Láda meggyógyítva, ázott logbook cserélve, helye változatlan. A pótjelszó-dobozkákat is cseréltük.
2020. aug. 29.
A rengeteg eső miatt a láda megbetegedett, egyelőre keressétek a pótládákat. Javítás folyamatban :-)
2020. aug. 20.
A láda meggyógyult, koordináták javítva. Ezúttal a kastélytól kicsit messzebb került, nem muszáj magánterületre behatolni. :-) Mi mégis javasoljuk, hogy sétáljatok közel a kastélyhoz, járjátok körbe, igazán különleges látvány.
A láda a bejárati út sorompójától nyugatra, a vízelvezető árok falában, kövek mögé van elrejtve. Az élénk színű teteje látható, kérlek, ne takarjátok be teljesen.
Tettünk ki két pótjelszót is, ha valaki nem akar az árokban dzsindzsázni: a két kis hidat használtuk, a kastélyhoz legközelebbi híd déli oldala mellett futó fémszerkezet (cső?) délnyugati végében, a cső alsó felére rögzítve, a főúthoz közelebbi (NEM a főút hídja) alsó részén, a délnyugati sarokban, a híd fémszerkezetére rögzített apró, feltűnő színű fémdobozka.
Köszönjük a türelmet!
dr.is
2020. február 8.
Átmenetileg betegre állítottuk, mielőbb igyekszünk meggyógyítani.
2019. április 14.
A láda meggyógyítva, a koordináták javítva.
A főbejárattól kb. 50 méterre délkeletre, vízálló :-) szögletes konyhai doboz.
2015. augusztus 1.
Igyekszünk mielőbb meggyógyítani a ládát, addig a keresők türelmét kérjük.
2015. május 22.
!!!! FONTOS INFORMÁCIÓ !!!! Többetek jelzése szerint az őrizetlenül hagyott autókat a környéken rendszeresen föltörik! Kérünk szépen minden ládakeresőt, hogy autóját lehetőleg ne hagyja felügyelet nélkül!!!!
dr.is
2006. szept. 4-én
A ládába TravelBug helyezhető.
Kedves Ládászok!
Első ládánkat egy számunkra igen fontos helyen, egy elhagyott kastély nagyrészt elpusztított parkjában helyeztük el. A kastély szerintünk ilyen állapotában is érdemes arra, hogy körbejárjuk és megcsodáljuk. Nagyon szomorúnak tartjuk, hogy országszerte számos hasonló sorsú épület várja az összedőlést - vagy az újjáépítést.
A kastély története
A Kégl-család első ismert őse Kégl Mihály pozsonyi gyógyszerész volt, aki 1623-ban kapott nemesi oklevelet. A család a XVIII. századig városi nemesként élt Pozsonyban. Uradalmi bérlőként kerültek a Dunántúlra. A vagyon megalapozója Kégl György országgyűlési képviselő volt, aki jelentős szerepet játszott a Fejér vármegyei közéletben, a megyei közkórház alapításához is jelentős összeggel járult hozzá (az ő nevére is utalva lett a kórház neve Szent György Kórház).
Csalapuszta területét Kégl György nádasdi és fogarasföldi Nádasdy Júlia grófnőtől vette 1873-ban, 390 ezer forintért. A kastély 1876 és 1878 között Hauszmann Alajos tervei szerint, neoreneszánsz stílusban épült. (Hauszmann tervezte többek között a mai Néprajzi Múzeumot, az Erzsébet körúti New York-palotát és a Műegyetem főépületét.)
A kastély
Szabadon álló, emeletes, összetett alaprajzú épület. A földszinti részek sávozottak, az emelet nyerstégla burkolatú, a sarkok kváderes díszítésűek. Az épület bal oldalán négyzet alaprajzú, háromemeletes torony áll, harmadik emeletén - a kilátórészen - minden oldalán három-három félköríves nyílású, pillérekkel támasztott reneszánsz ablakkal. A torony melletti rizalit emeleti részén kettős reneszánsz ablak mellett ión fejezetű pilaszterek, a kőbábos erkély felett füzérdísszel és kőfaragvánnyal díszített oromzat látható. A hátsó homlokzat két szélén oldalrizalitok, az oromzat nélküli középrizalit előtt két pillér és két oszlop által tartott középrész tetején vasrácsos erkély található.
A kastély földszintjén, a bejárat mögött előcsarnok, mögötte szalon kapott helyet. A bal oldali részen a "kisasszonyok" és a nevelőnő szobái voltak. Az emeleten találjuk a tánctermet, a biliárdtermet, az "úriszobát". A pincében alagsort alakítottak ki, itt volt a konyha, különböző tárolóhelyek és a személyzet szobái.
A parkban halastavat és kápolnát is létesítettek, ezek mára elpusztultak, a kastély főhomlokzata előtt márvány szökőkút állt, ennek medencéje még látható. Egykor kiterjedt parkjának nagy részét kipusztították.
1945 után mezőgazdasági célokra használták az épületet. Jelenleg magántulajdon, s bár felújítására készültek tervek, állapota kritikus.
A láda
Szögletes, vízálló konyhai doboz élénk színű tetővel, a kastélytól északra, a bevezető út sorompója előtti vízelvezető árok falában, kövek mögött.
Tettünk ki két pótjelszót is, ha valaki nem akar az árokban dzsindzsázni: a két kis hidat használtuk, a kastélyhoz legközelebbi híd déli oldala mellett futó fémszerkezet (cső?) délnyugati végében, a cső alsó felére rögzítve, a főúthoz közelebbi (NEM a főút hídja) alsó részén, a délnyugati sarokban, a híd fémszerkezetére rögzített apró, feltűnő színű fémdobozka.
Köszönöm a rejtést. Régi adósságomat törlesztettem ma úgy, hogy a kastélyra most talán rá sem néztem, hiszen évekig nap, mint nap láthattam. 1981-ben ugyanis pályakezdőként itt, Alsó-Csalán volt az első munkahelyem (Csákvári Állami Gazdaság, Agrokémiai- és Kertészeti Főágazat, Szakszolgálati Állomás.... jó hosszú neve volt :)) Néhány kollégánk annak idején még a kastélyban lakott, a kiköltöztetésük akkor gyorsult fel, amikor a homlokzati erkély egy része leszakadt. A szöveges leírásban nem látok utalást rá, de a térképen látható a 811-es út túlsó oldalán, attól pár száz méterre egy picike temető (Csalai Kégl-család síremléke megjelöléssel). Az általam most csatolt képek 2019. áprilisában készültek erről a kis temetőről, ha tehetitek, menjetek el oda is!
A láda megtalálása után a Császár-víz vasút felőli oldalán sétáltam déli irányba, hogy Felső-Csalára jussak (unokalátogatóba). Kicsit aztán meglepődtem, hogy szemből vagy negyvenen sétáltak. Először csak a sok kutya tűnt fel, majd a puskák is. Szóval belesétáltam - egy sehol nem jelzett - hajtóvadászatba. Igazából puskaropogást csak akkor hallottam, amikor szerencsésen túljutottam rajtuk. Gondolom, riadalmat főleg a kastély körül sétáló családok, szaladgáló gyerekek között okoztak, hiszen tíznél több autó parkolt azon a részen. Abban sem vagyok biztos, hogy a lakott területtől 300 méternél messzebb voltak a lövöldözők, meg hát addigra a 811-es utat is erősen megközelítették. Nem tűnt felelős vadászatnak.
A tartalék jelszót találtuk meg. A figyelmeztető felhívással egyezően, éppen a híd alatt találtunk egy autófeltörésből eredő táskát, tele iratokkal, igazolványokkal. Hála a Facebooknak megtaláltuk a tulajdonosát. E&J