Röviden
1. pont: zászló pártázatán lévő farkasfogak száma.
2. pont: műalkotáson található felirat.
3. pont: felirat mikroládában gyökérnél.
A jelszó: a sorrendben egymás utáni adatok egybeírva.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
- közúton Veszprém vagy Székesfehérvár felől a 8-as főúton érhető el
- autóbuszos és vasúti tömegközlekedéssel az említett megyeszékhelyekről
- gyalogosan pedig számos turistaútvonalon (

)
- ajánlott parkoló:
N 47° 12,081' E 18° 8,401' 161 m [GCVpS+parkoló]
Ládapontok
1. pont:
N 47° 12,093' E 18° 8,256' 163 m [GCVpS-1] - A zászló pártázatán lévő farkasfogak száma. (2 számjegy)
2. pont:
N 47° 12,048' E 18° 8,436' 159 m [GCVpS-2] - A műalkotáson található felirat. (8 betű)
3. pont :
N 47° 11,957' E 18° 8,299' 172 m [GCVpS-3] - Felirat mikroládában fa gyökerénél. (5 betű)
Leírás
Várpalota gazdag múlttal rendelkezik, hiszen eredete a római és az avar korszakhoz kapcsolódik. A török időkben fontos királyi végvár volt, a 18. században pedig virágzó mezővárossá fejlődött. A II. világháború csatáiban a település 3/4-e elpusztult, de az újjáépítés után Magyarország szocialista idejében már bányavárosként tartották számon. A rendszerváltás után azonban a város fejlődése véget ért, "Várpalota ma is az 1951-es várossá válását nyögi." (Tamás Szilvia - Várpalota településtörténete, kialakulása a helytörténeti szakirodalom alapján)
Azonban az utóbbi években "olyan koncepciózus munka kezdődött meg Várpalotán, ami a várost jól látható helyre helyezte a Dunántúlon az iparfejlesztés, a gazdaságfejlesztés, valamint a társadalmi innováció tekintetében."
veol.hu
Turizmus szempontjából kiemelkedő helyen fekszik, hiszen itt a Keleti-Bakony (Palotai Bakony) izgalmas területein a kirándulást kedvelők, a horgászok, a vadászok és a kerékpárosok is könnyen kikapcsolódhatnak.
A multi pontjai kellemes, rövid sétával vezetnek végig a belváros főbb nevezetességei és egyéb érdekességek, látnivalók között.
Nevezetességek
Thury-vár
A XIV. századi gótikus palotára épült a XV-XVI. században a négyzetes alaprajzú, négy saroktornyos vár. Egyes részeit az idők során többször átépítették, így több stílus nyomai látszanak rajta. A hagyomány szerint Mátyás király is járt itt az Újlaky család vendégeként. A vár a török időkben fontos végvár volt, Thury György hőstetteit több mű örökíti meg, köztük Zrínyi Miklós is a Szigeti veszedelemben.
Ma itt tekinthető meg Közép-Európa egyetlen vegyészeti kiállítása, a Magyar Vegyészeti Múzeum. Itt rendezték be a Várpalotai Bányászattörténeti Gyűjteményt is.
A vár kínálatában még számos kiállítás és program szerepel, azonban a látogatás előtt
előzetes bejelentkezés szükséges!
Nagy Gyula Galéria (Zsinagóga)
A korábbi zsinagóga felszentelésére 1840. szeptember 11-én került sor. Változatlan formában állt egészen a második világháború végéig, amikor egy bombatámadás súlyos károkat okozott benne. A háború után a zsidó hitközség felszámolódott Várpalotán, ezért csak az 1950-es években állították helyre a szocreál klasszicizálás jegyében.
1986-tól galériaként funkcionálva Nagy Gyula (1922-1966) festőművész nevét viseli, otthont adva a Városi Képző- és Iparművészeti Gyűjteménynek és időszaki kiállításoknak.
Jelenleg felújítás miatt nem látogatható.
Nagyboldogasszony (Római Katolikus) templom
A Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt, barokk stílusú templomot Verschafter János székesfehérvári építőmester építette. Falában római és középkori faragványok találhatók. Az impozáns barokk épület hajója négyszakaszos, szentélye egy nyolcszög három oldalával zárul. Oltárképét Höfel festette, Szent István királyt ábrázolja. A hajóban látható a fatimai Szűz Anya szobrának másolata, és Mindszenty József fából faragott szobra.
A miserend alapján látogatható.
Zichy kastély (Trianon Múzeum)
A kastély építtetését a település egyik földesura, gróf Zichy II. Imre Árva megye főispánja és felesége, gróf Erdődy Terézia kezdte. A kastélyt 1860-ban a művészetpártoló földesúr, Waldstein János, Széchenyi barátja 1865-ben Ybl Miklós tervei szerint építette újjá. A tulajdonos művészi alkotásokkal és könyvtárral gazdagította a gyűjteményt. A hatalmas kör alakú könyvtárszoba falait és mennyezetét freskókkal díszíttette. A könyvek és az oldalfreskók elpusztultak, de a mennyezet freskója, mely Pállik Béla alkotása, megmaradt.
A felújított épületben kapott helyet az I. világháborút lezáró trianoni békeszerződésre emlékező állandó kiállítás. A kastély továbbá kulturális rendezvények helyszíne.
A nyitvatartási idő alapján látogatható.
Ládatörténet
2022.07.15:
Nightmare átruházza a ládát
2022.08.03: a multiláda átalakítása