Elhelyezés időpontja: 2003.03.26 14:00
Utolsó lényeges változás: 2010.03.29 14:44
Utolsó változás: 2014.01.22 12:53
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Lacus
Ládagazda: álomfogók Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 5000 m
Megtalálások száma: 1041 + 6 sikertelen + 21 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
Az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség 1599-2/2010. ügyiratszámú határozatában, az Egererdő Zrt 43/9/2010 ügyiratszámú engedélyében a geoláda elhelyezését engedélyezte.
Pes-kő, Három-kő, Tar-kő, Dédesi Kisvár-szikla fokozottan védett területein a szabályok betartását a Természetvédelmi Őrszolgálat a 2011.02.20. és 2011.06.31. közötti időszakban kiemelten ellenőrzi.
A Tar-kő kilátópontja a Keskeny-rét (Háromkő) valamint az Őserdő irányából jelzett turistaúton megközelíthető. A jelzett turistaútról letérni tilos! Az Őserdő felől érkezők a sziklaperemhez vezető kitaposott, "rövidítő" nyomot nem használhatják azt a helyszínen szalagozással lezárjuk. A Tar-kőre fölérve a kijelölt területen belül szíveskedjenek tartózkodni.
Tilos a védett növényfajok egyedeinek veszélyeztetése, engedély nélküli elpusztítása, károsítása, élőhelyeinek veszélyeztetése, károsítása.
Tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása.
A fenti előírások betartását a Természetvédelmi Őrszolgálat ellenőrzi.
A látogatóforgalom kiemelt ellenőrzése fokozottan védett fajok élő- és szaporodó helyeinek megóvása érdekében szükséges.
Megértésüket köszönjük!
.....................................................................................
A láda korábban a Tar-kő mészkőhomlokzatának egy üregében lapult, a bérc peremétől kb. 15 méterrel mélyebben. Innen a természetvédelmi hatóság határozata alapján el kellett távolítani és a turistaúthoz közelebb kellett helyezni. A közelítőleg kijelölt ponthoz igazodva kerestem rejteket a ládának. A kékfedelű ládát egy kisebb szikla alá bújtattam a turista úttól és a magassági ponttól ( N 48° 3,426' E 20° 27,670' 942 m [GCTark+summit]) nem messze. A rejtés nem sikerült tökéletesre, a csúcsra megérkezve ugyanis társunk is akadt a nyári zivatar személyében. Ázott, párás GPS-szel és szemüveggel, szakadó esőben, elázott családdal azonban nem sikerült jobbat alkotnom. Két és fél után végül is akadt egy konstruktív kessertárs, aki felhatalmazásom alapján, keresett egy igen közeli, sokkal helyénvalóbb rejteket a doboznak egy fa tövében, egy nagy odúban pár méterre a korábbitól, az út felé. A rejtekhely nagyon jól takarja a ládát, jól véd az esőtől, de cachereknek mégis könnyű lesz megtalálni (Nem kell feltúrni a kőtengert). A nyílást kövekkel álcázták. Egy nagyobb kő van beforgatva a gyökerek közé, azt kiemelve máris látszik a láda. Ezúton is köszönet Attuxnak a segítségért!.
Az utóbbi idők gyakorlata alapján gondoskodtam tartalék jelszóról is, ehhez a tanösvény tar-kői állomásán elhelyezett táblát ( N 48° 3,388' E 20° 27,701' 938 m [GCTark+geocache]) kell alaposan tanulmányozni, de amíg a láda a helyén van, ezt a segítséget nem publikálom.
Leírás:
A perem-bércek, melyek a Bükk-fennsík határkövei, leglátványosabb tagjai az ún. "kövek". Valamennyi ott alakult ki, ahol a Bükk-fennsík szegélye mészkő-pala kőzethatárral esik egybe, s e határ azon szakaszain, ahol a csaknem merőlegesen álló mészkőrétegek rétegfőikkel tekintenek a pala térszínek felé. E rétegfejeken és a hozzájuk tartozó, majdnem függőleges, sőt túlhajló réteglapokon jött létre a kövek magas, hosszú, világosszürke-fehér homlokzata. Ezen kövek egyike és talán legszebbike a Tar-kő. A délre tekintő, 20-60 m magas mészkőhomlokzatát számos kürtővályú és kürtőközi orom tagolja.
A Tar-kőről csodálatos panoráma nyilik főként dél felé, de a szomszédos kövekre is rálátni. Maga a megközelítés is jó néhány kilométeres, feledhetetlen túrát jelent, főképpen ha az ember a fennsík karsztforma kincsvilágát felvonultató rétek felől az ún. Király úton érkezik (Nagy-mező, Zsidó-rét, Hosszú-rét, Keskeny-rét). A Tar-kőre egyébként az országos kék jelzés és az Olasz-kapu Tanösvény (is fel)visz.
Megközelítés: Leginkább gyalogosan, bár lehet, hogy vannak, akik biciklivel is fel tudnak jutni a csúcsra, de átlag kerekező nemigen. Aki kocsival indul útnak, annak 4 megközelítési irányhoz tartozóan 4 parkolót lehet javasolni. Kettő az Eger-Miskolc út mentén található. A Hereg-réti parkolóból (amely Egerhez van közelebb) a K+ majd a Z végül a K jelzés vezet fel. Ez kissé szokványos erdei kirándulást jelent. A Bánya-hegyi parkolóból a Z négyzet, a Z majd a Z háromszög és végül a K jelzés mentén vagy esetleg nagy kerülővel ugyan, de végig aszfaltos (de gépjárművel csak büntetés terhe mellett használható) úton lehet egészen a Zsidó-rétig eljutni, ahonnan szintén a K jelzés vezet el a célhoz. Szilvásváradról megfelelő tarifa ellenében az Olasz-kapuig szabad felhajtani, ahol szintén parkoló van kialakítva. Innen akár az előbb említett erdőgazdasági aszfaltos út folytatásán a K jelzés eléréséig, akár a K+, Z jelzésen az Őserdőig és onnan tovább úgyszintén K jelzésen. Természetesen Bánkút felől is lehet egy jó nagyot túrázni. Mindenképpen kiadós sérára kell felkészülni.
Jó utat, sikeres kincskeresést.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nem tudom, hová lett április óta a másik doboz, illetve a megmaradtból a logbook és a jelszóhordozók. Mivel mostanság nem tartom túl valószínűnek, hogy arra járok, ezért szeretném megkérni a következő kereső(ke)t, hogy indulás előtt egyeztessünk a jelszó és a logbook pótlásáról. Előre is köszönöm.
Kéktúrázás közben leltem meg. Sajnos logfüzet nem volt a ládában. Mivel siettünk tovább Bánkútra, emiatt jobban nem tudtam körülnézni. A rejtő segített a jelszóban.
Föld napi (na jó egy nappal megkésve) teljes családi kirándulás nyolcasban Rozival a kedvenc helyemre. A kilátás a régi, a ládánk (mindkettő) rendben. Két negatívum is akadt sajnos:
(i) a Felsőtárkány - Lillafüred út folyamatos motorzaja. Miért nem tudják máshol bömböltetni azokat a fránya masinákat?
(ii) A logfüzet használata. Miért nem lehet a lapok mindkét oldalát használni? És miért tart attól valaki, hogy olyan oldalra írjon, amelyet már egy sor "beszennyezett"? Így persze hogy hamar betelik, pedig jóval több mint a fele még üres.