Elhelyezés időpontja: 2005.07.21 19:45
Megjelenés időpontja: 2005.07.21 19:50
Utolsó lényeges változás: 2020.05.11 13:51
Utolsó változás: 2023.02.14 17:15
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Kokó (Hobbytronics és Csigabiga)
Ládagazda: rágcsa13 Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 1464 + 6 sikertelen + 33 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.5 megtalálás hetente
Tormásüveg kövekkel takarva fa mellett. Ha a dobozzal vagy a logfüzettel probléma van, akkor küldj egy képet róla! Köszönöm a segítséged!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Kedves keresők! Ez a láda még a Geocaching hőskorából származik (2005), ezért a high-tech vonatkozású részek már jelentősen elavultak lehetnek, de ha megszüntetném ezeket, akkor a láda is csak egy lenne a számtalan kálváriás láda közül.
Ha még nem tudod, hogy mi az a PMR rádió, itt sok okosságot találsz róla.
A geoláda Vác egyik gyönyörű, ez idáig méltánytalanul "ládamentes" műemlékének közvetlen közelében található.
A Kálvária várszerű műemlék jellegű épülete Vác kertvárosi részében található. A zarándokhely 1726-1738 között épült, amely a remetelakból, a gyülekezőkápolnából és a kálváriából áll. Ez az erődítmény jellegű épület kialakítás a hazai kálvária építészet egyik előfutára volt.
A Kálvária
Az ellipszis alaprajzú épületet egy magánszemély, bizonyos Johannes Schick emeltette felesége emlékére. A nemesember - akit a váciak csak Csík Jánosként emlegettek - nem kisebb fontosságú személy volt, mint a császári udvar élelmiszer beszállítója.
A kálvária 1726-ra készült el, ám akkor még sok elemét fából formázták meg. Először a szobrokat cserélték kőre - 1738-ban - és valószínűleg több művész készítette el az egyes alakokat,
mert láthatóan különböző kidolgozottságúak. A tetőn álló kálváriajelenetben hét személyt látunk: középen a megfeszített Krisztust, két oldalán pedig a két latort, Gestast és Dismast.
A siratócsoportban a "három Mária" (Szűz Mária, Mária Magdolna, Mária Salome) mellett Jézus legkedvesebb tanítványát, Szent János evangelistát találjuk.
1934-ben is végeztek átalakításokat az épületen, ekkor a fából faragott stációképeket is kőre cserélték, a szintén fából készült mellvédeket pedig téglával helyettesítették.
Életének legsötétebb időszakát az ezredforduló előtti években élte a kálvária, amikor is "helyi erős emberek" kalapáccsal törték össze a stációképeket, a bábos
korlátokat és a vörös márvány szenteltvíztartót. A kapukat elhordták és romboltak, amit csak értek. A felújítás halaszthatatlan volt és néhány évvel azután, hogy
Keszthelyi Ferenc püspök létrehozta a Váci Kálvária Alapítványt, az ezredfordulón megindult a munka és újra elnyerhette régi szépségét az épületegyüttes.
A váci egyébként az egyik legteljesebb kálvária hazánkban, mivel az összes hagyományos elemet tartalmazza: gyülekezőkápolna, stációk, kálváriajelenet, Szent Sír kápolna és remetelak is tartozik hozzá.
Egyéb érdekesség
A közelben gyurgyalagok fészkelnek. Aki szemfüles, az nyáron láthatja e gyönyörű, színpompás madarak röpködését, esetleg a költőtelepüket is megleli!
Mementóként itthagyom az eredeti használati utasítást:
Mivel én csak pót-szülője vagyok ennek a ládának (Az ötlet, a kivitelezés és a környék kiválasztása is Hobbytronics érdeme, én csak a végső rejtek kijelölésénél, kialakításánál és a fotók elkészítésénél segédkeztem!), az alábbiakban PetyaMűvek tollából (klaviatúrájából) olvasható a leírás:
"...A geoláda-vadászok többsége "kütyübolond" vagyis a fegyvertárukban a geocaching-hez nélkülözhetetlen GPS vevő mellett mindenféle akkumulátoros üzemű, hordozható készülék megtalálható a digitális fényképezőgéptől kezdve a kéziszámítógépen át a PMR446 -os kézirádióig. Ez az egyedülálló geoláda nem titkoltan a rádióval (is) felszerelt geocacher-eknek készült.
Újszerűsége abban áll, hogy a megtalálást igazoló jelszó egy beépített adóvevő segítségével rádión keresztül is megtudható.
Természetesen a játékszabályok erre a ládára is vonatkoznak, megtalálása, illetve a jelszó megszerzése hagyományos módon is megtörténhet, sőt vételi hatótávolságát 4-5cm-re korlátoztam, nehogy rádióval tényleges megtalálás nélkül, távolról is "levadászható" legyen.
Figyelem!
A logbookban fordított betürendben találod meg a jelszót!
Tehát: ha a jelszó JELSZO lenne, akkor a logbookban ezt olvashatnád: OZSLEJ
A hosszú üzemidő érdekében némi áldozatot kell hozni a kényelem oltárán, ezért a láda "szóra bírása" a következő képpen történik:
Állítsuk rádiónkat az országos PMR446-os geocaching frekvenciára ! :-)
Csatorna: 4 (446.04375 MHz) CTCSS: 12 (100 Hz)
Miután meggyőződtünk róla, hogy nem zavarjuk más beszélgetését, közelítsük meg vele néhány centiméternyire a GÉPHÁZ beépített antennáját.
(Ez az elemek mellett, a függőleges panelen található ezüst színű kilógó tekercs, felirat is jelzi a GÉPHÁZ oldalán.)
A GÉPHÁZ a csekély fogyasztás érdekében csak minden 27. másodpercben, mindössze 3 másodperc időtartamra ébred fel. Az éber állapotot a GÉPHÁZ fedlapján található zöld LED felvillanása jelzi. A villanást követően azonnal kapcsoljuk adásra rádiónkat mindaddig, amíg a GÉPHÁZ a zöld LED gyors villogtatásával nem jelzi, hogy vételezett minket. Ekkor engedjük el az adás-gombot és néhány másodperc múlva a láda elmondja a jelszót.
Mivel ceruzaelem, vagy akku általában van a geoládászoknál, ezért a láda fedelére, kívülre rákerült egy ceruzaelem tartó. Ez arra szolgál, hogy ha ki lenne merülve a GÉPHÁZ saját elemkészlete (nem villog a LED), akkor az elemtartóba ideiglenesen beleteheted a saját elemeidet is (4 db-ot), hogy szóra bírjad a GÉPHÁZat. Az elemeid érdekében ilyenkor vedd ki légyszíves a gépházból a baby-elemeket!
Természetesen használat után nem kell benne hagyni a tieidet, de a logodban jelezzed, hogy lemerültek az elemek!
Ha már úgyis Vácon jártok, érdemes még megkeresni az alábbi ládákat is.
Jó keresgélést és rádiózást kívánnak az elrejtők: Hobbytronics és Csigabiga (a Pótapa)
Ha egy kiadós ládavadászat után pihenésképpen egy ilyen, vagy hasonló jópofa szerkentyű megépítésére adnád a fejed, nézz körül a hobbytronics.hu weboldalon.
A ládahely történeti áttekintése
1. Sok éven át egy bokorban volt, de többször eltűnt. Mivel elkezdték illemhelynek használni, ezért áthelyeztem.
2. Néhány évet töltött egy csemete tövében. Csak egyszer tűnt el, de valaki mellé költözött ezért áthelyeztem.
3. Csak kétszer tűnt el. Először az eredeti rejtekét szétdúlták, majd az újból is elvitték. Illemhellyé válás miatt ismét új helyre került a doboz.
4. Alig fél év után melléköltöztek.
5. Remélem tartós marad.
6. Ismét új helyen.
7. Adoptálta: rágcsa13
8. Kicseréltem a ládát, így most teljesen új doboz várja a keresőket a régi helyen. Legyetek óvatosak a kövekkel, hogy sokáig bírja az üveg, illetve ne felejtsétek el rendesen rácsavarni a tetejét.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Nem adott hatalmas élményt, gyurgyalagot sem láttunk, de a web-en remek információk voltak. Gratulálunk. [Geoládák v4.5.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
Miközben feleségem budapesti kovászos workshop-on szorgoskodott, lányomékkal Vác várost vettük célba. GCvata, GCVV és GC412 fért bele az időbe egy nagyon kellemes nap keretein belül.
Rövid sétával elérhető ez a nyugodt, békés hely. Érdekes (ahogy a rejtő is írja) az építmény erőd jellege. Kár hogy az épület legfelső részére a zárt kapu miatt nem tudtunk feljutni. GCVKT multi közelben található pontját is begyűjtöttük.