Elhelyezés időpontja: 2016.03.18 16:44
Megjelenés időpontja: 2016.03.18 17:51
Utolsó lényeges változás: 2020.06.02 08:09
Utolsó változás: 2020.10.18 21:26
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Szárnyaló Sas
Felhasználó: Szárnyaló Sas Nehézség / Terep: 1.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 170 m
Megtalálások száma: 796 + 2 sikertelen + 16 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 3.1 megtalálás hetente
WAP
A vírusveszély csökkenésével a hagyományos ládát visszaállítottam.
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, minden ládánál válaszd inkább a bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
A láda a felüljáró korlátjába van rejtve, a koordináták felülre mutatnak, de alul van, 4x30cm-es henger. Drótot keress. Városi környezet, ezért fokozottan kérlek rejtéskor várd meg hogy ne legyenek járókelők!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Játék! Kérlek logodban írd meg, szerinted hogyan kellene hasznosítani ezt a használaton kívüli víztornyot!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
A láda mindkét végén nyitható, de a nagyobbik kupakja könnyebben nyílik. Az egyszerűség kedvéért a jelszót kívülről is ráírtam. A jelszót tartalmazó fényképet értelemszerűen hanyagold.
A legnagyobb bele rejthető ajándék: 36mm x 36mm x amekkora még befér a többitől.
Megközelítés
A víztorony közvetlen közelében számtalan BKV- és volánbuszjárat áll meg az Árpád Kórház vagy a Víztorony megállónál.
Gyalogos távolságban van a Rákospalota-Újpest vasútállomástól is.
Autóval az Árpád úton érkezve lehet megközelíteni, toronyiránt :) Parkolni mellette közvetlenül a Deák Ferenc utcában lehet (ha a XV. kerület felől érkezel). N 47° 33,752' E 19° 6,398' [GCUVIZ+1parkoló] Vagy a Stop-shop parkolójában, ha Újpest felől érkezel. N 47° 33,689' E 19° 6,359' [GCUVIZ+2parkoló] Mindkét helyen és a környéken mindenhol ingyenes a parkolás.
Összefoglaló
Újpest szimbóluma ez gyönyörű ipari műemlék. Az Újpesti Víztorony 2003 óta üzemen kívül áll, azóta csak egyre romlik az állapota. Legújabban kerítéssel vették körbe, omlásveszély miatt. A lenti archív kép készültekor újították fel utoljára.
Az épület 1911-1912-ben, a korban modernnek számító vasbeton technikával készült főképp betonból és részben téglából.
Története
A XIX. század-XX. század fordulóján önálló Újpest város 1905-ben döntött a helyi vízvezeték-hálózat kiépítéséről. Az erre kiírt pályázatot a három jelentkező közül a Compagnie Générále des Conduites d' Eau Liége Belgique nevű belga társaság nyerte el. A belgák 1910-ben 2 millió osztrák-magyar korona alaptőkével Ister Magyar Vízmű Részvénytársaság néven magyar projektcéget hoztak létre a feladat kivitelezésére. A rendszernek, lévén Újpest területe sík, szüksége volt egy víztoronyra is, hogy biztosítani tudja az egyenletes vízellátást a nagyobb fogyasztású napokon is.
A Mihailich Győző és Dümmerling Ödön által tervezett épület helyén 1911. július 3-án kezdődtek meg a földmunkák. Az Újpesti Víztorony egy 1500m³-es ún. Intze-rendszerű vasmedencét foglal magában, mely 15 méter átmérőjű. A víztorony alapozása 19m átmérőjű 2,40m vastag beton lemez. A torony alsó - fő teherhordó - része téglafal, 9,50m belső átmérővel, 1,80m kezdő falvastagsággal. A felépítmény 27m magasságig mintegy 2 méternyit szűkül, a konzolok alján a külső átmérő kb. 11,6 m. A víztorony építészeti kialakításánál ügyeltek arra, hogy az a város díszére legyen. Az építkezés 1912. július 8-án fejeződött be, ekkor adták át ünnepélyesen a torony kulcsát a vízvezetéket üzemeltető társaság vezetőjének.
1944-ben a nyilasok fel akarták robbantani, de az újpesti partizánok sikeres rajtaütésének köszönhetően megmenekült. E hősi cselekedet emlékét tábla őrzi a torony oldalán.
2003 februárjáig a környékbeli gyárak ipari vízellátását biztosította. Azóta a műtárgyat használaton kívül helyezték.
Forrás: Wikipédia
További infók
A torony történetét és minden tudnivalót nagyon jól összefoglalja ez a TV-műsor, érdemes megnézni, 5 perc.
Egy nagyon részletes cikket olvashatsz a viztorony.hu oldalon. Továbbá egy eredeti, 1913-mas cikket a tervező tollából szintén a viztorony.hu oldalon.
Majdnem 10 évig a környéken dolgoztam, most a láda miatt visszatértem ide. A hasznosítási ötlethez: én gyerekeknek rendeznék be benne játszóházat. Egyfajta közösségi tér lehetne benne. Van belőle körpanoráma is, még ha a közeli tízemeletesek sokat ki is takarnak belőle.
A rejtés és a láda rendben van, köszi a rejtést!
Többen is jelezték, sőt, tegnap telefonáltak is, hogy nem találják.
Éppen ezért ma kimentem megnézni, hogy mi a stájsz, és mindent rendben találtam, kissé feltöltöttem a ládát ajándékokkal. segítségképpen: Bár egyfolytában átrakják a ládát, jeleleg a Rákospalota felé eső korlátszakasz aljában van, középtájt. Fekete drótot keress!
Nem találtuk meg (vszeg elvitték), szóltunk a láda gazdájának, megkaptuk a jelszót. Köszönjük!
Ui: Szerintem megfelelő helyül szolgálna egy víz(torony) történeti múzeumnak. + Felsétálni a nagy toronyba, tetejéről kinézni a messzeségbe.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (814 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.