Elhelyezés időpontja: 2006.02.05 00:00
Megjelenés időpontja: 2006.02.07 23:00
Utolsó lényeges változás: 2016.04.21 21:27
Utolsó változás: 2020.08.21 18:41
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: LionDaddy, atipapa (Daikini, 2006)
Felhasználó: LionDaddy Nehézség / Terep: 2.0 / 5.0
Megtalálások száma: 646 + 5 sikertelen + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
WAP
1. pont - 2 x 10 cm Alu-tábla, a kikötő üdvözlőtáblájának alján.
2. pont - 16 x 11 x 6 cm négyfülű műanyag geoláda, a kilátótól a kikötőhöz vezető pallótól pár méterre jobbra, fejmagasságban. Nem szokványos rejtés!
A láda Travelbug-ot NEM fogad.
2005 nyarán adták át a Tisza-tavon létesített ökoturisztikai tanösvényt. A fejlesztés egyedi módon teszi lehetővé a Tisza-tó természeti értékeinek megismerését. A tanösvény kikötője csónakkal közelíthető meg, ami Poroszlótól kb. 500 m-re található. Innen a vendégek cölöpökre fektetett pallókon, azaz palló-úton tehetnek közel 1500 m-en egy kirándulást, a tó korábban megközelíthetetlen területeire.
A kikötőtől elindulva, attól nem messze egy madárvártából már betekintést is lehet tenni egy nagy kiterjedésű sulymos terület élővilágára. Innen továbbhaladva egy gyékényes közepén lehet végigsétálni, majd egy hangulatos kis szigeten kialakított pihenőhely hívogatja a vendégeket. Következő állomásként egy másik madárvártából a vízicsibék öblének életét lehet megfigyelni. Ezután az átláthatatlan nádasban és ártéri erdőben továbbhaladva elérkezhetünk utunk legtávolabbi pontjához, ahol 8 m magasból lehet gyönyörködni a Poroszlói-medence panorámájában. Visszafelé egy másik úton meg lehet kerülni egy kis belső tavat, s ha elfáradtunk, újból megpihenhetünk. Utunk végén újra a kikötőhöz érhetünk.
A tanösvényen való tájékozódást és a természeti értékek megismerését nagyméretű képes információs táblák segítik, s a magas megfigyelő kivételével kerekes székes közlekedésre is alkalmas. A terület megközelítését szezonban egy kishajó is segíti.
A WWF munkatársai eurázsiai hódokat engedtek szabadon a Tisza-tó ezen részén, akinek szerencséje van, az láthatja európa legnagyobb testű rágcsálóját. A Németországból származó 26 hód telepítése része annak a programnak, amelynek keretében a természetvédők újra meghonosítják a hódot, az állat egykori magyarországi élőhelyein.
A tó születése
A Tisza-tó az 1967-73 között "épült" Tisza II. Vízlépcső üzembehelyezésével, a Tisza folyásába történt mesterséges beavatkozás eredményeként alakult ki. Létrehozásának célja elsősorban a vízhasznosítás volt, idegenforgalmi hasznosítása kialakításakor csak sokadrangú szempontként jelentkezett. A csak nevében és látványában tó, valójában a folyó szeszélyeinek és az emberi beavatkozás következményeinek kitett síkvidéki átfolyásos tározó.
Ebből a rövid száraz leírásból az ember nem is gondolná micsoda értékeket rejt magában ez a több mint 120 négyzetkilométeres vízi paradicsom.
A tó egyik legszebb területe az észak-nyugati részen található madárrezervátum. A terület az ornitológia iránt érdeklődők számára valóságos paradicsom. A mintegy 200 madárfaj csaknem fele költésre érkezik a területre, 81 faj átvonul, s nagyjából 20 faj itt telel. Fontos megemlíteni, hogy az európai jelentőségű madár élőhelyek szigorú védelmet élveznek, így ezek a területek fokozott odafigyelést igényelnek az odalátogató természetbarátoktól.
Jelenleg a tározó összfelületének kb.55 %-a borított növényzettel. A tározó hinarasaiban állományalkotó a sulyom (Trapa natans), a mocsári növényállományokban pedig a nád (Phragmites australis). A mocsári növények közül jellemző ezen kívül a keskeny- és széleslevelű gyékény (Typha angustifolia, T. latifolia) és a harmatkása (Glyceria maxima). A hínárnövények esetében a sulyom mellet más hínárfajok kiterjedése nem meghatározó, azonban a tározóra jellemző tündérfátylas (Nymphoidetum peltatae) és tündérrózsás (Nymphaeetum albo-luteae) állományok figyelmet érdemelnek.
A Tisza-tó sekélyvizű, vagy időszakos vízborítású területei igazi kétéltű élőhelyek, igen nagy számban élnek itt a tavi-, kistavi-, kecskebéka fajkomplex egyedei (Rana spp), barna varangy (Bufo bufo), leveli béka (Hyla arborea), vöröshasú unka (Bombina bombina). A hüllők közül jelentős állományai vannak a vízisiklónak (Natrix natrix) és mocsári teknősnek (Emys orbicularis).
A jelszó két részből tevődik össze:
Az első részletet N 47° 38,555' E 20° 39,827' 90 m [GCVITP-1] egy kis gravírtáblán, míg a másodikat N 47° 38,219' E 20° 39,928' 89 m [GCVITP-2] egy 16x11x6 cm méretű műanyag geoládában, a kilátótól a kikötőhöz vezető pallótól pár méterre jobbra, fejmagasságban találod. Környezetbe illő, de ne szokványos rejtést keress!
A tanösvény track-je, és útvonalpontjai letölthetők innen.
Ládatörténelem
2006-ban rejtette el a ládát Daikini.
2014. október - A kilátót lebontották, a tanösvény bezárt, ezért a láda megszűnt.
2015. november - A Hortobágyi Nemzeti Park immár saját kezelésben újraépíti a tanösvényt és szívesen támogatja a láda újraéledését.
2016. január - Egy Tisza-tavi Jeges Túra során bejárva a tanösvényt, az élmények hatására úgy határoztam, hogy adoptálom és felélesztem a ládát. (LionDaddy)
2016. április 21. - A multi pontjait teljesen felújítva a geoládát atipapával és Kemecsei Ágnessel, a HNPI munkatársával újrarejtettük.
Ez volt...
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Poroszlói három nap első ládája... Miután szerdán elbénáztam a GCTTOC ládát, a csütörtöki horgászat után legyőztem a víziszonyom, és nekiindultunk a tanösvénynek. Mivel az érkezéskor elég sokan tolongtunk a kis stégen, így ezt a részt hagytam a végére. Körbenéztünk mindent, figyeltünk madarakat, olvastunk infótáblákat, felmásztunk a kilátóba (Gyui is, pedig ő meg tériszonyos...) átmásztunk a kerítésen, de az utat nem találtuk, hol lehetnek kevésbé dzsindzsás helyen megközelíteni a ládát. Így a rejtő segítségét kértem, amit itt (is) köszönök!
Csudijó hely! Csak ajánlani tudom!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Tényleg nem egy szokványos a geoláda ;) A Tisza-tavi geoládák megtalálása közben elszenvedett számos szúnyogcsípésünket ezúttal néhány hangyacsípéssel is gazdagítottuk.. [Geoládák v3.5.3]
Mi is a Fűzfa kikötőből induló motorcsónak járattal közelítettük meg a helyet. Fantasztikus élmény volt!! Sok sok madarat láttunk, csodálatos a kis belső sziget, a gyerekeknek szuper ismeretterjesztő játékokkal. A vissza úton éppen mellettünk csapott le egy kárókatona egy törpeharcsára! A sok látni való mellett megfeledkeztem hogy két pontból áll a rejtés, így az első pont a rejtő segítségével lett meg (ezúton is köszönöm! :) Távcsövet vigyetek!! [Geoládák v3.6.0]
Nagyon vártam már ezt a tanösvényt, és azt hiszem jól tettük, hogy ezt hagytuk utoljára. Már csak azért is, mert a gyerekek az előző kettőt kb utálták, ezt meg nagyon nagyon nem! Kb úgy "dobtak" ki minket a nap végén :D
Indulásból az átjövetel is izgi volt, aztán elindultunk a madárles házakba, ott rengeteg játék, fejtörő, mindegyiket megcsináltuk, aztán a központi helyen a minipark! Nos azt hiszem egész nap el tudtunk volna itt lenni. Az a forgatós játék, a végén kívülről tudtuk a válaszokat, de még menni kellett még egy kört, mindenki volt játék vezető is.
A kilátó csodaszép volt, arra jártunk már két nappal korábban a vezetett túrán is, meg tegnap a kajakkal is :) Mondjuk ki nem szálltunk, csak néztük, mert, hogy úgy is jövünk ide is.
Nagyon szépen köszönjük!
Ezt már kinéztük a csónak túrán is. Nagyon szomorú lettem volna, ha ott marad. Sajnos a levegőben benne volt, mert keddre nem jósoltak túl jó időt... sőt... Na de szerencsére előrébb csúszott és így éjszaka volt a vihar... Úgyhogy mentünk is a Fűzfa-kikötőbe... Itt az éhes kecskék azonnal megtaláltak vagy mi őket... :)
De egy kis simogatás után mentünk és végigjártuk ezt a szépen kiépített sétányt. Láttunk jó pár madarat, bár csekély a száma, amit fel is ismertünk... :) De a vízisiklót, békát, és a sulymot azért beazonosítottuk... :) A kilátó és a madármegfigyelő helyek is nagyon tetszettek... Azt hiszem még ide a Tisza-tóra sokszor visszajövünk. Egy jó kis kajakozás a nádasban még kimaradt... :)
Köszi a rejtést! [g:hu 1.6.7]