WAP barát leírás:
Helység: Budaörs
N 47° 28,194' E 18° 57,943' 222 m [GCNAP+parkoló]
Egy földalatti üregben elrejtett ládát kell megtalálni.
A láda méretei: 18x12x7 cm
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
------------------------------------------------------------------------
Részletes leírás:
Nagyon-nagyon kellemes hely, igazi ékszerdoboz, ahol mindenki megtalálhatja a neki tetsző tevékenységet.
Lehetőség van játékra, piknikezésre, geológiai és botanikai ismeretszerzésre egyaránt, de félreeső csendes padjai kiváló meditálóhelyek is.
Egy kis természetes arborétum, amit egy jelölt, kiépített körúton lehet és érdemes végigjárni. A meghatározó növényfajták ki vannak táblázva az egész erdőben.
Idézet a Budaörsi Naplóból:
A város közigazgatási területén található erdők túlnyomó része védett természetvédelmi területen - a Budai Tájvédelmi Körzetben - található. Az állami tulajdonú erdők gazdálkodója általában a Pilisi Parkerdő Zrt. Budapest Erdészete, míg a város tulajdonában lévő erdőterület esetében maga az önkormányzat.
A Tűzkőhegyi erdő és a Naphegyi erdő sziklás, köves, igen sekély talajú területén pusztulásnak indult feketefenyő (Pinus nigra) állomány alatt helyenként a termőhely adottságainak megfelelő cserjefajok - (például az egybibés galagonya, sóskaborbolya, som), és a lombos fa fajok (csertölgy, molyhos tölgy, virágos kőris) telepedtek meg. A természet által beindult növénytársulási záródási folyamatot segíti elő a mesterséges felújítás, amely magvetéssel, csemeteültetéssel, valamint további ápolási munkák végrehajtásával zajlik évek óta a területen. A folyamat azonban lassú, ugyanis a sekély termőrétegen évtizedeket vesz igénybe.
A feketefenyő pusztulása a hasonló adottságú területeken országos jelenség, melynek pontos oka vitatott, azonban szerepet játszik az állomány elöregedése, az utóbbi évek hosszú aszályos időszakai és a fák élettani legyengülése, valamint az ezt megfejelő rovar- és gombafertőzések egyaránt. A Huszonnégy-ökrös hegy délnyugati részén a feketefenyő állomány kivágására tűzkár miatt került sor. A terület erdőgazdálkodója a Pilisi Parkerdő Zrt. Budapest Erdészete, aki az erdőtűzben a törzseket ledöntötte, majd a meredek lejtő esésvonalára merőlegesen beforgatta ezeket, mintegy padkázva a területet. Így próbálták - különben eredményesen - megtartani a vízerózió ellenében az erdőtalajt. Ezt követően molyhostölgy makkvetést végeztek, illetve természetes úton is keletkezett sajmeggy, virágoskőris, budaiberkenye illetve cserje újulat - főleg sóskaborbolya és varjútövis benge.
Az itt megtelepített feketefenyő mediterrán területről származik, valószínű, hogy a mai Szlovéniából. Valamikor a környező hegyeket az őshonos molyhos- és kocsányos tölgy, a korai juhar, a virágos kőris és cserfák borították. De a nagyarányú fővárosi építkezésekhez kitermelték őket.
A láda megközelítése:
Gyalogosan a 40-es busz, Budaörs, Aradi utcai megállójától kell felmenni a hegyoldal felé. A Mátyás király utcán fordulj balra a Farkasréti utcára, majd az első, Liliom utcán menj végig egyenesen, az elvisz az erdőig. Onnan már nincs messze a láda.
Gépkocsival az erdőig fel lehet menni. Az utolsó szakasztól nem kell megijedni, időben 1-esbe kell tenni, aztán nyomni neki a gázt bőségesen. Ott a sorompó előtt parkoljunk le, ne hajtsunk be a természetvédelmi területre, ha nyitva lenne, akkor se.
Ha elértük a pozíciót, akkor térdre imához, és hajrá...
A távolságok kicsik, a terep könnyű, mindenkinek, családostól, gyerekekkel, nagyszülőstől ajánlható. Csecsemőt is nyugodtan vihetünk.
A láda megtatálása után mindenképpen menjünk végig a körutat alkotó tanösvényen is. Ez a parkolóhely feletti kis réttől indul a jobbra kezdődő autós csapáson. Annyira profin ki van minden táblázva, hogy ezt nem szabad kihagyni!
Örömmel látjuk, hogy az eddig is extra erdei felszereltség egy pagodaszerű esőbeállóval egészül ki. Sőt egy székelykapu? is folyamatban van.'