Wap: A láda a fal tetején vezető ösvény mellett van, egy facsonk gyökerei alatti üregben.
A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés: A 8. sz. főútról Városlőd térségében kell Csehbánya felé letérni. A vasúti sinek felett áthaladva célszerű a kocsit lerakni. N 47° 9,564' E 17° 40,273' [GChko+parkoló] Innen a jobbról induló kék"L" jelen, 6-7 perces sétával juthatunk a helyszínre. Az út először a vasúttal párhuzamosan halad, majd erős balkanyarral vezet a várhoz.
Hölgykő vára a Csiga-hegynek nevezett, megközelítően É-D-i irányú hegyvonulat északi végén emelkedő és a Torna-patak keleti ágával félkörívben közrefogott dombtetőn épült, nevét a feltételezések szerint karcsú formájáról kapta.
Alapterülete kb. 30x30 m. A K-i oldalán, a falak között a bejárat nyoma még kivehető, a vár viszont teljesen elpusztult, csupán a kb. 5 m mély ciszterna maradt meg.
A helység elsőízben egy 1270-ben kelt oklevélben szerepel. A Bakony ezidőtájt királyi erdőbirtok és vadászterület volt, ennek ispánjává tette meg V. István 1270-ben Csák Demetert, s adott neki várépítési engedélyt, aki feltételezhetően az 1200-as évek végére építtette fel a várat, amelyet először egy 1321-ben kiadott oklevél említ, amikor a királyi megbízott azt a veszprémi káptalan birtokaként bejegyzi. A vár a Bakonyi Erdőispánság székhelye lett Csesznekkel együtt és ezzel a bakonyi erdőgazdálkodás bölcsőjévé vált, amint az a várfalon elhelyezett emléktáblán is olvasható. Nagy Lajos király a Lövöldön (Városlődön) 1364-ben Szent Mihály arkangyal tiszteletére alapított Karthausi kolostorral együtt Hölgykő várát is a kolostor szerzeteseinek adományozta, akik a várat rövidesen lerombolták és köveit a kolostor építésénél használták fel.
A rejtek a bal oldali sziklán van, a fal szélén vezető ösvény egy kanyarulatánál, egy facsonk gyökerei alatti üregben. Közel van az úthoz, ezért figyeljetek a visszarejtésre.
A láda keresésénél ügyeljetek arra, hogy a rejtekhez vezető ösvény utolsó szakasza a sziklafal peremén vezet (GYEREKEKRE VIGYÁZNI!), tehát sárban, hóban és éjszaka veszélyes lehet és kóválygás közben fél szemmel a ciszternát is figyeljétek.
Jó keresgélést!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Négynapos Kéktúra Badacsonytördemic és Bakonybél között, 125 km gyaloglás, 12 bélyegző és 23 GC találat. Ez volt a negyedik nap első találata. A tegnap esti esőtől vizes, magas fűvel benőtt pár száz méteres útnak köszönhetően egész napra garantálva volt a vizes zokniban túrázás öröme. Meglepő volt az út végén a semmiből felbukkanó szuszogtatós emelkedő.
Nem is gondoltuk, hogy a csehbányai úttól nem messze van egy várrom. Az ösvény utolsó szakasza meredek, esős időben, sötétben nem érdemes megközelíteni. A várfal tetején fokozott óvatossággal kell végigmenni. A várrom alatti sziklaüreg külön élmény volt.
Megvan!
Kéktúrán már jártam erre, de akkor nem tettem kitérőt a ládához, most a Fekete-séd túra után már nem hagytam ki. Az olvadó csúszód ösvényen elég nehezen küzdöttem fel magam a várhoz, reméltem lefelé sem kell nadrágféken lejönnöm, jelentem megúsztam. A hely tetszett, köszi, hogy megmutattad.
Az ónos szitálás ellenére útnak indultunk a vízkeresők útja miatt, a vár maradványaihoz is felkapaszkodtunk, de azért bakancsban sem volt valami biztonságos, kerülőkkel mentünk fel/le. A tetőn sajnos nem találtuk a rejteket (hó is volt), amennyiben lehetséges kérlek fogadd el képek alapján. [Geoládák v3.12.4]
[Jóváhagyta: kupec, 2021.12.29 16:42]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (693 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.