Mi a mozgó célja? Az Északi Zöld turistajelzésen halad keleti irányban.
Hová lehet rejteni? Az Északi Zöld nyomvonalának közvetlen környezetében.
Kötelező tovább vinni? Igen, kötelező tovább vinni, haza nem vihető.
Továbbvitel, újrarejtés szabályai: Legalább 1 km, legfeljebb 3 km a szállítandó táv.
Mikor lehet újra megtalálni? 3 hónap elteltével találhatod meg újra.
Esetleges egyéb tudnivalók:
Ez egy (14x10x9 cm-es) mozgóláda gyakorlott, kihívásokat kereső túrázók számára, ami az Északi Zöld turistaúton halad, gyakran igen nehéz terepen. A jelzés olykor nehezen követhető, az ösvényeket egyes szakaszokon hódítja vissza a természet! Készülj fel jól, mielőtt keresni indulsz!
A szabályokról dióhéjban
- Továbbvinni kötelező, hazavinni nem lehet!
- Minimum egy, maximum három kilométert vidd tovább!
- 3 havonta találhatod meg!
Aktuálisan merre jár
Nógrádmarcal felől tart Nagylóc felé, keletre - mintegy ráhangolódó, bevezető szakaszként a Cserhát lankáin.
A következő összekötő rész Benczúrfalva és Endrefalva között várható.
A teendőid, ha meg szeretnéd találni a ládát
1. A megszokottnál jobban tanulmányozd a láda környékét, megközelítésének lehetőségét, az utolsó logok alapján a környezeti körülményeket!Leginkább lakott területekről távol eső túrákra lehet számítani (az átkötő szakaszok kivételével). Az előző megtalálásod óta mennyi idő telt el? Kérlek, háromhavonta csak egyszer jelents be megtalálást!
2. Amikor megtaláltad a ládát, mihamarabb jelentsd be azt (térerő függvényében), és tegyél ki egy bocsi cetlit, rajta a neveddel és a számoddal, segítve az esetleg kevéssel a nyomodban járó játékostársat! Kérlek jelezd, ha fogyóban a bocsicetli a ládában, hogy vagy én, vagy a következő segítőkész játékos pótolhassa!
3. Állítsd betegre a ládát, mint a ládaoldal szerkesztője utolsó megtalálóként! (A leírás szöveges részét kérlek ne módosítsd, csak a fejlécet, minden mást a logodban jelezz, köszönöm!)
4. Vidd tovább legalább egy, legfeljebb három kilométert! Kivétel ez alól, ha éppen összekötő szakaszon jársz, lakott vagy kitett területen, ahol a láda nem lenne biztonságban. Ilyen szakaszokon, ha teheted, vidd tovább az útvonalon az első biztonságosnak ítélt rejtekig, akár hosszabban is! Az ilyen átkötő szakaszokon kerüld kérlek az autós továbbvitelt, a kerékpár viszont ezeken a szakaszokon kifejezetten támogatott! (A túra útvonala jórészt nem kerékpáros megközelítésre van optimalizálva, de aki ilyen kihívást keres, természetesen nem tilos a kerékpáros továbbszállítás.) Csoportos megtalálás lehetséges, ha együtt viszitek tovább a ládát.
5. Ha alkalmas rejteket találtál az előzőtől megfelelő távolságra, koordináta-átlagolás közben se feledkezz meg a találatod bejegyzéséről a füzetbe, miközben megadod az új jelszót! Ezután lehetőleg a helyszínen, de minél hamarabb vezesd át a változásokat a ládaoldalon is az új koordináta, a terep, a nehézség, a rejtő és a jelszó kapcsán, mielőtt újra kereshetőre állítod! Védett, fokozottan védett területen nagy figyelemmel rejts és járj!
6. Nyugodtabb körülmények között kérlek írj mihamarabb részletes beszámolót a logodban, tekintettel a megközelítésre, az útviszonyokra, a körülményekre - ezzel segítve a következő megtalálót! Ennél a mozgónál az átlagosnál is nagyobb segítséget jelenthet egy segítő, részletes log!
Tudom, hogy számos esetben könnyebb és egyszerűbb lehet valamelyik szabály átlépése, de a közösségre való tekintettel és a korrektség szellemében kérlek, hogy tartsd be ezeket, köszönöm!
Az útvonalról, mint látnivalóról
Az Északi Zöld turistaút Balassagyarmattól Sátoraljaújhelyig kanyarog az Északi-középhegység változatos tájain, a lehető legjobban követve az ország északi határvonalát. Magyarország az Európai Unióhoz történő 2004-es csatlakozásakor merült fel az útvonal ötlete Bánhidi Attilában, aki térképen kidolgozta azt, majd 2005-06-ban Mályi József vezetésével a Magyarországi Kárpát Egyesület önkéntesei látták el jelzésekkel, valamint útjelző táblákkal az útvonalat.
A 2006-ban átadott, eredetileg közel 400 kilométeres útvonal azóta kisebb változtatásokon esett át, több lett az összekötő szakaszok száma és hossza, ez azonban mit sem von el a vadregényes összképből! A láda célja, hogy az Országos Kék Kör felkapottabb, jobban ismert és gyakrabban járt útvonalai mellett alternatívát nyújtson a több kihívást, összetettebb találatot keresők számára. A táj jellege és változatossága, valamint az egyelőre jóval mérsékeltebb ismertsége és így kitaposatlansága miatt mind fizikailag, mind a várható körülményeket tekintve érdemes komolyabban utánanézni a láda aktuális helyszínének és felkészülten érkezni. A tájékozódóképességet is próbára teszi az útvonal, itt nem mindig elég a gps-re hagyatkozni!
A mozgóláda a fentiek mellett szeretné bemutatni, hogy számos olyan helyszín található még kis Hazánk területén (akár éppen annak legszélén), ami a sokat látott túrázó számára is tud újat, ismeretlent mutatni. Bízom benne, hogy ezzel a mozgóval sikerül felhívni a figyelmet a kevésbé közismert túracélpontokra, amik közül a leginkább érdemesek állandó ládát is kaphatnak a jövőben.
Rejtve!
Tovább vittem 1,22km. A műút mellett,villanyoszlop tövében megtalálod. Már párszor rá akartam mozdulni erre a mozgora, de valami mindig közbejött. Most egy kellemes sétával továbbvittem.
Borús, ciklonos napon, de eső nélkül tovább az északi zöld laza szakaszán a Tábi-tótól. A gumicsizma természetesen jó szolgálatot tett, de a magas füves szakaszon így is ázott a nadrágszáram. Friss levegőn, csodás égi színjáték mellett hangulatosan telt ez az 1-2 óra. A láda új rejteke egy vastagabb fa deréktájra eső elágazása, főleg a sűrű vaddisznónyomok miatt.
Ládaellenőrzés, mozog tovább! Ha nem viszi senki, akkor majd én :)
A leírás alapján meglett, a gps ugrált kicsit. A láda kifogástalan állapotban van, öröm volt látni! :) Köszönöm ezúton is a bocsi-cetlik pótlását!
A Tábi-tó partjára érkezett a láda, majd átkelt a gáton, a domb oldalán kanyargó ösvényen felkapaszkodott, majd elvált a K4-től és felment a domb tölgyes tetejére.
A szakasz jól követhető, szépen jelzett. A tó szép, ma népszerű volt.
1050 métert vittem tovább, előző rejtekébe költözött a Tóbarát mozgó.
A láda megszerzéséhez le sem kell lépni a szekérútról, csak lenyúlni a talpad alá!
Amint megjelent a láda ihletet kaptam, hogy ezt beillesszem a hétvégébe. A másik végén (Zemplénben) elhelyezett ládákat az utóbbi években begyűjtöttük, miközben kellemes helyeket jártunk be és ismertünk meg. Kíváncsian vártam, hogy folytatódni fog-e a GCEZx ládasorozat. Most helyette itt van ez. Remélem, párszor még lesz hozzá szerencsém.
A Tábi-tónál parkoltunk, ahová Varsányból aszfaltos út visz. Ennek végétől mintegy másfél kilométerre volt a láda. Biztosra szerettem volna menni, ha esetleg valaki megmozdította, szembe találkozunk. De úgy látszik, ma rajtunk kívül másnak nem fájdult meg a foga az új mozgóra.
Az új rejtés kicentiztük, pont 1 kilométerre az előzőtől. Utána jó darabon ugyanis a horgászoké a tópart és a gát, melyen a zöld jelzés vezet.
A rejtekhez egy csapás visz be, ami elég éles szögben csatlakozik a széles úthoz, úgyhogy kelet felől érkezve tégy meg pár lépést, mielőtt bevetnéd magad a sűrűbe. A ládához kb. 15 lépést kell megtenni és lehajolva egy akác aljában levő természetes üregbe kell benyúlni. Nem egy csodaszép rejtés, de a következő megtalálóig kitart.
Megtaláltam!
Egy újabb mozgó, de ez a jobbik fajtából. Alapvetően nem szeretem a mozgókat, 80%-uk megszüntethető, nem búsulnék utánuk. Írom ezt úgy, hogy az utóbbi időkben leginkább mozgókat kerestem fel, mert a normál ládákat már nagyrészt megtaláltam. Ellenben túrázni szeretek, a fix úton haladó mozgóládákat kedvelem (csak településen ne kelljen vinni).
8 nap alatt sikeresen tovább vittem a Gcred, Gckekl és ezt a ládát is.
Ezen a szakaszon túl sok bozótharc nem volt. Ha zöld jelzés nem is volt sok, de a fehér alapozás sok fán fent van, nemsokára sok szép frissen festett zöld jelzés fogja mutatni az utat. Láttam egy őzet is a séta során. Miután rejtettem, jött egy kis komisz felhő és 5 perc alatt jól eláztam egy felhőszakadásban.
Rejtés 10 méterre az úttól, kidőlt fatörzs mögött/alatt.
Már a moderáció alatt megírtam, hogy még Nógrádban fogom elcsípni ezt a mozgót. Nagy szerencsémre, jóbarátom PÉV hagyta magát rábeszélni, hogy ma ládázzunk Nógrádban, kezdve az északi zölddel. Ilinyíről indultunk egy jó minőségű szekér/erdei úton. Ahogy elértük a zöldet, jobbra már láttuk is a ládát rejtő fát. Meglett, majd indultunk, hogy tovább vigyük. Szerencsénkre csak egy ici picit esett, azt is hamar abbahagyta. Találtunk egy nagyon jó fatuskót egy jelzett fa mögött, oda bedugtuk.
Visszafelé találkoztunk egy nagyon beszédes és barátságos palóc emberrel aki megállította a traktorát, hogy elbeszélgessen velünk. Meséltünk neki a ládázásról, nagyon tetszett neki. Az egész túra kb. 5 km volt. Nagyon tetszett a környék és még nagy sár sem volt. Kiváncsi lennék, hogy merre jár majd három hónap múlva, amikor megint vihetjük. Talán még elég közel lesz hozzánk, akkor majd megkeressük megint.
"Júlia (...) a füves részen átvágva lassan közelíti meg (...)"
-Szlavicsek Judit ~ Hullámsír-
Iliny felől közelítettük meg a ládát emiGrant-el azon az erdészeti úton, amelyik a legközelebb futott bele a - el jelzett túristaútvonalba, ahol a láda volt. Már messziről látszódott a segítségnek felrakott képen látható fa, a rejtéssel. Mikor odaértünk, Júlia ment előre majd a fa előtti magasabb füves részen átvágva elérte a dobozt. Logoltunk, betegre állítottuk a ládát majd továbbvittük mintegy 1,1 km-re légvonalban. Itt ketté ágazik az út, középen egy domb magasodik egy jelzett fával és mögötte egy fatuskóval, ami a dobozt rejti. A láda ágakkal és avarral van letakarva a tuskóban. [Segítség az utolsó két képen!]
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. A ládát vittük, bocsicetli maradt.
[g:hu+ 2.9.12]
Már útközben láttuk, hogy N.Zs. játékostársunk ma tovább vitte a dobozt. Sebaj -gondoltuk- kicsit hosszabb utat kell megtennünk.
Nógrádmarcal központjában parkoltunk és egy oda-vissza 8 km-es séta keretében megismerkedtünk ezzel a ládával. A friss rejtést könnyen megtaláltuk. A dobozt légvonalban 1150, lábon 1420 méterrel arrébb költöztettük. Most egy soktörzsű fa ölében várja következő megtalálóját.
A faluból felvezető út az erdőn keresztül a dombtetőig kicsit benőtt, de még jól járható. A tetőre felérve az új rejtésig nagyon jó, frissen kezelt, simított úton tudtunk menni.
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. [Geoládák v3.12.10]
Továbbvittük. Romos ház oldalába rejtettük.
Nógrádmarcal felől egy terápiás séta kerekedett ki ezzel a ponttal. A tájház előtt parkoltunk és ahogy kell, a jelzésen indultunk. Tartottam kicsit a sártól, de aránylag vállalható szakaszok voltak. Az elején a két szántás között meghagyott zöld, füves sáv tetszett a legjobban, az olyan igazi . Később a úttal futott közösen, majd újra magára maradt. Több szép rétet érintettünk, majd a rejtés után felmentünk az egyik közeli tetőre és erdészutakat választva tettünk egy jó kört. Többször bukkantak elő innen-onnan szarvas tehenek, majd a földön egy őz agancs. Végül a -ra tértünk rá, és átgyalogoltunk a falun. Nagyon jó benyomást keltett, tiszta, rendezett. A horgásztó magánkézben van, azt jól körbekerítették drótkerítéssel. Tettem egy csomó "Bocsi cetlit" a dobozba.
A teljesség kedvéért álljon itt a kezdeti, Balassagyarmatról kivezető szakasz leírása is.
A városból Kelet felé tartva jól járhatóak a homokos-földes szekérutak a mezőgazdasági földek és telepített fenyőerdők között. A vasúton átkelve a Fekete-víz hídján átkelve viszont a Domlin oldalában jelölt szakasznak nem sikerült a nyomára bukkannunk. A Zöld kereszt becsatlakozása után, főleg ahol kiér az akácosból a Zöld a földekre, rétekre, újra követhető.
Ma Eresztvényen volt tájfutóverseny. Amikor megjött reggel az értesítő, felmerült bennem, hogy még a verseny előtt teszek egy kis kitérőt. De lekéstem volna a rajtomat, így a P1-ről inkább lemondtam - az fel se merült bennem, hogy egész nap nem jön ide senki Budapestről.
Lefutottam a pályámat, utána a szokásos kis beszélgetés, elrejtettem a GCIzgi mozgót, és csak utána láttam, hogy még mindig nincs megtaláló. Így hát elindultam.
Még útközben megálltam, és láttam, hogy hitamás (aki szintén a versenyen volt, de korábban rajtolt, és céltudatosabb is volt) már ott jár. Amikor felhívtam, épp rejtett, és megadta a koordinátákat. (Aztán, amikor már a ládáért gyalogoltam, szembetalálkoztunk, beszélgettünk is.)
2023.04.22 16:25 új rejtés: patakparton, az utolsó kis bokor a nádas előtt, a tövében.
Bár a tuhu-n máshova van rajzolva, a valóságban itt megy a jelzés.
Innen hoztam (hitamas rejtése): N48 02,388 E19 22,057
Ide hoztam: N48 01,724 E19 23,383
2 km-t haladt légvonalban (nem akartam az országúton vagy a faluban rejteni, így átsétáltam Nógrádmarcalon).
A három hónap elég sok. Nem fog gyorsan haladni a láda. Így remélem, viszem majd az izgalmas, vad, határmezsgyén hullámzó szalkaszokon is.
Jókor jó helyen .... GCZOLD 2023
-----
Ahogy Péter, úgy én is a Nógrád Kupával kezdtem (és mit se tudtam az új mozgó ládáról, mert nem kérek értesítést). A befutás után derült ki, hogy nem kell sietnem hazafelé, ezért arra gondoltam, hogy visszamegyek a több mint egy hónapja meg_nem_talált teljesítménytúrázó ládáért (a történetet lásd ott). A Geomap-re pillantva megláttam egy ismeretlen mozgó ládát Balassagyarmat mellett. Nicsak, ez új ... menni kell. Alighanem jót tett, hogy némi informatikai zűrzavar miatt GCZOLD megjelent, majd valaki megtalálás nélkül betegre tudta állítani, a rejtő ezt észrevette és visszaállította ... és ezek az üzenetek feltehetőleg elbizonytalanították a potenciális keresőket, így megvárt engem. Megtaláltam, vittem és éppen rejteni akartam, amikor Péter keresett telefonon. Megadtam a frissen mért koordinátákat és a zöldön szembe indulva találkoztunk is, kicsit beszélgettünk, azután Péter ment tovább a ládáért én meg "némi=100+km" kerülővel vissza GCTELJ megtalálásáért a Mátrába.
Ha jól túrtam a ládában, akkor valahogy kimaradhattak a bocsi-cetlik (ahogy én is kifelejtettem GCTIME mozgómból, de az hazavihető, ezért gyorsan pótolták). Szóval jól jönnének bocsi cetlik a ládába, különösen azért, mert az útvonalat járó mozgó ládáknál ez még fontosabb, mint az ide-oda ugrálóknál. Egyelőre a logfüzet utolsó lapja lett a bocsi-készlet alapja ... :)