Megye/ország: Csongrád-Csanád
Elhelyezés időpontja: 2021.06.25 10:15
Megjelenés időpontja: 2021.06.25 18:41
Utolsó lényeges változás: 2023.08.05 22:22
Utolsó változás: 2023.08.05 22:25
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: LionDaddy
Ládagazda: LionDaddy Nehézség / Terep: 2.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 193 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.1 megtalálás hetente
16 x 11 x 6 cm méretű négyfülű geoláda
A monostor romjától pár lépésre, védett helyen, de ne a földön keresd!
A láda sérülése, eltűnése esetén virtuális formában alternatív jelszó található a közeli információs tábla hátoldalán egy 2,5 x 6 cm méretű fém táblácskán.
Az egykori monostor helye a Tisza bal parti árterületén egy É-D-i irányú, kb. 300 m hosszan elnyúló, környezetéből 6 m magasan kiemelkedő természetes domb északi részén található, melynek tetejét elődeink emlékezete szerint a folyó soha nem árasztotta el.
Az Ellés-parti monostor a XI. századtól a XVI. század közepéig állt fenn, bár első írásos említése csak 1306-ból származik. Tulajdonosa az eredetét a honfoglaló Ond vezérre visszavezető Bor-Kalán nemzetség volt. A bencés, kora keresztény bazilikát utánzó háromhajós román templom a XI. század végén épült és É-i oldalához kis sekrestye csatlakozott. A tatárjárás során jelentős kár érte, de a XIII. század közepén újjáépítették. Ekkor a nyugati zárófalhoz két tornyot építettek, az elpusztult sekrestye helyére nagyobb méretű kápolnát emeltek. Ugyanekkor épült fel a kolostorszárny, melynek udvarán kút állt. A monostorhoz tartozó szolgálónépek számára külön temetőkápolnát építettek.
Az épületek egy részét a XV. században három méter mély árokkal vették körül. A török uralom alatt a hely egyházi jelentősége megszűnt, az épületek tégláit és köveit a környék lakói elhordták, csak az alapfalak élték túl az idő múlását.
A monostor romjainak régészeti védelem alá helyezésére 1990-ben került sor és a feltárás szondázó ásatásként ugyanebben az évben elkezdődött. A monostor körül és annak belsejében, valamint a temetőkápolnánál több mint 300 temetkezési hely maradványai kerültek elő. A régészeti munka eredményéről és a leletekről Pávai Éva: Ellés monostor kutatása című munkájában olvasható részletes leírás.
Köröszugi túraútvonal
Az egykori monostor romja mellett vezet el a 27 km hosszú, 6 pihenőhelyet magába foglaló Csongrád Nagyréti Természetvédelmi Területen húzódó Köröszugi túraútvonal. A túra bemutatja a Tisza és a Körös holtágainak élővilágát, természeti értékeit és 2. pihenőjénél lehet letérni a monostorhoz is. Ugyanitt található a környezetvédők oktatási bázisa.
A túraútvonal legnagyobb pihenőhelyét a 4. állomásánál, a Mámai-holtág melletti 2 hektáros területen építették meg, egy 12 méter magas kilátótornyot állítottak, mellette pedig egy 50 négyzetméteres szociális blokk szolgálja a túrázók és a táborozók kényelmét.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést!
Példamutató munka. Csodaszép hely, láda nélkül sohasem találtuk volna meg!
Ernő és Tina, Szegedről. [Geoládák v4.5.0]
A fahíd után ide is eljutottunk. Fazék útvonalát követve tényleg igazán drive-in lett a találat, bár Roy-nak sikerült itt is morogni a homok miatt. A rom szépen rendben van tartva, bár én nem mindig kultiválom az ilyen tökéletesen renovált romokat, valahogy a szokásos rom féle romantika hiányzik belőlük. Azért élveztük a helyet, elolvastuk a táblákat és köszönjük a rejtést!
Csongrád környéki ládázás Gyrossal. A csongrádi fahídon jöttünk át. Tetszett a monostor rom és a kihelyezett táblák a sok-sok információval. Ismét egy igényesen kivitelezett rejtés LionDaddy-től. Köszönet a rejtésért.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Nagyon sok a szúnyog és elég kalandos az odajutás.
~Pető Csaba - Csík Nelli(◠‿◠)Hungary - Hódmezővásárhely~
Ig: petocsaba_official
[Geoládák v4.3.0]
Bátyámmal megtaláltuk. Köszönet a ládáért. Tavaly már jártunk erre, amikor még nem ismertük a játékot. Utólag nézve elég feltűnő, csodálom is, hogy nem találtuk meg véletlenül. [Geoládák v4.3.0]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda újra a helyén van. További jó keresést! Egy évig tartott mire beértünk és véletlen a szomszéd bácdihoz mentünk, utána végre meglett. A rejtés szép, csak ne lett volna olyan rengeteg szúnyog. A nap utolsó megtalálása. Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.3.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Négynapos hosszú hétvégénkről hazafelé. A fahídnál álltunk meg, onnan sétáltunk be. Odafelé a Tisza melletti erdei utat választottuk. A koranyári tavaszban már a szűnyogok is komolyan támadásba lendültek. Ekkor elhatároztuk, hogy visszafelé a töltésen jövünk.
A feltárt falmaradvány látványos, és rengeteg érdekes információ olvasható a táblákon is.
A fahídon áthajtani még mindig jó buli. :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.0]
12 éve nem volt meg a láda. Akkor még ásatás volt, viszont a monostornál keresés közben rám szürkült, a gáton rám esteledett. Most a rövidebb úton érkeztem. A Tisza mellett kellemes erdei út fogadott, végig különböző színű levélszőnyegen haladtam. A folyón egy motoros kishajó volt mindössze, hullámokat vert. Hosszabb időre számítottam, de egy kis kanyargás után már közel volt a cél. Az uralkodó szín a zöld lett, eltűntek a levelek és táblák jelentek meg. Kikövezett út, majdnem tiszta környezet, még olvasható táblák. A közeli háznál fát hasogattak, vagy valami hasonló tevékenységet végeztek. Remélem a ládára nem lesz negatív hatással. Visszafele szemerkélő esőben a gáton mentem. Ez nem sokat változott az évek során. Innen vissza a fahídon, és a csongrádi pontok begyűjtése volt soron. A kissé alultervezett távolság kb 20 kmre nőtt. Mindenesetre örülök, hogy régi adósságom - a láda megtalálása - letudtam :)