Kivonat:
A két csúcsot és a Panoráma-sétányt bemutató multi jelszóképzési információja az első ládában van a Sipos-hegyen - ezért mindenképp ezzel kell kezdeni. A többi állomás sorrendjére nincs kötelező előírás, de normál esetben érdemes a leírás szerinti sorrendet követni. Fonyód
Fonyód a Balaton túlnyomórészt sík déli partjának legszebb fekvésű, központi helyzetű városa. A Siposhegy és Várhegy kettős csúcsára települt kisvárosnak különösen a magasabb részei szépek, bőséges zölddel, erdővel, kilátóhelyekkel észak felé a Balatonra és a túlparti hegyekre szinte teljes hosszban, dél-nyugat felé a Nagyberekre, kelet felé a halastavakra. Hangulatos sétányok húzódnak a parkerdőben és a hegy déli peremén. A fonyódi panorámát a szemben fekvő teknőforma Badacsony és a csúcsos Gulács uralja. Fonyód és Bélatelep nem csupán kiemelt nyaralóhely, hanem a környék kulturális központja is, igazi diákváros, körzeti feladatokat ellátó oktatási intézményekkel.
A környéken az első embercsoport már az őskőkorban, mintegy 17-18 ezer évvel ezelőtt megjelent, bizonyíték erre a Várhegy déli oldalán, a Kopaszhegyen 1934-ben talált néhány eszköz. A leletek feltárása és mentése Dr. Bacsák György nevéhez fűződik; a polihisztor tudós - jogász, csillagász, geológus, asztalos, ács, halász, festő és régész - neve összefonódott Fonyóddal.
A honfoglalás idején a Bő nemzetség vert tanyát Somogyban, ahol a Tarhos ághoz tartozó Koppány volt a vezér. Feltételezik, hogy erős vára lehetett a Várhegyen, amelyet a nyugati oldalon szőlőműveléssel, gyümölcstermesztéssel foglalkozó lakosság, a bélatelepi részen pedig állattartó, földművelő falu látott el. A földvár akkori formájában a XIII. századig maradhatott fenn, Koppány lázadása után Szent István besenyő és berény katonaságot telepített a környékre, védendő Somogyvár és talán Fonyód (Fonó) várát.
A fonyódi vár a török elleni második védelmi vonal legészakibb pontja volt, amely Szigetvár eleste után is állta az ostromot. 1544 után fogtak hozzá megerősítéséhez. Híres kapitánya, Palonai Magyar Bálint akit családi kapcsolat fűzött a vár eredeti tulajdonosához, a Lengyel családhoz, felesége Lengyel Brigitta volt - majd harminc évig lakta. A várkapitány sokszor megütközött a törökkel, s jelentős területeket foglalt el a somogyi birtokosoktól is. Magyar és török egyaránt panaszkodott a rettenthetetlen, keménykezű várkapitányra.
A láda
A multiláda pontjai kellemes túrával vezetnek végig Fonyód-Bélatelep szebbik, magasabb, zöldebb részén, gyakorlatilag a piros jelzést követve, érintve mindkét csúcsot, a parkerdőt és a Panoráma-sétányt.
Az autót a parkerdő szélén, az evangélikus templom mellett, a N 46° 44,702' E 17° 32,931' 190 m [GCFON1+parkoló]
helyen javasolt leállítani, és innen gyalog indulni; a túra végén ide érsz vissza.
Az első állomás innen nincs messze, ez egy valódi doboz a túrához szükséges további információkkal. Innen további négy virtuális pont, 2-2,5 km séta, némi szintkülönbséggel.
FIGYELEM! A jelszóképzés leírása az első (valódi) ládában van - sokszorosított, elvihető formában is - tehát a sorrendet mindenképp érdemes tartani.
Ládatörténet
Az eredetileg kétállomásos multi a két csúcsot tartalmazta. Az első állomást elveszése után új helyre tettem, a második elveszése után viszont 2003. augusztus végén továbbfejlesztett koncepció mellett, új (virtuális) állomásokkal kiegészítve újítottam fel a ládát.
2011. nyarán új kilátó épült a Várhegyen - ez a ládára nézve is kisebb módosítással járt.
Állapot: kereshető
3 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Mindig csak lent tekertem, megálltam nézni az északi part hegyeit, felnéztem a felettem magasodó partoldalra..., de most rászántam magam és a Police-Gasztro Étkezdénél "leparkoltam" és végigjártam a megadott sorrendben a pontokat. Sipos-hegy kilátó május, szeptember, október hónapokban szombat-vasárnap és ünnepnap 10-18 óra között; június-július-auguszus hónapokban naponta 10-21 óra között látogatható. Belépés 500 Ft lenne, de ma sajnos hétfő volt! :(
A Várhegy kilátót renoválják, zárva. Talán jövő nyárra kész lesz. A Millineumi kereszttől már elkezdődött a csodálatos Panoráma út. Lenyűgőzött a kilátás, hatványozottan szebb, mint lentről! Szép villákat, jó tájékoztató táblákat, szobrokat láttam. Greguss János festő és illusztrátor Balatoni tájkép a fonyódi hegyről című 1866-os képe nagyon tetszik.
A jelszó összeállításához a rejtő segítségét kellett kérnem, mert az 1. pontnál nem volt meg a láda.
Köszönöm, hogy a nagyszerű multiddal bemutattad ezt a klassz helyet!
Kár, hogy egyik kilátó sem volt látogatható. (Utószezonban szeptember 22-ig csak szombat és vasárnap látogatható csak, az is csak a Sipos-hegy).
Köszönjük a rejtést!
Meg vagy láda ;) köszönöm a rejtést. [Geoládák v4.5.0]
A Várhegy kilátó átmenetileg zárva van, viszont a Sipos-hegyi kilátó utószezonban délután 6-ig látogatható. Pazar a kilátás a Balatonra.
A sétány naplementében szintén lenyűgöző.
Nyaralásunk alatt útba tudtam ejteni a környéket, kerestem, és szerencsére meg is találtam a ládát. Köszönöm a rejtésbe fektetett munkát, mely felhívta a figyelmemet erre a helyre! Bővebben később. Tamás [Geoládák v4.5.0]
A ládát már sötétedés után találtam meg az elalvás előtti családi séta keretében. Sajnos a kilátóba nem tudtunk felmenni, de a sportpálya mellől is szép éjszakai kilátásban volt részünk. Másnap aztán egy kis reggeli kocogás közben szedtem össze a szükséges jelszórészleteket. Közben megértettem, hogy azért van szükség a ládában a kis cetlire, mert ha az a leírás a ládaoldalon is elérhető lenne, akkor otthonról is logolható lenne a rejtés.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A ládából a leírás hiányzott, ezért nem áltunk neki keresni a többi pontot, viszont egy jót sétáltunk. Késöbb viszatérünk és teszünk majd egy újabb próbát! Robi és Anita
Sajnos az első ponton a ládában a jelszó összerakásához az infó nem volt már ott. A családdal becsülettel végigmentünk a megadott sorrendben.
Az elfogadéshoz képeket tudok küldeni.. Ha erre járok újra talán tudom pótolni a "valós" megtalálásokkal is.
Önmagunk kárpótlásaként a bélatelepi halsütőben fejeztük be a kora délutánt.