WAP:
Parkoló 1: N 46 49,773 E 018 05,592 (innen gyalog, bicajjal, vagy magas felépítésű autóval a kis hídig, s válaszd a jobb oldali utat a patak mentén (dágványos út))
Parkoló 2: N 46 49,683 E 018 03,644 (csakis autóval, mert az út melletti majornál sok-sok szabadon eresztett kutya!!! ez is dágványos, így csak terepessel!!!)
Barlang: N 46 49,451' E 018 03,747' 208m
A láda: N 46 49,454' E 018 03,765' 214m
Most egy eldugott Ságvár melletti barlanghoz invitálunk Titeket
N 46° 49,451' E 18° 3,747' 208 m [GCBEBA+barlang]. A szájhagyomány szerint nevét Patkó Jancsi, a híres somogyi betyár után kapta.
Patkó Jancsi Vásárosbécen született Tóth János néven. A többi betyárhoz képest viszonylag későn, harmincas évei elején tévelyedett a "rossz útra". A Patkó nevet betyárnak állásakor vette fel, valószínűleg azért, hogy a betyárhagyományoknak megfelelően családját megkímélje a zaklatásoktól. A téves Bandi név névátvétellel kerülhetett a nép szájára. A Bandit valószínűleg Angyal Banditól kapta kölcsön, de az is lehet, hogy az irodalmi Bandi-betyárok visszhangja. Hogy milyen tetteket követtek el valójában, azt csak a rájuk vonatkozó adatok összességéből következtethetjük ki, hisz a hagyomány többet tulajdonít neki, mint ami a valóságban megtörtént. Az azonban valószínű, hogy viselkedése megközelítette az idealizált betyár-képet: főképp gazdagokat rabolt ki, a szegényeket nem bántotta, furfangosan mindig kicsúszott üldözői kezéből, és még igényesen is öltözködött.
1861-62-ben rengeteg sajtóhír keletkezett a "Patkókról" (testvére, István is betyárnak állt Patkó Pista néven), ekkor kezdtek velük foglalkozni a dunántúli, majd a fővárosi lapok is. Némelyik hír még növelte is népszerűségüket: a Pécsi Lapok szerint nem raboltak, sőt kölcsön is adtak a rászorulóknak.
Továbbá a barlang feltételezett lakója volt még egy I. világháborús szökött honvéd is, ki nevét, születési évét és az ország címerét hagyta az egyik falba vésve: CsankI 1876
Ezt a közel 3 km-es túrát (vissza is kell jönni, tehát még + 3 km!) azoknak ajánljuk, akik sokat szeretnek sétálni a természetben, illetve akik olyan autóval rendelkeznek, amit nem sajnálnak dágványos, traktorok által megirdalt földesútra kivinni.
Megközelítése:
Parkolási lehetőség:
a)
N 46° 49,773' E 18° 5,592' [GCBEBA+parkoló1]
Ez a Petőfi utca vége, a hídnál tudtok parkolni. Itt válasszátok ki a patak menti utat (legjobboldalibb). Innen közel 3 km-es séta a ládáig, vagy bicajoztok, vagy magas hasú autóval nem esős idő után! a dágványokon átvágtok a 2-es parkoló közelében lévő kis hídig.
b)
N 46° 49,683' E 18° 3,644' [GCBEBA+parkoló2]
Aki már a kényelmesebb megoldások híve Siófokról jövet a 65-ös út mentén az ádándi elágazásnál forduljon jobbra, menjen a Rákóczi utca végéig, majd folytassa útját tovább egyenesen a földúton, s parkoljon a kis híd mellett. Ez a parkoló csak autóval megközelíthető!!!, mivel az út melletti majornál sokszor el vannak engedve a kutyák! Csak magas felépítésű, összkerék meghajtású járművel ajánljuk! Továbbá csak száraz időszakban!
Ha a hídon át akartok menni kocsival, legyetek óvatosak, mert könnyen fennakadhattok.
A ládáról:
A láda egy piros tetejű befőttes üveg, amit a barlang felé vezető meredek úton a kidőlt fánál felmászva egy 2 törzsű fa odvába rejtettem.
A láda megkereshető a minden év július elején megrendezésre kerülő Löszölő/Tökölő/Megalöszölő teljesítmény túra keretében. Jó hangulatú, nagyon jól szervezett túra, mindenkinek csak ajánlani tudom.
Túra hossz választástól függően túra útvonalon levő ládák: Ságvári LYukas-Domb (GCSLYD); Kási-vár (GCKASI); kis kitérővel: Landorhegyi versenyállomás (GCLAHE)
S végül még valami fontos: A barlangba csak saját felelősségetekre menjetek be!!!!
Ha mégis bementek egy zseblámpa nagy hasznotokra fog válni.
Kellemes keresgélést és jó barlangászást!'
Ládatörténet:
2018. április 20. A láda több mint 4 hónapja beteg volt, a ládagazda már nem aktív (vagy nem látszik javítási szándék), a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]