Megye/ország: Nógrád
Elhelyezés időpontja: 2025.02.05 09:00
Megjelenés időpontja: 2025.02.07 14:54
Utolsó lényeges változás: 2025.02.07 14:54
Utolsó változás: 2025.02.18 11:08
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: imi75
Ládagazda: imi75 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1000 m
Megtalálások száma: 18
Megtalálások gyakorisága: 3.3 megtalálás hetente
A láda a Medves-fennsík egyik kedvelt kilátóhelyére, a Boszorkány-kőre kalauzol el. Tiszta időben több égtáj felé is messze ellátni innen - Salgótarjánon és környékén túl a Mátra vonulatait, de akár a Bükk-fennsíkot is látni. A csúcs körül geológiai tanösvény mutatja be a vulkáni tevékenység során kialakult környék legfontosabb tudnivalóit. A közelben áll a szépen felújított Salgó vára.
A Boszorkány-kő felkeresése része lehet egy hosszabb fennsíki túrának is, de Salgóbányából egy könnyű, szűk egy kilométeres sétával is elérhető.
FIGYELEM! A kő keleti oldala helyenként szinte függőleges falú. Az ösvényeken maradva a sziklataréj egyáltalán nem veszélyes, de érett, megfontolt viselkedést és odafigyelést igényel! Gyerekekre, kutyára és persze magatokra fokozottan ügyeljetek!
Kisméretű (16x10x6 centiméteres), négyfülű doboz a kőtől délre vezető PL turistaúthoz közel egy kidőlt fa belsejében, a tövénél. Ha nagy a forgalom, kérem, hogy várd ki a megfelelő pillanatot! Követ ne tegyél a dobozra!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
A helyszín legegyszerűbben a Salgótarjánhoz tartozó Salgóbányáról közelíthető meg. Az ifjúsági tábornál parkolva ( N 48° 8,647' E 19° 51,232' 505 m [GCHEXE+1parkoló]) előbb a Z- , majd a PL jelzéseket követve alig egy kilométernyi sétával máris célba érhetsz.
Kerékpárral sem okozhat gondot a megközelítés, Salgóbánya felől semmiképpen, ráadásul az egész Medves-fennsík remek bringázós helyszín. A kő körül, illetve a láda környékén azonban előfordulhat, hogy tolni kell kicsit.
Tömegközlekedéssel érkezők Salgótarjánba vagy vonattal juthatnak el Hatvan felől, vagy pedig busszal sokfelől. Salgóbányára, illetve a város többi részére is a városközpontból helyi buszjáratokkal lehet eljutni.
A Boszorkány-kő és a Medves-fennsík
A Boszorkány-kő, kevésbé romantikus nevén a Kis-Salgó egy kitűnő panorámát kínáló bazalttaréj, mely hosszan kinyúló, sziklaszirtben végződő gerincével magasan a vidék fölé tornyosul. A szomszédos, váráról is nevezetes Salgó vulkáni tömbjének déli kiszögellése, oldalcsúcsa. Hogy előre el tudd képzelni a helyszínt, tekintsd meg a ládaoldalon látható légifotót!
A Boszorkány-kő úgy keletkezett, hogy a homokkő alapkőzet hasadékán át 5,3 millió évvel ezelőtt feláramló bazaltláva a vulkáni kürtő déli oldalán határozott sávban, kemény kőzettestként szilárdult meg. Ez a környezetéhez képest keményebb bazaltláva alkotja magát a csúcsot, míg körülötte a hegyoldal a vulkán hamuszórásának könnyebben pusztuló tufáiból, összesült agglomerátum törmelékéből áll, amelyet a Bükki Nemzeti Park által létesített Boszorkány-kő tanösvény mentén tanulmányozhatunk. Az ösvény a kő tövében halad körbe, külön jelzése nincs.
Népi neve alapján sejthetjük, hogy sok legenda fűződik hozzá. Beszélnek a Walpurgis-éjeken itt összegyűlő gonosz banyákról, akik fekete mágiájukkal rontást küldenek a környező települések embereire, de szó esik jó szándékú boszorkányokról is, akik itt imádkoztak a szomszédos várak védelmének érdekében. Mások szerint a boszorkányperekben elítélteket innen vetették a mélybe, de azt is hallani, hogy egy beteljesületlen szerelem miatt történt itt tragédia, amelynek hangjai sötét, csillagtalan éjszakákon ma is hallhatóak... Ki tudja, melyik az igaz, talán mind, talán egyik sem. :)
Maga a kő egyike a Medves-fennsík csúcsainak. A fennsík arról is nevezetes, hogy nem csak hazánk, de Európa legnagyobb kiterjedésű bazaltplatója. Területe mintegy 13 négyzetkilométer, melynek nagyjából kétharmada jelenleg is magyar területen található. Magassága jellemzően 550 méter körül alakul, nagy része mára szinte "alföldiesen" sík terület. Jelenleg a vulkáni takaró vastagsága 11 és 107 méter között változik, mely jól mutatja, hogy a földtörténeti múltban mennyire meredek hegyoldalakkal, hirtelen mélyülő hasadékokkal szabdalt lehetett a táj. Szélein vulkáni tanúhegyek sorakoznak, mivel a gyengébb kőzetű környezet már lepusztult, míg a csúcsok kemény kúpjai jobban őrzik eredeti magasságukat. A fennsík főbb kiemelkedései a Salgó (tetején Salgó várával), a Boszorkány-kő, a Pécs-kő, a Somlya, a Szilvás-kő és a bárnai Nagy-kő.
A fennsík kiváló kirándulóhely: ha erre jársz, érdemes egy nagyobb kört tenni a környéken. Somoskő és Salgó várait, a Boszorkány-kőt, az eresztvényi bányákat szép tavaival, a fennsík füves rétjeit egy nem túl hosszú és nem is nehéz körtúrával mind érintheted. Sok turistaút szeli át a környéket, így a tájékozódás is meglehetősen könnyű. Szállások is szép számmal akadnak, így akár bele lehet vágni egy több napos felfedezőkörútba is. ;)
A fennsíkról, látnivalóiról, gazdag bányászmúltjáról bővebben is olvashatsz a ládaoldal végén található forráslistában szereplő oldalakon.
Egyéb információk
Mind a Boszorkány-kő, mind pedig Salgó vára része a Karancs-Medves csúcsai jelvényszerző túramozgalomnak. A mozgalom kódjai a kilátóhely közelében, illetve a vár tornyában találhatóak. Kérem, hogy ezekről képet semmiképpen se tegyél föl!
A szép panoráma miatt manapság már nem csak turisták keresik fel a helyszínt, de gyakran készülnek itt esküvői fotósorozatok is.
Zárásképpen
A Medves-fennsík a helyiek körében igen népszerű kirándulóhely, de országos szinten talán kevésbé ismert. Ám ha eljössz ide, igazán tartalmas és szép túrákat tehetsz ezen a környéken, remek helyeket fedezhetsz föl, egyaránt megcsodálhatsz természeti és történelmi értékeket. Ez a láda ehhez szeretne hozzájárulni.
Ha neked is tetszett a helyszín, kérem, hogy logodban pár mondatban mondd el élményeidet, oszd meg a közösséggel a túra során készült képeidet.
Köszönjük, hogy a rejtéssel felkeltetted az érdeklődésünket a helyszín iránt.😁 [Geoládák v4.5.6]
Tudtuk, hogy klassz hely, mert jártunk már itt egyszer régen a Karancs-Medves csúcsai jelvényszerző túramozgalom miatt, legutóbb pedig 2022. májusban a 20 éves a geocaching.hu - Karancs-Medves (GC20KM) multi kapcsán.
Ma Zagyvaróna felől jöttünk változatos útvonalon. Volt minden, a fenyőerdőtől a bozótosig. A ládát találtuk meg előbb, utána a köveket. Mivel éppen dél volt és harangoztak, és a legjobb dolog délben hegytetőn vagy kilátóponton ebédelni, így a legnaposabb részre heveredtünk egy órácskára. A térképen már szemeztem az 1881-től 1957-ig működő Fogaskerekű vasút nyomvonallal, és végül némi kompromisszummal (hamarabb letérünk és erdőn át megyünk) ott jöttünk vissza. Érdekes csővezetéket, romos házat, autógumi lerakatot és nagyon szép öreg fákat láttunk.
VOLT EGYSZER EGY FOGASKEREKŰ
A négy K-s pont is nagyon vonz...., de majd legközelebb.
Ma "Ennyi volt most elég lesz".....
A GCZOLD után jöttünk a Boszorkány-kő-höz Pumba9-el és Dr.Ladával. A csúcsról nagyon szép a panoráma, még a borús idő ellenére is. Érdekes látvány a bazalttaréj. Köszönet a rejtésért.
Az ÉszakiZöld láda után erre jártam ... A látnivalótól a ládáig vezető kőgörgeteges lejtő nem hiányzott (főleg lefelé nem), de így volt érdekesebb ... :)
Budapestről busszal Salgótarjánba. Ott volt 7-8 percem, hogy átérjek a Fő térre a helyi buszokhoz, és közben egy mozgó ládát is megtaláljak. Sikerült, elértem a 11B-t, elmentem vele Somoskőre, és megkerestem egy másik mozgó ládát.
Onnan: Somoskő vára, bazaltfolyás, Medves-magasa, Medves-fennsík, Középbánya-tó, Salgó-vár, Boszorkány-kő, Zagyvafő, Réti-kereszt, Rónafalu kirándulás gyönyörű napos, hideg időben négy mozgóládával.
Stoppal le Salgótarjánra, busszal haza.
A Boszorkány-kőn sokszor jártam. Szeretem nagyon ezt a környéket.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.4]
Salgótarján felől jöttünk Andival miután megtaláltuk a GCSpir és GCZold ládákat. Néhol hó és jég, de több helyen sár volt. Azonban az időjárásra nem lehetett panaszunk, szépen sütött a nap.
Az útvonal ismerős volt, így munka után utcai felszerelésben vágtam neki, nehogy besötétedjen. Gyors találat után még megnéztem a csúcsról a város fényeit, aztán igyekeztem vissza, mert azért mégis csak sötét lett. :( Szerencsére enyhe fagy volt, így legalább a sárral nem kellett küzdeni.
Köszi a rejtést!