WAP: Két pontos multi geoláda. Jelszórészletek sorrendben:
1.pont: A parkban lévő szobor hátulján lévő domborművön látható eszköz neve!
2. pont:Az iskola mögötti Nagyerdőben, egy kidőlt fa törzsénél.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
LÁDA:
A láda egy 14,5x10x9cm-es kék fedelű konyhai tárolóedény!
1. pont N 47° 35,589' E 21° 38,487' 134 m [GCPALL-1]
A parkban lévő szobor hátulján lévő domborművön látható eszköz neve.
2. pont N 47° 35,397' E 21° 38,604' 139 m [GCPALL-2]
Jelszó második része a naplóban.
Az iskola mögött lévő Nagyerdőben, egy kidőlt fa törzsénél helyeztük el a ládát.
PALLAG TÖRTÉNETE:
Eredeti nevén Parlag. 1210-es írásos dokumentumban már faluként említik. A 16. században 30-40 telkes falu. 1660 körül néptelenné vált, ezt követően vette zálogba Debrecen. Az 1850-es évekig csapszék is állott itt, az Úrdomb nevű részen. Dombostanya vasúti megállójától nyugatra fekszik az Árpád-kori Parlag falu templomromja, melyre 1993-ban emlékmű épült Rácz Zoltán tervei alapján. A mai Pallag központjában van a Balásházy Mezőgazdasági Szakközépiskola, a volt Gazdasági Akadémia épületében. Pallagon és a régi Monostoron volt az akadémia 600 holdas mintagazdasága.
AZ ISKOLA TÖRTÉNETE:
Debrecen városától 7 kilométerre fekvő Pallagpusztára vezető út végén, 60 éve létezik - középfokú mezőgazdasági tanintézet. Összefonódott a középfokú képzés története Pallag történetével, a Debrecenben folytatott mezőgazdasági szakemberképzés történetével, mely sokkal korábban, már 1857-ben vette kezdetét.
I. Ferenc József magyarországi körútja során 240.000 Ft-ot engedélyezett gazdasági iskolák felállítására. Még ez év augusztusában a városi tanács elhatározta, hogy "gazdasági tanintézet"-et állít fel, és ajánlatot tett a "helytartótanácshoz", hogy a Debrecenben létesítendő gazdasági iskola céljaira 400 holdas birtokot ad örök használati joggal Pallag, Monostor és a Nagyerdő között.
A város és a helytartótanács közötti megállapodás 1866. év július hó 5-én született meg. Az alapítólevél szerint "Országos Gazdasági és Erdészeti Tanintézet" létesítése, és ezzel kapcsolatban "földműves iskola" terveztetett.
A 400 hold ingyenesen átengedett földön felül a város 200 kataszteri hold földet bérben való hasznosításra is átengedett a tanintézetnek.
Mindezekért a nemes város kikötötte, hogy amíg a tanintézet áll, a debreceni ifjak tandíjmentesek legyenek, minden évben a tanács által ajánlandó 3 fő ingyen oktatásban részesüljön a felsőbb tanintézetben, és a tanítás nyelve magyar legyen.
1867. július havában megnyílt a földműves iskola, 1868-ban a felsőbb gazdasági tanintézet, ahol az erdészet szélesebb körű oktatása nem kezdődött meg. A létesítők hármas céljából tehát kettő megvalósult: meghonosítani a magasabb gazdasági szakképzést, és módot kívántak adni a parasztgazdáknak, hogy gyermekeiket a mezőgazdaság körébe tartozó tudnivalókra a földműves iskolában taníttathassák.
A földműves iskola 1901-ig Pallagon működött, majd ekkor a felsőbb gazdasági tanintézetnek Pallagra történő telepítése miatt - melynek célja az elméleti és gyakorlati oktatás magasabb színvonalú összekötése volt - megszűnt, illetve Karcagra települt.
1901-ben megnyílt a Magyar Királyi Gazdasági Akadémia, az 1867-ben alapított Gazdasági Felsőbb Tanintézet jogutódjaként.
A parkban 1929-ben állították fel Némethy László I. világháborús emlékművét, amely a kassai, kolozsvári és debreceni mezőgazdasági akadémiák, eleset tanárjainak és diákjainak közös, hősi emlékműve. A lírai, visszafogott ábrázolású, fél térdre hullt fiú baljában könyvet, jobbjában törött kardot fog. A Poroszlai János készítette talapzaton és a hozzá csatlakozó emlékpadon a sarló és a kéve emblémái, utalnak az elesettek foglalkozására.
1901 és 1940 között nem volt középfokú képzés Debrecenben, de az élet megkövetelte létrehozását.
"Debrecen, sz.kir. város törvényhatósági bizottsága az 1939. évi július hó 5-én tartott közgyűlésében a Középfokú Gazdasági Tanintézet fennállása tartamára 124 kh 778 négyszögöl területet engedett át a Középfokú Gazdasági Tanintézet ingyenes használatában, azon kívül az építkezés költségeihez 80.000 pengő készpénz és 1.000.000 tégla, így circa 123.000 pengő adományozásával hozzájárult."
Az 1940. évben induló középfokú gazdasági tanintézet részletes programját a jelmondata is jelzi: "A föld szeretete - hazaszeretet."
Parkjában különleges egzotikus fákat lehet látni.
Mindenki számára szabadon látogatható!
Fotók a parkról
A PARK MEGKÖZELÍTÉSE:
A debreceni Klinikák mellett, a Nagyerdőn áthaladó úton lehet elérni Pallagot.
Segner térről induló, 13-as busszal jutunk ki a parkhoz, a Balásházy János Mezőgazdasági Szakközépiskolához.
Kívánok mindenkinek nagyon kellemes sétát, kellemes kikapcsolódást, jó láda vadászatot!
LUILUI és
JUDITH