a jelszó lapocskája kívül rekedt. Szerencsére nem fújta el a szél, csak kissé megkopott.
Az egyes és a hármas pont vize remek, jól esett a frissülés.
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést!
Pár nappal korábban már megkerestem az első és második pontot. A Tamás- kút vizét régóta ismerem és szeretem, ha erre járok világért sem hagynám ki, hogy megtöltsem a palackom.
Mai nap felkerestem a 3. pontot is, ahol a korábbi logokból gyanítottam, hogy gond van vele. Így is volt. Szerencsére fel tudtam venni a kapcsolatot a láda gazdával és felajánlottam neki a segítségemet. Jelezte, hogy egy másik Bükk szerelmes már nemsokára orvosolja a problémát, így megmaradhatott az egyetlen ládám logfüzetettel a szomszéd múlti első pontjának a gyógyítására. A jelszórészletet azért megkaptam, amit ezúton is köszönök.
(Ha már itt jár a leendő segítő jelezném, hogy az Ódor- várnál lassan betelik a füzet és el van repedve a láda teteje.)
Az első két pontot rendben megtaláltam. A harmadik pontnál köszönöm Attibati segítségét. Lehet, hogy figyelmetlen voltam, de az odú, amire én gondoltam üresen állt, előtte pár darab kővel.
A GCBHK2 letekerése után még ezt is teljesíteni akartuk. Péternek köszönhetően végül az országutat kihagytuk, mert megoldotta nekünk a logisztikát autóval. Így nagyrészt csak az élményszágulás maradt ebből a ládából. Köszönet.
Ma egy bringás kesselős napot találtunk ki, két Attibati multival. Ez volt a második.
Előtte letekertük már a GCBHK2-őt. Az 52km volt, 960 szinttel, így már nem teljesen frissen vágtunk neki ennek.
Mivel Radpeter nem tartott velünk erre a körre, így az autós logisztika miatt kicsit sikerült leegyszerűsítenünk a kört. Az összes pontot megfogtuk a megálmodott sorrendben, de szerencsére megúsztuk a Felsőtárkány felől Répáshuta irányába a műúton, a kocsik, és motorok között haladó aszfaltutas kaptatót. Nem is hiányzott volna már nagyon a nap végére.
Ez is remek kis tekerés volt. Szerencséra nagyrészt lejtmenetben. Azért így is befigyelt majd 190m szint a majd 16km-es útvonalon.
Itt is voltak nagyon szép részek, de nagyrészt zárt erdőben vezetett az út.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A hétvégét Miskolcon terveztük, melynek során szerettem volna a GCBKZA sorozatot is lezárni. Ennek előkészítéseként a hiányzó három ládát kerestem ma fel - többek között. Az első két pontot a Bükkön átvezető fóút felől, míg a harmadikat Bükkzsérc felől közelítettem.
James [Geoládák v3.12.10]
Ezt a rejtést két részletben találtuk meg, az 1-2 pontot 04.16-n, mig a 3.-t 04.21-n. Már csak egy találat kell a Bükki forrás záróláda helyének megismeréséig :)
Ja, egy kicsit csaltunk: nem biciklivel, hanem gyalog jártuk végig.
Kösz a rejtést!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (107 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.