WAP-barát verzió: A pontról jól láthatóan a sziklába vésett név.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Ez a láda nincs fent a www.geocaching.com -on! NEM KÉREK FORDÍTÁST, EZT A LÁDÁT NEM KÍVÁNOM MEGJELENTETNI A GEOCACHING.COM-ON!!!
___________________________________________________
Helyszín:
ERDÉLY, Déva városa (jelenlegi neve: Deva)
A jelszó tehát egy név, amit a megadott pontról, a sikló felső állomása közeléből könnyedén el lehet olvasni, mivel jó nagy (10-15 cm-es) betűkkel van a sziklafalba vésve, ráadásul még kék festékkel is kiszínezték. Természetesen egybeírva kell megadni!
Van mellette egy évszám is, de azt kivettem a jelszóból, mivel az évek során erősen erodálódott, és nehézkes leolvasni.
Déva neve először 1269-ben fordul elő oklevélben. . A XIII. században épült várat a tatárok felégették, majd IV. Béla újjáépítette. 1307-től három évszázadon át az alvajda székhelye. A hozzá tartozó 56 faluval együtt ezen a címen nyerte el Hunyadi János, akinek a családja mint örökös magántulajdont kapta meg az eredetileg királyi várat. De 1504-ben ismét a korona birtokába került.
Báthori Kristóf fejedelem Dávid Ferencet a prédikálástól eltiltotta és házi őrizetbe helyeztette. Az 1579 Június 1-2. napjain tartott gyulafehérvári országgyűlésen a fejedelem, a hitújítás törvénye ellen hozott törvény alapján, Dávid Ferencet "mások példájára" holtig tartó várfogságra ítélte és Déva várába záratta.
A hagyomány szerint 1579. november 15.-én Dávid Ferenc töretlen hittel, a dévai vár börtönében, meghalt. Halálának körülményei és temetési helye ismeretlen.
- Az Erdélyt ért megszámlálhatatlan zavarokban e várnak is volt része - mint a kis ország minden talpalatnyi földének -, de fontos szerepet nem játszott. Erőd volt erősség nélkül - vár volt hosszas ellenállhatás, dacolhatás nélkül. Zavargós időkben ágyúkkal szemben jelentőséggel nem bírt. Nem csoda, ha a Habsburgok alatt olyannak tekintték, mint melyre stratégiai szempontból kár a felépítési vagy kiigazítási költségeket vesztegetni - hagyták romolni és romokba dőlni. -
Mikor azonban 1817-ben I. Ferenc király bejárta Erdélyt, Déva vára annyira megtetszett neki, hogy rendeletet adott ki a helyreállítására, amely azután 12 évig tartott.
- Legutóbbi szabadságharcunk idején 200 császári katona volt benne egész 1849. máj. 27-ig, amikor parancsnoka, Kudlich főhadnagy Forró ezredesnek feladta a várat oly feltétellel, hogy a helyőrség katonai tisztességgel vonulhasson ki, a betegek ápolás alá vétessenek, a legénység egyhavi zsoldot kapjon, s háborítatlanul távozhassék Temesvárra. A magyar sereg kezén volt ezentúl Déva 1849. aug. 19-ig, midőn egy régi tűzakna gondtalanság vagy tán árulás következtében felrobbanván, levegőbe repült a vár, több mint száz honvédet temetve romjai alá. -
Majd minden balladagyűjteményünk a Dévavár építéséről szóló Kőmíves Kelemenné balladával kezdődik.
Az egész középkori Európában elterjedtek a falba épített asszonyokról szóló balladák, - azaz vérnek vagy a hamvaknak belekeverése az építőanyagba - főleg a mészbe -, hogy a nehezen megépíthető falak megálljanak, vagy hogy az épület, építmény tartós legyen. Az építkezések e titokzatossága a népek balladáiban élt tovább. Ezek a balladák mindig valami nehéz építési feladathoz kapcsolódtak. -
A szerb - horvát - bosnyák változat a Drina-hídhoz, az újgörög az Arte hídjához, az albán Skodra várához, a román az argesi kolostorhoz fűződik.
A magyar Kőmíves Kelemen-ballada pedig a 371 méteres meredek hegyormon épült Déva várához kapcsolódik.
Déva
A Hunyad megyéhez tartozó kb. ötvenezres város az Érchegység és a Ruszka-havas között fekszik.
Erdély első református püspökének, Sándor Andrásnak a szülőhelye.
Tipikusan azok közé az erdélyi városok közé sorolható, ahol az iparosítás a történelmi városmag szétrombolásával járt együtt.
Emiatt napjainkban a városnak mindössze két nevezetessége van: a híres "Magos Déva vára" és a vár alatti völgyben található, késő reneszánsz stílusban épült Magna Kúria.
A kastélyt Bethlen Gábor építtette, halála után pedig öccse, Bethlen István birtokolta, aki 1627-ben vette feleségül a "Murányi Vénuszként" elhíresült Széchy Máriát. Öt évvel később, a férj halála után, a szép hölgy hamarosan újra férjhez ment Rozsályi Kun István Szatmár vármegyei főispánhoz, és elköltözött a kastélyból. Az új házasság azonban nem volt túl sikeres, ezért az asszony lóra pattant, és visszatért régi otthonába, Dévára. A felbőszült férj egy éjszaka, 250 lovasával, a kúria előtt termett, és rátámadt feleségére. Széchy Mária felmenekült a várba, hogy onnan verje vissza "öreg lövőszerszámokkal" a támadást. Ezután a férj nem háborgatta többet az asszonyt, 1637-ben el is váltak. Széchy Mária 1640-ben eladta dévai birtokát a fejedelemnek, és Murányba költözött, ahol Wesselényi Ferenc felesége lett.
Jelentős történelmi értékű építménye lenne a városnak a lerombolt régi református templom, melyet Hunyadi János és neje, Szilágyi Erzsébet emeltetett 1440-1444 körül. A templom falait az Anjou-címer, Hunyadi János, Szilágyi Erzsébet és I. Ulászló címerei díszítették.
A keleti kijárat Déva magyar városrészén, a Csángótelepen halad át, melynek központja a katolikus templom és környéke.
A várromot a hegyre felkúszó ösvényen is meg lehet megközelíteni, de az újonnan (2005-ben) elkészült 16 személyes siklóval könnyebben és gyorsabban fel lehet jutni.
Esetleg kombinálni is lehet: siklóval föl és gyalogosan le. A sikló alsó állomásánál nagy parkolóban lehet hagyni a járművet. Érdekesség, hogy a sikló sínje félúttól sokkal meredekebben emelkedik, ezért a kabin dőlése úgy van beállítva, hogy félútig a hegy felé dől kissé, utána pedig a másik irányba! Csak a két végállomáson vízszintes a fülke padlója.
A sikló mindennap 8-20 óráig (HELYI IDŐ szerint 9-21 óra) közlekedik és 20 Lej a retur-jegy ára. (2019.06.06.)
A vár ormáról szép időben kiváló kilátás nyílik Dévára, a Maros völgyére és azon túl az Érchegységre. A másik irányban a Ruszka-havasok kezdetét lehet látni.
Fent, a várrom udvarán büfé is várja a látogatókat.
Mivel a vár környékét térdig-derékig érő bozótos takarja az utak kivételével, így elég nehéz lett volna valódi ládát rejteni erre a nevezetes helyre. Ráadásul a várrom körül mindenütt viperaveszélyre figyelmeztető táblák vannak kihelyezve, így nem túl célszerű a bokrok között sétálgatni! (Én próbáltam viperát találni -az ösvényekről leskelődve- , de sajnos nem láttam egyet sem, csak gyíkokat)
NEM KÉREK FORDÍTÁST, EZT A LÁDÁT NEM KÍVÁNOM MEGJELENTETNI A GEOCACHING.COM-ON!!!
(De van a közelben egy COM-os láda is! )
Nagyszebenből Temesvár felé autózva álltunk meg Vajdahunyadod, majd Déván. A vár alatti parkolóban, a játszótér mellett hagytuk az autót, majd az erdei úton sétáltunk fel a várba. Bejártunk minden zugot, a "rejtek"nél semmilyen felirat nem látszott.
Kérjük, hogy a fényképek alapján fogadd el a találatot. [Geoládák v4.5.0]
Székelyudvarhely - Temesvár között pont ideálisnak tűnt egy kis szusszanáshoz. Megbeszéltük, hogy felvonóval megyünk, ne kelljen gyalogolni. De sajnos a felvonó nem működött, mint ahogy a romántól eltérő nyelveket nem beszélő alkalmazott elmondta: "defekt". Szerencsére a hátsó, szűk köves utakon elég magasra lehetett autózni, a hátsó sorompó előtt még parkolót is találtunk, így ~15 perc kellemes sétával célnál voltunk. A parkoló és a várlátogatás is ingyenes. A vár nagyon szépen fel van újítva, még így felvonó nélkül is sokan voltak a napsütéses nyári vasárnapon.
A jelszót némi bizonytalankodás után - mert nem néztünk elég magasra :) - megláttuk, lefényképeztük. Próbálkoztunk, de nagyon kopottak, mohásak a betűk. Adminként megnéztem a jelszót, ... hát igen, rá lehet fogni, de nem egyértelmű. A próbálkozáshoz annyi segítség, hogy a vezetéknév 6 karakterből áll.
Sajnos nem tudtuk elolvasni a jelszót, pedig ott volt előttünk, mert nagyon lekopott, a festék egyáltalán nem látszik. Le is fényképeztük, de még mindig nem tudom kitalálni a vezetéknevet. A keresztnév már megvan. Talán akkor egy fél pontot megérdemelnénk??? :))
Erdélyi kirándulás során Déva várát is megnéztük, működik a sikló, csak annyi baj volt hogy pont előtte volt egy nagy zuhé, lehűlt a levegő, rendesen fújt a szél, amikor felértünk nem sikerült meglátnom a feliratot, nem tudtam hosszasan nézelődni, mentem a csoporttal, amikor visszaértünk a ponthoz újra elkezdett zuhogni az eső, csináltam jó néhány fotót a sziklákról, hátha sikerül felfedezni a feliratot, de sajnos nem. Nem valószínű, hogy belátható időn belül vissza tudok jönni, ezért kérem a jelszó nélküli elfogadást a fotók alapján. Köszönöm a lehetőséget!
Mi hátulról közelítettük meg kocsival a várat. Parkolni a La Monu bárral szemben tudtunk ingyen. Innen egy kellemes sétával értük el a külső bejáratot. Ezek után a hosszabb, de szintben egyenletesebb utat választottuk. A feliratot telefonnal lefotóztuk és kinagyítva próbáltunk rájönni. Második próbálkozásra sikerült is. A sikeres bejegyzés után még felmentünk a belső udvari kapuig, de onnan gyorsan iszkolni kellett le a kocsihoz, mert érkeztek a viharfelhők és már az ég is dörgött. Az utolsó 200 méteren sikerült így is elázni.
Köszönjük a rejtést! [g:hu 1.6.4]
Mindig csak messziről láttam a várat, örülök hogy most feljuthattam. A felvonó még mindig nem megy, de az ösvény körbe szép, árnyékos séta. Fent munkálatokat nem látni, de a vár egy része le volt zárva. Nincs belépődíj. Sajnos a jelzett helyen a feliratot nem találtam meg, zavart a szembe fény, egy őr és a szép számú látogató is. Fényképet készítettem. Köszönöm a "rejtést". [Geoládák v4.3.0]
Megtaláltam, köszi a rejtést!
Nagyon klassz hely, végre ide is eljutottam!
Hálás köszönet a rejtőnek a segítségért, a felirat megvan ugyan, de picit nehezen olvasható.....
A felvonó nem üzemelt, a felső állomáson barkácsolás nyomai látszódtak. Én a másik kapun jöttem be, kocsival egész közel meg lehetett állni
Családommal bevettuk magas Déva várát. Sajnos épp akkor építési munkálatok miatt nem lehetett bejárni sok részét, de azért köszönöm hogy megmutattad! A felirat meglett, tüskés bokrok mellett fel. A felirat igen nehezen olvasható, mert a betűk megkoptak és a kék festék is kikopott belőle. Itt köszönöm meg a Rejtő segítségét, aki segített kibetűzni!
Megvan a felirat, de a növényzet eltakarja egy részét. Megpróbáltam felmászni, de közeledve szúrós volt.
A várat felújítják, nem lehet bemenni. A felvonó még nem működik.
[g:hu+ 2.9.12]
Felmásztunk a várhoz, az építkezés még mindig zajlik. Az erős szél elfújta azt a táblát, ami tiltotta, hogy a láda felé nem mehetünk, csak visszafelé vettük észre, amikor az egyik munkás visszaállította. Sajnos a jelszó nem olvasható, pedig a gyerekek fel is másztak a sziklára. A képek alapján kérjük a megtalálás elfogadását.
Családi nyári erdélyi nyaralás alkalmával kerestük. Sajnos az átalakítások miatt nem találtam meg a feliratot. A felfelé lépcsőzés elég erős, jó néhány emeletet kell menni. A tetején meg vár a felirat: viperaveszély! Szép a kilátás. Képek csatolva.
A felső állomásnál (is) építkezés zajlik, nagy a felfordulás. Talán ez is közrejátszott, de nem találtam meg a sziklán a feliratot.
Kérem szépen a képek alapján a megtalálás elfogadását.
Köszönöm.
[Jóváhagyta: Csigabiga, 2022.07.05 10:17]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (317 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.