A virtuális pontokból álló (NP fok. védett terület miatt) láda a mai naptól (2014.03.22.) újra kereshető, de (!) tudnotok kell, hogy az ősborókás 2 éve áprilisban javarészt porig égett. A terület lassan, nagyon lassan regenerálódik. A hármas ponton a kilátót még nem építették újra, de nem vesszük ki azt a pontot, mert a séta szép. Ennek tudatában döntsétek el: 1. kimentek és keresitek a ládát (amolyan katasztrófa-turistaként vagy 2. vártok még pár évet (évtizedet) amig helyreáll a korábbi állapot.
wap: 3 pontos multi, virtuális rejtésekkel (mindenhol gravírozott táblácskát keress!).
Kb. 8 km hosszú a séta a csárdától (oda-vissza). A jelszót a pontok sorrendjében kell beírni!
A ládába TravelBug
nem helyezhető
Bugacra Adoptáltuk az általunk 2007-ben telepített multit. 3 pontos maradt, de csak az első kettő maradt virtuális, a végláda PET előforma. Tudom, hogy sokan minden ponton geoládát szeretnének keresni, de ez a Kiskunsági Nemzeti Park területe és a multi pontjai fokozottan védett terület határán vannak. Mindhárom pont szabadon látogatható, de CSAK ÉS KIZÁRÓLAG a tanösvények illetve a turistautak mentén! Az útról letérni tilos! Kérlek tartsátok be a tiltó táblákat, mert csak így garantálható, hogy ez a láda kereshető legyen a jövőben is! Nem drive-in láda, homok van, néha kutya is felbukkan. Bocs, ezek az adottságok! ;)
MEGKÖZELÍTÉS:
A csárdánál tudsz parkolni:
N 46° 40,116' E 19° 38,029' [GCBuPu+parkolás] Innen oda-vissza egy jó 8 kilométeres séta. Jó minőségű földút vezet ugyan tovább, de a behajtani tilos táblát elég nehéz nem észre venni... Nyílegyenesen 1,8 km-t sétálsz az istállókig
N 46° 39,472' E 19° 36,964' [GCBuPu+istálló] , miközben begyűjtöd az első ponton található jelszórészletet
N 46° 39,745' E 19° 37,283' [GCBuPu-1]. Az istállóktól az erdő felé nézve már látszanak a "Madarak és fák útja" nevű tanösvény ismertető oszlopai. Ez egy relatív rövid, de szépen kivitelezett tanösvény. A második pont a tanösvény végénél van. Sajnos a korábbi ismertető tábla a lángok martalékává vált, így a gravírozott lapocska az NP tábla oszlopára került.
N 46° 39,309' E 19° 36,724' [GCBuPu-2] Itt keresd a jelszó második felét. A harmadik pont légvonalban innen kb 900 méter, csak az a bökkenő, hogy erre tovább haladni csakis engedéllyel szabad! Így javaslom, hogy sétálj vissza 250 métert és a tanösvény másik ágán haladj tovább, amíg eléred a
jelzésű turistautat. A hármas pontnál a korábbi szép kilátó szintén porig égett, most csak az üszköz alapját találja az erre látogató. Az egyik cölöpre ragasztottam fel az utolsó jelszórészletet hordozó gravírozott lapot.
N 46° 38,828' E 19° 36,658' [GCBuPu-3]
Sajnos van belépődíj (2014-ben ez 900 forint/felnőtt), de tapasztalatom szerint csak szezonban és nappal (kora reggel és este nincs nyitva a "pénztár"). Alternatív, ingyenes megközelítés a GCKEKI láda irányából lehetséges.
A KÖRNYÉKRŐL ÉS BUGACRÓL:
Sokan azt hiszik, hogy az Alföld csak egyszerű síkvidék, pedig ennek is megvan a maga szépsége. Aki eljön, és felkeresi a ládát, javaslom, ne csak egy "levadászó" körút részének tekintse, hanem szánjon a környékre egy kis időt. Megéri. Épp ezért döntöttem úgy, hogy Bugac megérdemel egy multiládát. Próbáltam a pontokat úgy kijelölni, hogy minél többet mutasson meg a vidékről.
A multi láda a Kiskunsági Nemzeti Park legnagyobb kiterjedésű részén, Bugacpusztán (15000 ha) került elrejtésre. Mindenkitől körültekintő magatartást kérek a túra során, mivel fokozottan védett terület közelében halad el a túra útvonala.
A kun kódex szerint a "buga" szó bikát jelent, a "bugac" ill. "bugacs" szó, a bikával foglalkozó egyén.
Bugac nem szikes, fák és dombok nélküli sivár, óriásméretű egyhangúság, hanem gigantikus szürkés égbolt alatt virágos zöldmezők, bokorerdők, tocsogók, nádasok sokféle ritka madarak összessége. A szürke magyar gulyák félelmetes méretű bikákkal, a rohanó ménes, a pásztorok öltözete felejthetetlen látvány és élmény minden embernek.
Szabadidős tevékenységek:
-Csikósbemutatók tavasztól őszig minden nap
-Vendégházakként működő jellegzetes alföldi parasztházak
-Solymászbemutató
-Kalandtúra
-Lovaglás
-Időszakonként megrendezésre kerülő Fogathajtó Bajnokság (Olyan híres fogathajtó világbajnokokat nevelt fel a vidék, mint Abonyi Imre, Abonyi Géza, Juhász László).
Javaslom még a Pásztormúzeum meglátogatását is:
N 46° 39,570' E 19° 36,941' [GCBuPu+múzeum]
Bővebben információ a
www.bugac.hu oldalon olvasható.
Itt található tanösvények:
1.
Boróka tanösvény (a Pásztormúzeumtól a kisvasút felé halad (Hittanya mh. lásd
GCKeki)
2.
Erdei tanösvény (a multi során részben bejárásra kerül)
3.
Madarak és fák útja (a multi része)
4.
Sáska-járás sétaút
(egy rövid, játékos séta a Pásztormúzeum közelében)
Kellemes időtöltést!
Ládatörténet:
2014.03.22 15:00 - újratelepítve, de kérdés, hogy megéri-e idejönni, miután az ősborókás jelentős része elpusztult?
2002.12.15 14:50 - eredeti rejtés időpontja
2007.01.14 11:00 - újrarejtés időpontja
2012.04.30 13:00 - egy kiterjedt erdőtűzben a 3. jelszórészletet tartalmazó kilátó megsemmisült, a károk felméréséig a multi beteg.
2013. vége: felújítás, kereshetővé tétel....