Mi a mozgó célja? Az Északi Zöld turistajelzésen halad keleti irányban.
Hová lehet rejteni? Az Északi Zöld nyomvonalának közvetlen környezetében.
Kötelező tovább vinni? Igen, kötelező tovább vinni, haza nem vihető.
Továbbvitel, újrarejtés szabályai: Legalább 1 km, legfeljebb 3 km a szállítandó táv.
Mikor lehet újra megtalálni? 3 hónap elteltével találhatod meg újra.
Esetleges egyéb tudnivalók: Az informatív log elvárás, elsősorban a szakasz állapotáról, körülményeiről!
Ez egy (14x10x9 cm-es) mozgóláda gyakorlott, kihívásokat kereső túrázók számára, ami az Északi Zöld turistaúton halad, gyakran igen nehéz terepen. A jelzés olykor nehezen követhető, az ösvényeket egyes szakaszokon hódítja vissza a természet! Készülj fel jól, mielőtt keresni indulsz!
A szabályokról dióhéjban
- Továbbvinni kötelező, hazavinni nem lehet!
- Minimum egy, maximum három kilométert vidd tovább!
- 3 havonta találhatod meg!
Aktuálisan merre jár
Rónabánya felől tart Bánréve felé, keletre.
A teendőid, ha meg szeretnéd találni a ládát
1. A megszokottnál jobban tanulmányozd a láda környékét, megközelítésének lehetőségét, az utolsó logok alapján a környezeti körülményeket!Leginkább lakott területekről távol eső túrákra lehet számítani (az átkötő szakaszok kivételével). Az előző megtalálásod óta mennyi idő telt el? Kérlek, háromhavonta csak egyszer jelents be megtalálást!
2. Amikor megtaláltad a ládát, mihamarabb jelentsd be azt (térerő függvényében), és tegyél ki egy bocsi cetlit, rajta a neveddel és a számoddal, segítve az esetleg kevéssel a nyomodban járó játékostársat! Kérlek jelezd, ha fogyóban a bocsicetli a ládában, hogy vagy én, vagy a következő segítőkész játékos pótolhassa!
3. Állítsd betegre a ládát, mint a ládaoldal szerkesztője utolsó megtalálóként! (A leírás szöveges részét kérlek ne módosítsd, csak a fejlécet, minden mást a logodban jelezz, köszönöm!)
4. Vidd tovább legalább egy, legfeljebb három kilométert! Kivétel ez alól, ha éppen összekötő szakaszon jársz, lakott vagy kitett területen, ahol a láda nem lenne biztonságban. Ilyen szakaszokon, ha teheted, vidd tovább az útvonalon az első biztonságosnak ítélt rejtekig, akár hosszabban is! Az ilyen átkötő szakaszokon kerüld kérlek az autós továbbvitelt, a kerékpár viszont ezeken a szakaszokon kifejezetten támogatott! (A túra útvonala jórészt nem kerékpáros megközelítésre van optimalizálva, de aki ilyen kihívást keres, természetesen nem tilos a kerékpáros továbbszállítás.) Csoportos megtalálás lehetséges, ha együtt viszitek tovább a ládát.
5. Ha alkalmas rejteket találtál az előzőtől megfelelő távolságra, koordináta-átlagolás közben se feledkezz meg a találatod bejegyzéséről a füzetbe, miközben megadod az új jelszót! Ezután lehetőleg a helyszínen, de minél hamarabb vezesd át a változásokat a ládaoldalon is az új koordináta, a terep, a nehézség, a rejtő és a jelszó kapcsán, mielőtt újra kereshetőre állítod! Védett, fokozottan védett területen nagy figyelemmel rejts és járj!
6. Nyugodtabb körülmények között kérlek írj mihamarabb részletes beszámolót a logodban, tekintettel a megközelítésre, az útviszonyokra, a körülményekre - ezzel segítve a következő megtalálót! Ennél a mozgónál az átlagosnál is nagyobb segítséget jelenthet egy segítő, részletes log!
Tudom, hogy számos esetben könnyebb és egyszerűbb lehet valamelyik szabály átlépése, de a közösségre való tekintettel és a korrektség szellemében kérlek, hogy tartsd be ezeket, köszönöm!
Az útvonalról, mint látnivalóról
Az Északi Zöld turistaút Balassagyarmattól Sátoraljaújhelyig kanyarog az Északi-középhegység változatos tájain, a lehető legjobban követve az ország északi határvonalát. Magyarország az Európai Unióhoz történő 2004-es csatlakozásakor merült fel az útvonal ötlete Bánhidi Attilában, aki térképen kidolgozta azt, majd 2005-06-ban Mályi József vezetésével a Magyarországi Kárpát Egyesület önkéntesei látták el jelzésekkel, valamint útjelző táblákkal az útvonalat.
A 2006-ban átadott, eredetileg közel 400 kilométeres útvonal azóta kisebb változtatásokon esett át, több lett az összekötő szakaszok száma és hossza, ez azonban mit sem von el a vadregényes összképből! A láda célja, hogy az Országos Kék Kör felkapottabb, jobban ismert és gyakrabban járt útvonalai mellett alternatívát nyújtson a több kihívást, összetettebb találatot keresők számára. A táj jellege és változatossága, valamint az egyelőre jóval mérsékeltebb ismertsége és így kitaposatlansága miatt mind fizikailag, mind a várható körülményeket tekintve érdemes komolyabban utánanézni a láda aktuális helyszínének és felkészülten érkezni. A tájékozódóképességet is próbára teszi az útvonal, itt nem mindig elég a gps-re hagyatkozni!
A mozgóláda a fentiek mellett szeretné bemutatni, hogy számos olyan helyszín található még kis Hazánk területén (akár éppen annak legszélén), ami a sokat látott túrázó számára is tud újat, ismeretlent mutatni. Bízom benne, hogy ezzel a mozgóval sikerül felhívni a figyelmet a kevésbé közismert túracélpontokra, amik közül a leginkább érdemesek állandó ládát is kaphatnak a jövőben.
... egészen Cered határáig, ahol határkő mögötti magasságpont segít a megtalálásban.
Csodálkoztam, hogy a jelentős februári roham (szinte ki se hűlt a láda egyik rejtekében sem) után másfél hónapig senki nem járt a doboz felé. Jöttem most én akkor, egy kora tavaszi napon, amire esőt és vihart prognosztizáltak, de kellemes túraidő lett belőle szerencsére.
Meglehetősen furcsa érzés volt a sárga sáv - sárga bringajelű úton vinni a Zöld ládát, de egyrészt nagyon szép volt az elvarázsolt erdő, amiben haladt, másrészt hamar visszatért a zöld sáv a látványosan díszített rónabányai turistaháznál.
A következő szakasz, bár jellegtelennek nem nevezném, a közeli országút, meg olykor a fakitermelés miatt úgymond nem volt érintetlen - de azért lehetett szép részleteket találni. A régi, megfakult zöld jelzések és a határkövek együtt megunhatatlan fotótéma :), utóbbiakat kifogástalanul, előbbieket váltakozó intenzitással lehetett megtalálni. Említendő, hogy nem mindenhol volt járható a track, néhol kerülni kellett benőtt útvonal, vagy éppen a kitermelés sártengere miatt.
Örülök, hogy egy bonyolultabb, nem jelzett szakaszon gond nélkül, példásan végigment a láda, köszönöm minden erre figyelő játékostársnak! Innentől a legendás, vadregényes Északi Zöld következik!
Mielőtt Ceredre kezdenénk meg az ereszkedést, a határkő mögött, földszinten érdemes keresgélni.
Köszönjük, hogy a rejtéssel felkeltetted az érdeklődésünket a helyszín iránt.😁 +
[Geoládák v4.5.6] Visszük tovább.
Derékba tört fa talaj-menti üregébe tettük.
Az kijelölt úton mozgó morgók közül ez a kedvencem. Nagyrészt kevésbé ismert, ládában szegény részeken halad. Így volt ez ma is. Rónafalu felől a Tehenesi-bányató és a Tehenesi-bánya érintésével fedeztük fel a láda mozgatásával a környéket. A GCTO pontot kaptuk el/fel először, majd az erdőn át értünk ehhez a dobozhoz. Utána a sárgán nagyon figyeltük, hogy vannak-e zöld jelek a fákon. Sok helyen láttunk régi jelzést, amit szürkítettek.
Köszönjük a rejtést!
[g:hu+ 2.10.16]
Még nem jártam ezen a részen, ahol a láda el volt rejtve, így örültem, hogy éppen innen vittük tovább. Zöld jelzés ezen az úton nincs, mert nem is erre vezet, csak egy régi kopottast találtunk.
2 km-t haladt a láda, fa törzsében keresd. A következő megtaláló figyelje a track nyomvonalát, mert a kereszteződéstől balra a Sárga jelzésen Rónabánya felé kell vinni, Zöld jelzés nincs kifestve.
Megtaláltam.
Viszem tovább.
[g:hu+ 2.10.16]
Nem volt egy könnyű szakasz.
A Medvesről lefelé a Lőrinci oldal a Liliomos-tóig cudarul meredek, de legalább tiszta a pászta. Innemn a derékszögű törésig jól járható, könnyű. Ez nem mondható a saroktól a rejtésig tartó egyenes szakaszra. Hat vízmosás - amiből három már szakadék méretű és meredekségű - kersztezi a pásztát. Ez a rész csak a maihoz hasonló kemény fagyon, vagy teljesen száraz talajon járható és még így is nagyon óvatosnak kell lenni.
Tudtam, hogy mi vár rám, van helyismeretem és tapasztalatom, az időjárás kedvező volt (kemény fagy, napsütés), így élveztem az utat.
Egyébként ez a szakasz fel van festve , kis odafigyeléssel követhető a zöld sáv.
A láda magyar oldalon a feltáró út mellett egy korhadó bükk tuskóban pihen.
Libertyvel és Pumba 9 el elkövetve. :-)
visszük tovább.
.
[g:hu+ 2.10.16]
A kőparkig simán eljutottunk, ott meg egy ösvényen kimentünk a határkövekhez, majd azok mentén eljutottunk a ládáig. Innen átcipeltük a Medves csúcsán, majd onnan lefelé jövet le is raktuk. Jó móka volt és végre ez a mozgó is a kezembe került. mivel jól ismerem a terepet, innen nem lesz könnyű dolga az utánunk jövőnek.
Ahonnan hoztuk:
N 48° 10,229'
E 19°52,656' 550 m
-------------------------------------------------------------------
Ahova vittük:
Kb. 1002 m vittük tovább Pumba9-el és Dr.Ladával, az út bal oldalán egy hatalmas kidőlt fa tövében rejtőzik a láda.
2020.06.02-án jártunk a Medves-fennsíkon, akkor a GCMEDV és a környék ládáit kerestük fel. Most ismét a gerincen haladtunk át a hóval borított ösvényen, a ládarejtés helyszínéig. Ebben a cudar hideg időben is élvezetes és emlékezetes marad a túra.
Megtaláltam (a villanypásztorok között navigálva). Megpróbáltam az útvonaltervet követni. A villanypásztorok közül a jelzéseket (leginkább a tanösvényt) követve eljutottam a kőparkig, ott kimentem a határsávba és onnan a határsáv jelzetlen ösvényén közlekedtem (sajna a határsáv nem foglalkozik szintekkel, árkokkal, bokrokkal, de végül találtam alkalmas rejtekhelyet egy kiszáradt fa alatt). GCZOLD 2025 :)
Somoskőről kifelé nem lehet követni a megadott trackot. Új villanypásztorok keresztezik az ajánlott nyomvonalat. Próbáltam a track közelében elrejteni. Jobb lenne ezen a szakaszon törölni a láda leírásban szereplő tracket, és a felfestett zöldet követni?
Új rejtés: 48 10,132 19 51,647 444m. Több törzsű fácska tövében van a doboz. Vittem 10db bocsi cetlit a dobozba.
Üdv Mr Zerge.
....csak egy "Bocsi cetlit" hagytunk!
A két új láda lehetőséget adott egy kellemes Salgótarján környéki túrázásra. A környéken tanyázó két mozgó sem kerülhette el a sorsát. Így a GCzold-et is tovább tereltük. A -n halad tovább, Eresztvény nyaralói után egy jellegzetes, kidőlt farönk gyökerei között fahánccsal feltűnően álcázva. Szerencsés megtalálást!
Viszem tovább, 2,5 km-t légvonalban.
Új rejtés: nagyon kicsi fatuskó belsejében (oldalról lehet kivenni), az út bal oldalán (utolsó képek). Figyelj! Ezen a szakaszon nem a zöld jelzésen megy a láda, hanem a ládaoldalról letölthető treken, amelynek vonalvezetése Gyombi egyéb logjában is le van írva.
Hajnali vonattal Somoskőújfaluig, onnan a sárgán fel a ládáért. (Onnan jött velem egy kört az új ládához és a Karancs csúcsra, aztán vissza oda, ahonnan elhoztam. Ezután jött a valódi útja:) Somoskőújfaluig még nagyon jó zöld jelzés van, azon le az állomásig, át a felüljárón. Onnan tovább a lognak megfelelően a sárgán és az alagútnál jobbra fel a mostani helyéig.
Megvan, köszi!
Remek kutyás túrát tettünk ma Makival a Karancsban (is), ennek során mozgattuk meg a dobozt.
A salgótarjáni Tóstrand felől a piros háromszögön másztunk fel, érintve a Tőke-kutat, a volt bányát, illetve kitértünk a Kápolna-hegyi kegyhelyhez is. Mindezeket követően tovább másztunk a Karancs csúcsára, ahol sajnos tejfehér köd fogadott, így az egyébként remek kilátásból ma semmi sem lett. A doboz hamar meglett. Továbbvittük bő egy kilométert. Errefelé nincs kellemes földút a határsávon, helyette köves, meredek hegyoldalak hullámvasútján át haladtunk, különösen a "nagyobbik" Kis-Karancs emelkedője az, ami cudar. A ládát kitettük a "kisebbik" Kis-Karancs előtt, az útirány jobb oldalán, egy fatönk belsejébe. Ezután a sárgán visszabaktattunk egy darabig, és jelzetlen úton kitértünk az elhagyott bánya tetejéhez, ahonnan amúgy általában szintén jó a panoráma - de a köd még nem emelkedett elég magasra ahhoz, hogy ezt ma is élvezhessük.
Innen a hegyoldalon leszánkáztunk, ismét a Tőke-kútnál találtuk magunkat, és innen vissza a startba.
Köszi a lehetőséget!
Somoskőújfalui indulással körtúra a határ mind2 oldalán. A felesleges szinteket elkerülendő a szlovák piros felől céloztam meg az aktuális ládahelyszínt. Az ígértnél huzamosabb ideig síró felhők alatt a falun kívül senkivel sem találkoztam, ilyen egy csendes hétköznapi délelőtt. Mire felkúsztam a Karancs meredek oldalán, az eső is megunta, és egy kis várakozás után a kilátó tetejét is megcélozhattam. Pazar látvány ismét (bő 11 év elteltével) pára- és felhőpamacsokkal. A ládát ereszkedés közben a z- jobb oldalán kicsit magasabban lévő, térdig érő tuskóba rejtettem. N 48° 9,450' E 19° 47,400'
Porckorongsérvből lassan felépülve a Karancs csúcsán jártunk vasárnap. A mozgóért már nem mentünk el, mert féltem, hogy nem marad energia Pécskőre. Meg nem is szeretem az olyan ládákat, amiket bármikor elvihetnek.
Mindegy, utólag már sajnálom.
Figyelem!
Nagyobb odafigyelést igénylő szakasz előtt áll a láda!
Somoskőújfalu és Rónafalu között lényegében nincs felfestve a zöld jelzés, a ládaoldalon kattintható tracket követve haladj!
Tehát Somoskőújfalu vasútállomástól a sárga sávon a Dornyay-pihenő (Bodzfás-kút)-ig, onnan piros kereszt Eresztvényen keresztül Somoskőig, majd Medvespusztán át a Lőrinc-oldal felé újra a határsávban (alighanem jelzés nélkül), Ickós-bérc - Matyó lápa - majd a Domonkos-tetőt megkerülve le a szerpentinen, aztán újra a sárga sávon dél felé, Rónabányára. (Közben Somoskő-Salgóbánya-Beszterce útvonalon bezavar egy másik zöld sáv, de ez nem az Északi Zöld, akármilyen kényelmes lenne.) Rónabányától a ceredi műút közelében már újra érdemes eredeti jelzéseket keresni.
Készüljetek fel jól és fényképezzetek sokat, írjatok részletes logot a szakaszokról, köszönöm!
Kérdés esetén keressetek! Jó túrát!
Tovább vittem nagyjából 1,4km-t. A túristautak térképen külön is jelölt VII.17 határkőtől kb.8m-re egy derékmagasságú fatönkben pihen, néhány fadarabot is tettem rá. Felülről nyúlj be...
Somoskőújfaluból indultam a Karancs csúcs érintésével a ládáért. A csúcsról nem meglepő módon, egy komoly szintesés következett mire elértem. Így aztán visszafelé másodszor is meg kellett mászni a Karancsot. Eddigre elég késő lett, sietnem kellett, hogy még a teljes besötétedés előtt visszaérjek a kocsihoz, így sajnos a kilátót most ki kellett hagynom.
A következő megtaláló számítson a durva emelkedőre...
A láda új helye a Banka tetején a betonból készült "csúcsobjektumban". Az út innentől a Karancs tetejéig jól követhető, jelzések is vannak, de a határkövek is mutatják az irányt. Természetesen nincs benne olyan logika mint egy út vezetésében igy vannak felesleges kitérők és emelkedők. Az utolsó kilométer a Karancsra elég meredek, csúszós időben kis balszerencsével itt akár össze is törheti magát az ember. Innen én visszatértem a Z+, P jelzéseken a Kádár-villánál parkoló autómhoz. Jó szivvel ajánlható néhány órás körtűra ami bemutatja a Karancs jellegzetességeit.
Tovább vittem 1km-t. A láda a 14/6-os számú határkőtől nem messze egy farönk mellett bújt meg levelekkel, hánccsal takarva. Jól járható szakasz gyalog is biciklivel is. A végén kicsit meredek, illetve köves 300 méter hosszan, de utána újra szép őszi faleveles út következik.
Az Északi Zöldnek eddig csak kisebb részein fordultam meg pl. Cered és Hollóháza környékén; ezt a határszakaszt nem ismertem. De nagyon tetszett! Gyönyörű erdőkön és réteken, rengeteg pihenőhely mellett vezet a kimondottan jó minőségű út.
--
Új rejtés: a Nagy-Arany-hegy oldalában, a magyar oldalon, az úttól pár lépésre lévő nagyobb tuskóban, avar alatt.
Új coo: N48.195644° E19.786397°
Új helye: a "97" jelű határkő szlovák oldalán, a kőhöz legközelebbi fa tövében avarral takarva. Lehet, hogy a megadott koordináta nem pontos; mert elfeletettem rögzíteni, de a leírás és a kép segítségével könnyen megtalálható.
A pontot legkönnyebben Karancsberényről lehet elérni. A faluból viszonylag jó minőségű út vezet a "Kádár-Villa leszálló" nevű helyhez, onnan pedig kényelmes, bár nem jelzett és a térképekre sem felrajzolt ösványeken fel lehet sétálni a határra.
Új rejtés: híd északnyugati pillérénél, a Magyarország felé néző oldalon, a beton felett, fa gerenda alatt, kő mögött.
Nagyon klassz kirándulás Karancsberényből: 20 km-es kör a faluból északra indulva, a határon nagyon szép szakaszon a Nagy-Arany-hegyen át egészen a Sátorosi-átjáróig, majd onnan le Pálházára és vissza a faluba.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (88 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.