Wap:
Két pontos multi geoláda. Jelszórészletek sorrendben:
1.pont N 47° 50,267' E 22° 08,244' magasság:154m A vár keleti oldalán lévő lépcsőfokok száma.
2.pont N 47° 50,220' E 22° 07,703' magasság: 151m. Ereszcsatorna lefolyó mögött, kb. fej magasságban. (fekete mágneses henger) .
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Nyírbátor, 700 évén is túl járó település, Debrecen, Nyíregyháza és Mátészalka háromszögében fekszik. Ebbe a kisvárosba hívlak benneteket.
A történelem folyamán 330 év alatt összefonódott a Báthory család és a település sorsa.
A mai város fő idegenforgalmi nevezettességei mind Báthory család nevéhez fűződik.
Nyírbátort első ízben, 1279-ben említik. Neve az ótörök batir = bátor, jó hős szóból származik. Már ekkor birtokolták a Báthoryak ősei, a Gutkeled nemzetségbeliek. A következő évben IV. László heti vásár tartására adott engedélyt a helységnek. Ezután a város a földbirtokos család birtokigazgatási központja és családi temetkezési helye lett. A sárkánycímeres Báthoryak alatt a mezőváros évszázadokon keresztül virágzó település, igazgatási, gazdasági, kereskedelmi és rövid időre politikai központ volt: híd Erdély, Kárpátalja és Lengyelország felé. A virágzást a török háborúk, rendi szabadságküzdelmek kora követte. A város történelmét, az egymást követő fejedelmek, főurak írták. Az 1872-es közigazgatási átszervezés során elvesztette évszázadon át viselt városi rangját, de természetes vonzáskörzetében, mint járási székhely érvényesítette gazdasági, oktatási és kulturális kisugárzását.
A Báthory család részletes történetéről
ITT olvashattok!
1. PONT: A VÁR::
N 47° 50,267' E 22° 8,244' 154 m [GCBATH-1] A vár keleti oldalán lévő lépcsőfokok száma.
A várat Báthoryak építették a XIV. században, mely valószínűleg a plébániatemplomtól nem messze álló dombon emelkedett. A XVIII. században már igen elhanyagolttá vált épület északi részét felújították, és magtárnak használták. A XVI. század háborús éveiben a református templom és a vár köré védőfalat emeltek, melynek árokvonala a mai napig látható.
Részletes ismertetőt olvashattok
ITT.
A várat nagyon szépen rendbe hozták. Érdemes időt szánni rá.
Innen sétálhatunk tovább és elhaladunk a Református Templom mellett,
Nyírbátor (GCNYIB)
A XVI. századtól már református templomot Báthori István kegyúri és plébániatemplomnak, illetve családi temetkezési helynek építtette. Hatalmas tömbjét körben támpillérek erősítik, közöttük a déli részen késő gótikus kőrácsú, magas, keskeny ablakok nyílnak. Déli kapuja a XV-XVI. század fordulójának egyik legszebb reneszánsz darabja. A kapu fölött befalazott Báthori-címer látható 1488-as évszámmal. A templom nyugati homlokzatához kis torony csatlakozik, mellette nyílik a csúcsíves, pálcatagozatos kapu, ami fölött sárkányos Báthori-címer és mérműves ablak látható. Épségben megmaradt a templom eredeti tetőszerkezete, ami a késő gótikus faszerkezet páratlan remeke. A szentélyrészben található Báthori István országbíró és zsoltáríró faragásokkal díszített kőszarkofágja és Báthori István erdélyi vajdának, a templom alapítójának vörös márvány síremléke. A berendezés XVIII. századi, népies barokk asztalosmunka.
2. PONT: A MÁSODIK PONT KÖRNYÉKE, A MINORITA TEMPLOM:
N 47° 50,220' E 22° 7,703' 151 m [GCBATH-2] A Minorita templom oldalán, ereszcsatorna lefolyó mögött, mágnese henger.
A templomot Báthory István erdélyi vajda építette a kenyérmezőn 1479-ben Ali bég felett aratott győzelmének zsákmányából 1480.-ban. Egyhajós, hosszú szentélyű, terem templom a magyarországi késő gótika jelentős építészeti emléke, mely eredetileg minorita kolostortemplom volt, s egyben a Báthoryak temetkezőhelyéül is szolgált. A templom alatti kriptát 1925-ben befalazták, és csak 1994-ben tették újra megtekinthetővé. A kezdetben katolikus lakosság a XVI. század végére teljesen áttért református hitre, s ekkorra a templom épülete már egészen elhanyagolttá vált. Mikor a XVIII. század elején Kelemen Diák lett a minorita tartományfőnök a településen, újra helyreállították a templomot barokk ízlés szerint. Gótikus kőkapuja elé került egy ovális alaprajzú előcsarnok, s ekkor készültek barokk oltárai, szószéke, és a nyugati karzata. Maga az épület hosszúkás, keskeny alakú, mely körrácsos ablakai a gótika csúcsíves stílusát követik. A torony és a kolostorépület a templom északi falához kapcsolódik.
Látogatható minden nap: 9-17h között.
MINORITA RENDHÁZ, BÁTHORI ISTVÁN MÚZEUM
Az 1733-1758 között épült, középkori elődje helyén álló barokk minorita rendház 1961-től múzeum. Az emeletes a templom északi oldalához csatlakozó egyszerű épület U alakban zárja körül az udvart.
A barokk keresztboltozattal fedett helyiségek közül az egykori rendfőnök szobái és a refektórium az épület reprezentatív helyiségei.
NYÍRBÁTORI PROGRAMOK :
-XV. "Szárnyas Sárkány Hete Nemzetközi Utcaszínházi- és Báb Fesztivál
-IX. Rhythm & Blues Fesztivál és Motoros Találkozó
-41. Nyírbátori Zenei Napok
Mindenkinek kívánunk kellemes ládázást és egy kis könnyű sétát Nyírbátor belvárosában.
LUILUI és
JUDITH