Elhelyezés időpontja: 2008.01.26 15:50
Megjelenés időpontja: 2008.01.28 18:50
Utolsó lényeges változás: 2019.08.18 16:09
Utolsó változás: 2021.02.02 19:40
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Ferencz család
Ládagazda: Ferencz család Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Megtalálások száma: 307 + 5 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP: Kétállomásos multi Döröskén.
1. állomás : Kis templom a Kápolnadombon, a jelszó: a sírkőről olvasd le a vezeték nevet.
2. állomás maga a hagyományos láda a tó közelében, (10*18*10 cm), benne a további jelszóval egy fa tövében.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Döröske a Vasi Hegyhát települése a dombvidék Rábára tekintő peremén 180- 244 méter közötti tengerszint feletti magasságban. Lakóinak száma 110 fő, vas megye legkisebb településeinek egyike.
A falu változatos környezetben épült fel. Északi előterében a Csörnöc- patak síksága található, mely lényegében a Rába síkságával kapcsolódik össze. Itt található a Vasi Hegyhát vonulata. A Berek felett a tájat uralva áll a 225 méter magas Kápolnadomb, A 8-as főútról érkezve, már messziről szembetűnik a templom. Ettől délre helyezkedik el a falu, melynek házai a Bogrács-patak völgyébe is leereszkednek. Egy szűk kis utcán jutunk le ebbe a völgybe, ahol a Bogrács-patak (régi Malom-patak) vizét 1976-ban tóvá duzzasztották. Ez a tó már évtizedek óta turisztikai központ. Fürdésre, pihenésre szolgál, horgászatra alkalmas. A tó két oldalán domb húzódik, mely így körül öleli a víztározót. A tó keleti oldalán emelkedik a szőlőhegy, mely 244 méteres magasságával a község legmagasabb pontját is hordozza (Öreghegy). Itt szőlők, gyümölcsösök, pincék, nyaralók sorakoznak. Tavasszal kezd benépesülni a hegy, nyaranta többszörösére növeli a falu lélekszámát.
A község a XIV. században a dereskeiek egyik leszármazottjáé Monkus Miklósé. A XVI. században a Nádasdi Darabosoké. Majd 1678-tól a Nádasdyak birtokolták egészen a XVIII. Század közepéig. Majd ezután 1737-től átkerült a gróf Festetics család tulajdonába, akik a vasvári birtokukhoz csatolták.
Ma a döröskeiek úgy tudják, hogy a falu a nevét a volt vár védőjéről Döröskei Jánosról kapta. Hajdan a faluban egy vár állott. Döröskei János, a vár védője egy támadás során halálosan megsebesült és utolsó kívánsága az volt, hogy a falut róla nevezzék el. Az idősebbek szerint a fent említett várat a törökök is elfoglalták. Ma már csak kövek, és régi edények találhatók a helyszínen. Az utolsó falmaradványt 1930 környékén bontották le, és a mellette húzódó árkot töltötték fel vele. A vár három oldalról nehezen megközelíthető dombon épült. A támadható déli oldalon kettős, mély szárazárok védte. A belső árok ma is 4 m mély.
A régi várdomb ma magánterületen van, a Fő út 6 szám alatti ház területén található, a pajta mögött, ezért is nem került ide pontja a multinak. Érdemes viszont bekopogtatni, és megnézni! Lenyűgöző ma is fekvése, sáncai, a kivehető várárok maradványai. Az osztrák tulajdonosok nagyon kedvesek, szívesen megmutatták nekünk a helyet.
*********************************
Az multi első állomása a XIII. században román stílusban épült csöppnyi római katolikus templom, mely a falu legészakibb pontján, a Rába völgyére meredeken leszakadó hegyoldal peremén, gyönyörű helyen, a régi temetőben található. Ifjabb Szent Jakab apostol tiszteletére szentelték fel. 1894-ben átalakították. Berendezési tárgyai a XIX. század végéről valók. Műemléki védettséget élvez. Látványosságát kiemeli, hogy festői elhelyezkedése révén észak felé nagyon szép kilátás nyílik a dombról. Arról a sírkőről, amelyikhez a gps vezet, olvassátok le a vezetéknevet, ez a jelszó első fele.
A második állomás a két oldalról dombbal körülvett, szabálytalan formájú festői tó, mely szemet gyönyörködtető fényjátékokat hoz létre a vízfelület tükröződéseivel. A falu keleti részén a Bogrács-patak hangulatos kis völgyében a patak vizét gáttal megfogva tóvá duzzasztották. A környékről sokan járnak ide horgászni, és nyáron fürdeni a partján létesített kis strandra. A ládát egy a tó fölé nyúló domboldalon rejtettük el egy nagyobb fa tövébe, benne a második jelszórészlettel.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Kéktúrázás közben tettem egy kis kitérőt. A 2. ponthoz magánterületen keresztül tudtam csak bejutni. [Geoládák v4.5.0]
Az RPDDK útvonala átszeli Döröskét, így kis kitérővel megkerestük mind két pontot, melyek nagyon kedves helyeket mutattak meg nekünk. A templomnál félre vezető anettx logja, nem az a helyes amiből kettő van. Emiatt ellőttem két próbálkozást. A harmadik előtt rácsörögtem a rejtőre, aki készségesen kisegített. Köszönjük! A második pontnál pedig a Magán terület tábla zavaró. Lementünk a tópartra, onnan közelítettünk. A láda a gyógyításnak köszönhetően teljesen rendben van. Köszönjük az élményt!
TFTC!
Őrségi kalandozások
Vittem új egyesületi ládát a 2. pontra.
A síroknál elsőre nem sikerült a helyes nevet megtalálni, pedig az kell amelyikből kettő van (mondjuk két ilyen is van).
[Geoládák v4.0.2]
Fogtam!
A Rábán vízitúráztunk, Molnaszecsődön volt az egyik szállásunk. A DDK teljesítése után így jutottunk el ide másodszor is.
Köszönöm a rejtő segítségét, mert rossz sírt választottam, és mert a teljesen elázott logbookon nem volt tisztán kivehető a jelszórészlet.
Rozlinnal Kéktúráztunk és onnan tértünk le.A templomnál elüldögéltünk egy kicsit,majd a jelszórészlet keresésére indultunk.Nem tudtuk,hogy melyik is lenne a helyes,így mindet felírtuk,még az arrébb lévőket is.A ládához vezető úton az első magánterület táblát még elkerülte az út,de a következő már egyértelműen jelezte,hogy itt az út folytatása magánterület.Hogy ez valós vagy önkényes azt természetesen nem tudom eldönteni,de mi itt visszafordultunk.Ha így elfogadod köszönöm,ha nem az is érthető.