A 26x9x17 cm-es terepszínű ládát a forrás fölötti területen, egy kis sziklafalnál keresd! A testi épséged érdekében is, meg mert elég bizonytalan a jel, ha közel érsz, inkább a környezetedet bámuld, mint a kütyüdet! Sziklát nem kell mászni és veszélyes peremre sem kell kimenni!
Kérlek, ne feledd, hogy a rejtők önzetlen munkájáért a ládák gondos visszarejtése és az élménygazdag log a köszönet!
![](https://www.geocaching.hu/files/tbok.gif)
A láda szívesen fogad geoérméket,
travel bugokat. Kérlek, ha itt hagysz vagy innen viszel el utazót, ne felejtsd el a mozgatását a geocaching.com oldalon bejelenteni!
Gratulálok
tudonek a piros egyeshez!
A rejtésről
A láda a két orfűi tó (a Pécsi- és az Orfűi-tó) között található, a Balázs-hegy északkeleti oldalában, a Sárkány-kút fölötti sziklás részen.
Parkolni az útkereszteződés közelében általában egy-két autónak könnyen lehet. Innen a sárga pötty, majd sárga sárkány jel vezet fel az időszakos forráshoz. Toronyiránt. Meredeken. Sáros vagy havas időben nem ajánlott! Strandpapucs és kisgyerek sem tartozik az optimális kiegészítők közé.
A Sárkány-kút működéséről
A Sárkány-kút egy különleges rendszerű, időszakosan működő karsztforrás.
A triász mészkőben egy bonyolult üregrendszer alakult ki. Ha a mészkő repedéseiben, üregeiben lévő karsztvíz szintje alacsony, a forrásból nem folyik víz.
Ha a felszínről a mélybe szivárgó csapadékvíz feltölti a mészkő üregrendszerét, eléri annak legmagasabb pontját, hirtelen megindul a víz kiömlése a forrásnál és tart mindaddig, amíg a vízszint az alapszintig le nem süllyed.
A működés elején a legnagyobb a szintkülönbség az alapszint és a magasvízszint között, ezért a víz nagy nyomással (100 l/perc) tör a felszínre. Egyre csökken a vízhozam és pár óra múlva már csak a nedves mohos kövek emlékeztetnek a nemrég lezajlott káprázatos jelenségre.
A csodát még izgalmasabbá teszi, hogy nem igazán lehet kiszámolni, hogy tartósabb esőzések után mikor következik be. Nekem és kessertársaimnak Bojtának és Márton24-nek 2010. május 29-én volt szerencsénk az élményhez. Először nem akartunk hinni a szemünknek, olyan váratlan és érdekes volt.
Régen nemcsak az időnként megjelenő víz, hanem az ezt kísérő messzire elhangzó, dübörgő-morajló hang is ámulatba ejtette/megijesztette az embereket. A gyorsan kiömlő víz a felszín felé is nyitott üregrendszerből levegőt szív be és nyom ki. Ez okozta a furcsa, félelmetes hangot. Mára a mészkő kiterjedt üregrendszere a forrás közelében folytatott kőbányászat miatt megtelt törmelékkel és ennek következtében megszűnt a hanghatás.
A Sárkány-kút, csakúgy mint minden forrás, a törvény erejénél fogva védett, valamint a Balázs-heggyel és környékével együtt a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet része. Kérlek, látogatásod során óvd a természeti értékeket, semmit ne gyűjts és semmit ne hagyj a területen a csereajándékon és a lábnyomaidon kívül.
A Sárkány-kút mondája
A monda szerint egy hétfejű sárkány élt ezen a tájon. A föld mélyében lakott, de ki-kijött a napvilágra. Egyszer, mikor visszabújt a barlangjába, nagy vihar tört ki, még a Mecsek szikláit is megmozgatta. Egy hatalmas sziklatömb éppen a sárkány barlangjának bejáratát zárta el. A szörnyeteg nem bírta eltaszítani a sziklát, mikor ki akart jönni. A nagy erőfeszítéstől azonban a föld kérge körös-körül megrepedt és a víz több helyen hangos zubogással tört ki a mélyből. A sárkány a nagy munkában elfáradt és aludni tért. A forrás vize elapadt. Amikor újból felébred, és el akarja hengergetni a követ, újra megindul a forrás vize. Így váltakozik egymással kiszáradás és bővizűség aszerint, hogy a sárkány alszik, vagy feszíti a sziklát.
Sárkányok a különböző kultúrákban
Érdekes, hogy a magyar népmesékben, mondákban gyakran tűnik fel a kincs, a vár, a víz őrzőjeként a sárkány, és mint ilyen tüzet okád, hogy így riassza el azt, aki beavatatlanul, méltatlanul akar közeledni felé.
A kelet-ázsiai és az európai néphit szerint egyaránt a sárkány hozza a vihart és a jégverést, ill. ő maga azonos a viharral, viharfelhővel. A Távol-Keleten alakja leginkább a vízelemhez kötődik. Kínában a legfőbb bölcsesség, a halhatatlanság és a gyógyítóerő birtokosa. Fejeinek sokasága a megsokszorozott testi és szellemi erő ősi kifejeződése.
Indiában, Kínában, Japánban nagy a sárkány kultusza, errefelé a jó princípiumot testesíti meg.
Ládatörténet
2004.05.01: lepke és zsöffenet megjelentette a geocaching.hu 929. ládáját. Ezek még a moderáció előtti idők.
2012. április 14-én, 564 megtalálás után, lepke rám bízta ezt a nagyon érdekes, szép helyen található, általam nagyon szeretett és már korábban is karbantartott régi-régi cache-t. Köszönet érte.
2012.08.06.: Ládakarbantartás. Az eltűnt logbook és ajándékok pótolva.
2012.09.03.: Ládaellenőrzés a közeli GCTOUR előtt.
2017.07.29.: Ládakarbantartás. A betelt logbook helyett tettünk újat, a szomorúan üres ládát teletöltöttük ajándékkal.
2024. 04. 14.: Ládakarbantartás. Visszaállítottam az eredeti rejtést, a dobozról leemelve a kb. 12 kg-os követ és visszatéve az eredeti helyére. Ajándékokkal feltöltöttem. A bontott palack ajándéknak szánt vizet és egyéb szemetet kivettem. Szerencsére a hatalmas kő nem tudta összetörni csak kissé meghajlítani, emiatt azonban valószínűleg a 100%-os vízzárósága megszűnt. :-( Szomorú volt igy találni a ládát. De legalább megvan.
![Flag Counter](http://s09.flagcounter.com/count/eQ9f/bg_FFFDE8/txt_000000/border_CCCCCC/columns_6/maxflags_250/viewers_0/labels_1/pageviews_1/flags_0/)