Megye/ország: Jász-Nagykun-Szolnok
Elhelyezés időpontja: 2003.07.27 14:00
Utolsó lényeges változás: 2021.09.13 21:03
Utolsó változás: 2024.07.01 16:42
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: kulisz
Ládagazda: GYEZegzug Nehézség / Terep: 5.0 / 5.0
Úthossz a kiindulóponttól: 20 m
Megtalálások száma: 331 + 7 sikertelen + 15 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
10 x 11 x 5 cm-s konyhai műanyag dobozt kerestél! Kidőlt fa oldal ágai alatt.
Ha megtalálsz egy geoládát, a visszarejtéskor Te magad leszel a láda új rejtője,
Te vagy a felelős a ládáért, és a következő megtaláló élményéért! Ezt ne feledd!!!
Megközelítés
A sziget többféle útvonalon is megközelíthető, a jobb partról Sarud vagy Poroszló irányából, a bal partról Tiszaderzs vagy Tiszaszőlős felől. Felhívnám a figyelmet, hogy a védett területre be lehet menni 4 kW-alatti motorcsónakkal.
A terep 5-ös, mert csak vízen közelíthető meg a helyszín, ezt is csak az évnek egy részében, és megfelelő időjárás esetén lehet megtenni. Nyáron és jó időben nem nehéz, rossz időben, télen vagy pláne árvízkor a keresés nem ajánlott. Tartósan kemény fagyok idején a jégen is el lehet jutni a szigetre, de ezt csak helyismerettel rendelkező vezetővel szabad.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Leírás
Kiskörei vízlépcső üzembe helyezése után 5 évvel született a Tisza-tó, ekkor érte el a duzzasztás a tervezett mértéket.
Létrejött a természet és az ember közös alkotása, a Kárpát-medence második legnagyobb állóvize szépen felcseperedett.
Kialakult egy rendkívül változatos víztér, ami nem egy nyílt vízi nagy tó, hanem egy szigetekkel, szárazulatokkal és holtágakkal szabdalt, sok helyütt vízinövényekkel borított terület. Mindehhez páratlanul gazdag élővilág tartozik, amelyben egyedülálló növények, állatok jutottak élettérhez.
Európa vándormadarai pihenőhelyhez, az itt élők és az ide látogató vendégek pedig üdülési, pihenési, horgászati, túrázási lehetőséghez jutottak. A Tisza-tó tehát a környezetbarát vízi energia termelésén túlmutatóan Európában egyedülálló természeti értékünk is, amely fontos szerepet tölt be a Tisza élővilágának megőrzésében is.
A mintegy 40 hektáros tündérrózsa páratlan a kontinensen, a szintén védett tündérfátyol területe ennek többszöröse. A tó területének növényzete erdőkre, mocsárrétekre, mocsarasokra és hínárosokra osztható, amelynek nyomán igen változatos növényegyüttesek, fajban gazdag, esztétikailag gyönyörű területek alakultak ki. A tó halállománya bőséges, sok fajnak jelent változatos élőhelyet. A horgászok számára a legjelentősebb fajok a pontyfélék, a csuka-, süllő-, harcsa és keszegfélék. A gyönyörködtető növényvilág, a gazdag halfauna mellett sok turistát a tó változatos és fajgazdag madárvilága vonz. A puhafás ligeterdőkben kerecsensólyom, vándorsólyom, fekete gólya, a szigetek ősgyepén gémtelepek találhatók. Fellelhető a hód is a tározó területén.
A láda egy meglehetősen titokzatos helyre, az Óhalászi-szigetre került. A sziget Óhalászról, a településről kapta a nevét, melyet egy tiszai áradás elpusztított 1876 körül. A kitelepített lakosok egy új települést alakítottak, Újlőrincfalvát, ez a megye legkisebb faluja, ez adja báját, és jelenti vonzerejét. A falu szimbólumává vált Életfa-szobor Huber András és Varga Géza szobrászművész alkotása. A tábla szerint a község kitelepítésének 116. évfordulójára állíttatta a helyi önkormányzat 1994-ben. Elméletileg a szigeten a falu nyomai még fellelhetők, a temetőt a turistatérkép jelöli is. A valóságban ez nem olyan egyszerű, tekintettel arra, hogy az eltelt idő, az árvizek miatt a természet igencsak birtokba vette a szigetet.
Itt voltunk, a stég maradványaihoz még valahogy kikötöttünk, de nem tudom a láda a helyén van-e, annyira sok volt a szúnyog, hogy nem tudtuk tovább keresni. Kérem szépen a képek alapján az elfogadást!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
1 napos kajakozáaaal egybekötve. Sajnálatos, hogy a kilátó roskadozik és le van zárva (ami nem akadály...). Kikötni csak odébb lehet egy öbölben, a stég is a tó áldozata lett. Csodás kilátás. [Geoládák v4.5.0]
Megtaláltuk egy vízivilágban töltött családi kirándulás alkalmával. Kicsit beázott a ládika. Pár méterrel odébb kikötöttünk egy placcon és hallgattuk a nádizenét és élveztük a kilátást. Előttünk szálltak a jégmadarak és a távolban az úszó tündérfátyol szigeteken üstökösgémek kerestek a napi falatokat. Köszönjük a rejtést! Virág, Pucu, Ildi és Laci [Geoládák v4.5.0]
A Tisza tavon érdemes időt tölteni, gyönyörű arcai vannak. A láda GPS koordináta szerinti helyszínének környéke annyira nem volt vonzó. Aki ezt a ládát akarja megtalálni, annak tényleg elkötelezettnek kell lennie, egy pár gumicsizma mindenképpen kell, de egy pár gumikesztyű is jól jöhet. Én nem találtam meg, de ennyire nem is voltam felkészülve:-)
Ami viszont nagyobb csalódás, hogy az emlékművön se találtam meg a gravírozott táblát. Sebaj, majd legközelebb. [Geoládák v4.4.1]
Kora reggelt indultunk Tiszafüred felől motoros járművel. Hiába indultunk korán a pecások már az Óhalász-i csónak stég mellett már javában várták a halakat.
Elég magas a füves aljnövényzet ezért párás-harmatos fű benedvesítette a cipőnket. Ládát nem kerestünk, csak az emlékművet.
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Valóban különleges, eldugott hely. Poroszló felől jöttünk motorcsónakkal. Útba ejtettük a többi kilátót. Sajnos erre nem lehetett felmenni, jó lenne, ha felújítanák.