Elhelyezés időpontja: 2008.03.23 12:00
Megjelenés időpontja: 2008.03.28 10:40
Utolsó lényeges változás: 2019.10.31 07:17
Utolsó változás: 2019.10.31 07:18
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+4V)
Elrejtők: fcsaba
Felhasználó: fcsaba Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 5000 m
Megtalálások száma: 68 + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
WAP:
Zenta
1. Központ, városháza. A pavilon neve ('... PAVILON', 7 karakter).
2. Zsinagóga helye. Az emlékmű előtti járólapokat gyártó cég neve első szavának első 5 karaktere ('...jerka Senta', 5 karakter).
3. Zentai csata emlékmű. A tájékoztató tábla magyar nyelvű feliratában szereplő első keresztnév (5 karakter).
4. Révész szobor. A legrégebbi évszám (4 jegyű szám).
5. Geoláda: a patak mellett haladva bal oldalon található, az úttól kb. 15 m-re egy többágú bokor tövében, kéreggel takarva.
Jelszó: jelszórészletek egybe írva (32 karakter).
Zentára, egy kedves Tisza-parti városba hívom ezzel a multival a kincsvadászokat. Zenta (szerbül Senta) mintegy húszezres település, a Tisza jobb partján, a mai Szerbia területén található. Lakosságának közel 80%-a magyar nemzetiségű. Első említése 1216-ból származik, Zyntharew (Zentarév) néven. 1506-ban lett szabad királyi város. A török hódoltság idején a terület elnéptelenedett. A település határában zajlott 1697. szeptember 11-én a zentai csata, amely az egyik legjelentősebb ütközet volt Magyarország török uralom alóli felszabadulása során. Az I. világháborúig komoly fejlődésen ment keresztül. A trianoni békeszerződéssel csatolták Zentát a Szerb-Horvát-Szlovén királysághoz, annak ellenére, hogy akkor a lakosságának több mint 90%-a magyar volt.
Zentán többek között gimnázium is működik, magyar osztályokkal is. Egy-két felsőoktatási intézménynek Zentára kihelyezett tagozata is van. A környék lakosságának nagy része a zentai kórházban született. Itt alakult meg 1922-ben az első magyar párt az akkori délszláv államban, ill. 1994-ben itt jött létre a ma működő vajdasági magyar pártok legnagyobbika, a Vajdasági Magyar Szövetség.
1. Központ N 45° 55,876' E 20° 5,408' 90 m [GCZNTA-1]
Zenta központja közel esik a Tisza-parthoz. A megadott pont egy pavilonra mutat; a jelszórészlet ennek a neve. Itt található a zentai városháza, amit azt követően építettek 1911-ben, hogy leégett a régi. A központban, a Tisza felé haladva találjuk a gimnázium épületét is.
3. Zentai csata emlékmű N 45° 55,569' E 20° 5,875' 80 m [GCZNTA-3]
A zentai csata emlékére emelt emlékmű a Tisza mellett található. A történet szerint budai várban található Savoyai Jenő szobrot eredetileg Zenta rendelte meg, kifizetni viszont nem tudta, így került a jelenlegi helyére.
4. Révész szobor N 45° 55,954' E 20° 5,579' 84 m [GCZNTA-4]
A szobrot 2006-ban avatták fel, Zenta szabad királyi várossá nyilvánításának ötszázadik évfordulóján, Sólyom László magyar és Boris Tadić szerb köztársasági elnök jelenlétében. (POI.)
Úgy tűnik, nem volt hosszú életű a rejtés, meg a gaz is benőtte azt; Liberty újrarejtette, amit nagyon köszönök neki!
Valamint változtattam a jelszón is, mivel nem fért bele a 30 karakterbe.
Délvidéki barangolásunk újabb helyszíne Zenta. Szép helyeket mutat be a körséta, jó volt egy kis ízelítőt kapni Zentáról. Tetszett a hangulatos Tisza-parti sétány, a szép parkok, a szobrok és a történelmi helyszínek.
A többek által nem talált végládához elmentünk, de a láda nem volt a helyén. A ládához való bejutás valóban nehéz volt, teljesen benőtte a környezetét a növényzet.
A rejtővel előre megbeszélve, kerestünk egy új helyet a ládának, ami könnyen megközelíthető. A patakmentén haladva, baloldalon, az úttól kb. 15 m-re egy bokor tövében rejtettük el a ládát, kérgekkel takarva.
Az új koo: N 45° 56, 373' E 20° 05, 143'
magasság: 80 m
Köszi a rejtést, meg a ládajelszót, mivel a láda a susnyásban megközelíthetetlen.
A többi pont ok. Szép séta Zentán. Már régen tervben volt. Végre sikerült.
Még nem jártam Zentán, tetszett a kis városka. A ládát én sem találtam, pedig nagyon elszántan kerestem, de végül a nagy bozót miatt feladtam. A jelszórészlet a kedves rejtő segítségével lett meg. Köszönjük a rejtést.
A turné utolsó napjára a Kelet-vajdasági városi gigamultik maradtak, amihez búskomor, szutty esős idő társult. Ezek közül először Zentát jártuk be. Az egykori zsinagóga emlékművénél nem volt nehéz dolgunk. A Tiszához girbe-gurba utcácskákon értünk le. Megnéztük a csata emlékére állított emlékművet, majd buzgó számolgatásba kezdtünk. Ahányan voltunk, annyi különböző számmal álltunk elő. Ez a tipikus példája a kotvány virtuális jelszórészletnek. Az életben nem jössz rá, hogy hol rontottad el... De legalább a többi nem ilyen volt. A következő ponthoz a parti sétányon mentünk és a már említett időben elég nagy feltűnést keltett 8 együtt mozgó ember. A szobornál nem volt nehéz dolgunk megint. A városházánál levő kis park helyes és az épület is tetszetős. A részlethez meg tapadni kellett az üvegre. Utoljára maradt a láda, ami ki tudja, miért került oda, ahová. Jó messze van és nem mutatott semmit. Vagyis így minek... A kevesebb több lett volna. Kópé mackóm volt velem.
Reggel szakadó esőben indultunk, itt már csak szemerkélt, de a város így is a szomorú arcát mutatta.
A belvárosi pontokat sétálva közelítettük meg, kis mozgás nem árt. A szegecsekkel nem boldogultunk, csak azt hittük... Most sem tudom, mire gondolt a költő...
A láda, ahogy előttem is szokan írták, indokolatlanul messze van a településtől.
Köszi
Jó kis kirándulás volt a környéken. Még dupla szivárványt is láttunk. Láda valóban elég messze van, de nagyon kellemes út vezet odáig, megéri a kirándulást. Köszönjük a rejtést! :)
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (73 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.