Megye/ország: Hajdú-Bihar
Elhelyezés időpontja: 2006.12.03 12:00
Megjelenés időpontja: 2007.02.09 22:20
Utolsó lényeges változás: 2023.06.04 06:05
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: WB & Maya és Csabi27
Ládagazda: WiseBear Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 750 m
Megtalálások száma: 383 + 3 sikertelen + 16 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Megközelítés: Létavértes felől az Újlétára vezető útról lekanyarodva N 47° 24,464' E 21° 53,165' 116 m [GCLEPA+Betérés] a Tájház mellett lehet parkolni, majd onnan kellemes gyaloglással a ládáig. A helyről
Már a XVI. századtól híres volt az érmelléki szőlőművelés. Erre utalt a régi Bihar vármegye címerében (1692) a két szőlőfürt is. A tágabban vett Érmellékhez tartozott hajdan Nagyléta és Vértes. Létavértes külterületének északi részén, a Dél-Nyírség homokvonulatai közt három szőlőtermő zártkert húzódik: a Bocskai-kert, a Kossuth-kert, valamint a Mosonta-kert (vagy Öregkert). Ezek a szőlőskertek még híven őrzik a hagyományokat a szőlőkultúrában és az építkezésben. Ez a láda a Kossuth-kerthez kalauzol Benneteket, ezzel szeretnénk felhívni a figyelmeteket erre az eltűnőfélben lévő, de érdekes-értékes helyi jellegzetességre. Itt található egy tájház is, sajnos az érdeklődés hiányában többnyire zárva van.
Még a szőlőskertekről
A pajták sora a dombok, völgyek vonulata adta dűlőrendszerhez alkalmazkodva épült fel. Ezen a vidéken pajtának nevezik ezeket a kerti hajlékokat, amely magában foglalja a bor termelésének és tárolásának helyiségeit is. A pajták elhelyezkedése rendkívül változatos. A többszörösen törő, elhajló, forduló völgyi utak, dűlőágak, a változó szintmagasságok, a különbözőképpen forduló pajták ki-kinövő füves hátakkal, az alatta megbúvó pincékkel hangulatos képet nyújtanak.
A szőlős vagy a pajta mögött kezdődik, vagy az épület mellett fut egészen a dűlőig, hátul pedig felkúszik a dombra.
A pajták többféle alaprajzzal, tetővel és nagyságrendben készültek. Életkoruk többnyire 100 év fölött van. Építőanyagként különböző természetközeli anyagokat használtak környezetükből: vályogtéglát, vályogot, törekes sarat, fát, kórót, nádat, homokot, később cserepet és téglát alkalmaztak. A legtöbb fal különböző méretű vályogtéglából készült, a tetőt pedig náddal vagy cseréppel fedték. A szobában ágy, asztal, karospad, ládapad, komód, faragott szék, de leginkább a finomabb szalmából, esetleg csuhéból lábas fakeretre font dikó található. A borházat hordók, kosaras prés, töklopó, faputtony, lihu (nagy fatölcsér a bor számára) és szerszámok töltik meg.
A XIX. században a vidék a bakator nevű szőlőjéről és ízes fehérboráról volt nevezetes. A századvégi filoxéra a homoktalaj miatt itt nem okozott nagy kárt, de a XX. század elején a fagy sok szőlőt pusztított ki. Az elmúlt évtizedekben tőkés művelésben az erdei fehér, az otelló és a rizlingfélék, az izabella, a noa, a nyárfalevelű, a delavári és a kadarka fehér- és vörösbora volt kedvelt. A létai szőlősgazdák főleg kedvtelésből, saját használatra borászkodtak, bár a felesleget gyakran fölvásárolták a borkereskedők.
Ahogy az ember végighalad a szőlősorok és a pajták közt, mintha egy másik világban járna. Egy világban, ahol van idő a másikra, ahol a "külső világ" zaja elcsendesül, s nincs más, csak a nyugalom, a közösségteremtő hangulatos környezet. Az itt élő emberek múltjának egy darabja ez, a nyugalom szigete.
Az idők folyamán - különösen az utóbbi évtizedben - a szőlőtermelés, mint ahogy a szőlőskert közösségformáló ereje csökkent. Az évszázados pajták, a bortermelés hagyományos eszközei pusztulóban, egyre több szőlő marad művelés nélkül, egyrészt a kedvezőtlen törvényi szabályozás, másrészt az egyre csökkenő szabadidő miatt.
Forrás: Nagy Zoltán Létavértes esélyei a turizmusfejlesztés terén.
Kellemes nézelődést kívánunk, WB&Maya és Csabi27
Ládatörténet:
2017. 3. 9. Tapiapi újrarejtette a régóta betegeskedő ládát. Köszönjük. [Admin (Fazék)]
2017. 8. 22 Mint LogBíró a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és a rejtő inaktivitása miatt betegre állítottam. A sorozatos eltűnések miatt javaslom, keress ÚJ REJTEKET a ládának. Email-t küldtem a rejtőnek.[V_Gabor, logbíró]
2017. 11. 7. Tapiapi ismét újrarejtette a hányatott sorsú ládát, de ezúttal már új helyen. Köszönjük. [Admin (Fazék)]
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nem tudtam eldönteni hogy én vagyok figyelmetlen, vagy nincs a helyén a láda, de az előttem keresőkhöz hasonlóan én sem találtam meg hosszas keresés után sem 🤷♂️ Majd még visszatérek✌️ [Geoládák v4.5.0]
TFTC & TFTH!
A ládagazdának köszönöm a rejtést és ezáltal az újabb pontszerzési lehetőséget.
A koordináták pontosak, a hint korrekt.
Láda: OK
Logbook: OK [Geoládák v4.2.6]