Elhelyezés időpontja: 2005.07.23 14:10
Megjelenés időpontja: 2005.07.26 21:50
Utolsó lényeges változás: 2022.01.04 12:51
Utolsó változás: 2022.01.06 20:08
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Gyöngyfűző és párja
Ládagazda: gyöngyfűző és párja Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Megtalálások száma: 584 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
Röviden: kivágott tölgy csonkja és törzse között.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Csengele község mellett találtunk egy kis erdőt, ahol régi - már-már elfeledett - emlékeket őriznek a fák! Ide hívjuk most a kirándulni vágyó "kessereket" egy kellemes kis sétára.
A községtől nem messze, a főúttól csupán pár száz méterre egy kellemes kis helyre juthatunk. Itt egykor egy erdészház állt, mely mára már sajnos eltűnt. Viszont áll még az a 380 cm körkerületű fa, mely alatt Móra Ferenc 1932-ben Aranykoporsó című regényét írta. Innen remek kilátása volt arra a nyolc, szabályos kör alakban elhelyezkedő kocsányos tölgyre, melyek több mint 30 méter magasak és már elmúltak száz évesek. Őket ma is láthatjuk, jelenleg természetvédelmi oltalom alatt állnak. Itt tartózkodása alatt az író az erdészházban lakott, melynek a nyomait, a kitartóan keresők még meglelhetik. Sajnos a házzal együtt a pad és az asztal is elenyészett, csupán a fák őrzik az emlékeket...
Mivel a helyet nem jelzi semmi, és a leírásokban sincs konkrét helymegjelölés, ezért mi is csak hosszas kutatás után, és a helyiek segítségével találtuk meg. Éppen ezért szeretnénk rá felhívni a figyelmet, mielőtt végleg feledésbe merülne.
Pár szó Csengeléről
Először 1423-ban említik Gengel Telekeként. Neve az erdős, bozótos hely jelentésű csengelye kun szóból származik. A középkori kun puszta a török hódoltság után Szeged birtoka lett. Vedres István mérnök kezdeményezésére 1805-ben a csengelei homoksivány beültetésével kezdődött a szegedi homokpuszták erdősítése, amelynek a táj fejlett mezőgazdasági kultúrája az eredménye. Először feketenyár- és fűzfacsemetéket telepítettek, de kísérleteztek eperrel, akáccal, még vadkörtével, vadalmával, s persze tölggyel, szilfával, nyírrel is. A XX. század elején főleg Balástyáról és Kiskunfélegyháza környékéről érkeznek ide telepesek. A tanyás határú község 1950-ben önállósult.
Megközelítés
A település megközelíthető: Kecskemét felől az 5-ös úton Kistelek előtt jobbra fordulunk, onnan 8,5 km; vasúton: a Budapest-Cegléd-Szeged vonalon.
Csengeléről Balástya felé kell indulni, majd miután az út elkanyarodott, az első buszmegállónál kell jobbra letérni N 46° 31,040' E 19° 53,166' 91 m [GCMora+jobbkanyar] a fák közötti földútra. Innen már csak az utat kell követned, ami egyenesen a nyolc tölgyhöz vezet. Az erdei út jó minőségű, autóval járható, de aki sajnálná az autó fényezését (mint mi is), az inkább a már említett buszmegállónál parkoljon le az autóval.
A láda
A ládát kivágott tölgy csonkja és törzse között találhatod meg, avarral és egy fadarabbal álcázva. Maga a láda egy 12*10*8 cm-es lila fedelű műanyag doboz.
A Móra-emlékfa a tölgyekkel szemben a következő koordinátánál található: N 46° 30,988' E 19° 52,949' 99 m [GCMora+Mora-emlekfa].
Kellemes kirándulást kívánunk!
Gyöngyfűző és párja
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nagyon szép és hangulatos hely. Sok gyíkot láttunk! Köszönjük, hogy megmutattátok.
A ládát viszont nem találtuk a helyén. Már éppen indulni készültünk, mikor véletlenül észrevettük a ládát. A tisztás szélén a földút mellett egy fa tövénél volt. Végül így sikerült begyűjteni a ládát és visszatettük helyére. :) [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Ma van az utolsó napja a kánikula újra beköszönése előtt és kihasznaltam a lehetőséget, hogy Szegedről Kiskunfélegyházára kitekerjek és összeszedjem a ládákat. Örülök, hogy végre ide is kijutottam [Geoládák v3.12.10]
Nagyon szép kis tisztás, kellemes helyszín. Láttunk zöld gyíkot, nyuszit. A "Móra emlékfa" pont valóban nincs már, vagy csak mi sem találtuk. A 8 tölgyből már csak 4 áll sajnos. Viszont kicsivel arrébb ugyanolyan körben ültettek másik 8 fát, így megvan a replika! 100 év múlva már senki meg sem mondja, hogy nem annál készült Móra Ferenc nagy regénye :) Köszönjük, hogy megmutattad!
A láda GPS koordináta tökéletes, viszont néhány méterre van egy elterelés,ott kutakodtunk, kúsztunk be a fák alá, mert azt hittük ott lesz :D