Elhelyezés időpontja: 2008.06.27 21:00
Megjelenés időpontja: 2008.06.30 11:10
Utolsó lényeges változás: 2008.08.22 09:38
Utolsó változás: 2011.05.04 09:28
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Jevica és Gyuszi
Ládagazda: Jevica és Gyuszi Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 120 m
Megtalálások száma: 612 + 4 sikertelen + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
Wap:
Nagyharsány külterületén a romok nyugati felén egy eperfa tövében keresd.
A ládát ne a falban keressétek, nem kell a köveket kiszedni!
Megközelítés:
Nagyharsányból, Villány felé indulva a falu határától 400 m-re, az úttól kb. 120 m-re található a láda. A romok nyugati felén az egyik félkör alakú falmaradvány mellett van elrejtve. Egy több ágú eperfa árnyékában. Az első láda eltűnésére való tekintettel most egy "beépített ügynökünk" vigyáz rá. Nem a falban van elrejtve, nem kell a köveket kiszedni.
A romokat nagy dzsindzsa veszi körül minden oldalról. De azért nem kell megijedni a területet rendszeresen kaszálják, a romok közvetlen környezete bokros, fás de több csapás vezet át rajta. Ezért érdemes nyugat felől a csapáson közelíteni.
A helyi szokásokat ismerve a dzsindzsának nagy jelentősége van a romok megóvásában, ha nem nőtte volna be már tyúkól épült volna a kövekből.
Kereséshez ajánlatos a hosszúnadrág és a cipő. Szúnyog és kullancs is van gazdagon. A ládába TravelBug nem helyezhető.
Római kori romok, amelyek a ládát rejtik:
Baranyában Pécs mellett csak Nagyharsány területén kerültek elő polgárváros romjai. A falu határától kb. 400 m-re az országúttól délre találhatók a település maradványai. Először egy terméskőből épült több helységből álló ház maradványait tárták fel. Ahol római kori edénytöredékek, üvegdarabok, falfestménytöredékek kerültek elő.
Majd egy, az I.-II. századból származó oszlopcsarnokos villát is feltártak.
Egy másik feltárt épület templommá alakított lakóház volt, amelynek padlóját finoman kidolgozott mozaikok díszítették. Bár a területet az Országos Műemléki Felügyelőség védetté nyilvánította és jól észrevehetően meg is jelölte, 1974-ben mégis a gépi mélyszántás áldozata lett, melynek során a mozaikok szinte teljesen megsemmisültek.
Nagyharsányi csata:
A rejtektől keletre elterülő vidéken zajlott 1687. augusztus 12.én a törökök kiűzését nagyban befolyásoló nagyharsányi csata.
A gyülekező török sereget ugyanaz a Lotharingiai Károly győzte le, aki Budát is visszafoglalta seregével.
" a csata mint azt Franz Wagner, Leopold császár életrajzírója kifejtette, megtorlása volt annak a csapásnak, amelyet a török mért 1526-ban a kereszténységre. Ennek a gondolatnak a nyomán "második mohácsi csatának" nevezték a kortársak és a korabeli sajtó is így aposztrofálta a győztes összecsapást." -idézet a Nagyharsány című könyvből.
A csata 300. évfordulójára emlékkövet állítottak, mely az általános iskola előtt látható.
Az ödögszántotta hegy:
A rejtektől északra magasodik fölénk a Villányi-hegység legdélibb és legmagasabb pontja a Szársomlyó. A hegy fokozottan védett terület, látogatni csak a DDNP engedélyével lehet.
Neve a "szár" régi magyar szóból, amely kopaszt jelent, és a "somlyó" szóból ered. Vagyis a hegy régen is kopasz volt és rajta som termett.
A hegy oldalán jól látható barázdákra emlékeztető képződmények ihlették az Ördögszántotta hegy mondáját.
Élt egyszer a harsányi hegy tövében egy özvegyasszony , és annak egy világszép Harka nevű lánya. Az ördögnek aki a nagyhegyben lakott szemet szúrt a lány. Gyötörte, ijesztgette az asszonyt, hogy adja neki a lányát. Az a sok üldöztetéstől ráállott, de kemény feltételhez kötötte. Ha éjjel, kakasszóig felszántja az ördög a kőhegyet, övé a lány. Az ördög befogott az ekébe hat pár fekete macskát, és esti harangszókor a nyugati hegyrésztől neki fogott a szántásnak.
Éjfélkor kiment az öregasszony, és látja, hogy az ördög már majdnem az egész hegyet felszántotta. Nagyon megijedt. Hanem eszébe jutott az egyezség. Bement hát a tyúkólba és maga kezdett el kukorékolni, mire felébredt a falu összes kakasa, és azok is kukorékolni kezdtek.
Az ördög aki a vége felé járt a nagy és kegyetlen munkának hatalmas haragra gerjedt. Elhajította az ekéjét, abból lett a beremendi hegy. Ahol kirázta a földet a bocskorjaiból, ott lett a göntér és a siklósi hegy. Majd hatalmasat ugrott és bebujt a földbe.
Ahol eltűnt ma is kénes forrás fakad, amelyet a lány után úgy hívnak: Harkány.
A felszántott hegy meg ott maradt, még a macskák körme nyoma is ott van a sziklákon.
Egyéb látnivalók Nagyharsányban:
Kossuth Lajos szobra, amely a történelmi Baranya vármegye első Kossuth szobra volt. 2007. október 13-án ünnepelték a szobor állításának 100. évfordulóját és egyben újraavatását is.
Középkori templom:
Nagyharsányban már 1223-ban biztosan állott templom, így feltételezhető, hogy Szent István király rendelete szerint a "minden tizedik falu templomának" egyike volt. A török dúlás után 1723-ban a falu lakói újjáépítették, "naponta legfeljebb háromszor fordulva, teknőben és edényekben" lehordták a hegy csúcsáról a vár omladékát. A csúcson fellelhetők még a középkori vár romjai.
1848-ban Tarnóczai Dániel a falu bírája, birtoka felét Táncsics Mihálynak ajándékozta. Evvel Táncsicsot telkes jobbággyá tette, így juttatva őt képviselőséghez. Erre emlékeztet a márványtábla, melyet 1978-ban az országgyűlés 130. évfordulóján falu lakossága helyezett el.
Idén első alkalommal rendezik meg az Ördögkatlan fesztivált, mely Kisharsány, Nagyharsány és Palkonya összefogásával valósul meg. Mindenkit szeretettel várnak a rendező falvak. A részletes program itt olvasható.
Forrás:
Száz magyar falu könyvesháza, Szita László Nagyharsány című könyve
Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság: Szársomlyói tanösvény című kiadványa
Szeretnénk megkérni mindenki, hogy gondosan rejtse vissza a ládát nehogy ismét muglik áldozatául essen.
Sikeres kincskeresést kívánnak a rejtők!
2009.02.10-én megnéztük a ládát és szomorúan tapasztaltuk, hogy rengeteg követ kiszedtek a keresők. Kérek mindenkit, hogy jobban vigyázzon a romokra. Ne mi tegyük tönkre! A ládát ne a falban keressétek, nem kell a köveket kiszedni!
Mi is Nagyharsány végénél lévő gumisnál raktuk le a kocsit , olvasva a logokat tudtuk , a láda nem lesz meg . Viszont a romokra nagyon kíváncsiak voltunk . Meg is találtuk , nagyon érdekes struktúrája van néhány helyen , jól beástuk magunkat a bozótba. Egy pockoktól jóllakott siklót is találtunk.
Mivel a láda ugye nem került elő hosszas kutakodás után , kedves rejtőtől kérem a láda jelszó nélküli elfogadását !
Köszönjük,hogy megmutattad ezt a helyet ! :)
[Geoládák v4.5.0]
Keresgéltem egy darabig a bozótosban, majd ránéztem a korábbi logokra, és próbáltam megkeresni a nem oda illő "építőipari alkotóelemet" - de hiába. A képek alapján kérném az elfogadást.
----------
XVII. ÖrdögKatlan túra:
Kaposvár - GCPRPT - GCZSK - GCtuat - GCNAPI - GCTSzl - GCSIK5 - GCSKLV - GCHARB - GCTere - GCOCRD - Kaposvár
Megtaláltam a helyet! -8)-
Keresgélés, leírás és logok többszöri áttanulmányozása után sem leltem meg.
A feleségem a kocsinál maradt. Egyszer csak csörög a telefonom. Megkérdezte, hogy minden rendben van e, mert egy órája elmentem a 100 méterre lévő ponthoz.. Visszakullogtam láda és sárga mosoly nélkül. Kérem a képek alapján az elfogadást.
Sajnos a koordinátát és környékét átnézve nem találtam meg a ládát, nem tudom, hogy egyáltalán ott van-e még. Bár a keresés nehézkes a derékig érő gazban, én mindent megtettem. :) Csatolt fotók alapján kérem az elfogadást, amennyiben lehetséges, köszönöm! :) [Geoládák v4.3.0]
A kocsit a falu határában álló gumis előtt hagytam, onnan kb, 400 méter hosszú sétával értem el a ládát. Útközben megcsodáltam a fölém magasodó hegyet. Maga a rom nem sokat mutat magából, már szépen benőtte a természet, Hiába, visszaveszi azt, ami az övé. Egy csekély falmaradvány azért árulkodik arról, hogy valamikor egy kisebb épület állhatott itt. A dobozkát elég sokáig kutattam, mert fogalmam sem volt, hogy néz ki március elején az eperfa. Aztán módszeresen elkezdtem átnézni a fák töveit, és amikor észrevettem egy, a környék jellegéhez nem igen passzoló építőipari alkotóelemet, tudtam, hogy célba értem. Ötletes rejtés volt, gratulálok hozzá!
Megint egy olyan pontmegnevezés, amely botanikai felkészültséget feltételez, de februárban minden fa egyforma, így nem tudtuk egyértelműen azonosítani az eperfát, a Jávorka-Csapodit meg nem hoztuk magunkkal. Csak kicsit kellett keringenünk a bozótban, a beépített ügynököt keresve. Valami olyasmire gondoltunk, mint amit Tihanyban találtunk, de itt más stílussal találkoztunk, ami persze ugyanúgy megfelelt a biztonságos rejtés követelményeinek. Meglóduló fantáziánkkal még a rókalyukba is bekukucskáltunk, hátha a rókakoma az ügynök, de azon magunk is elcsodálkoztunk volna, ha az a megfejtés. És megint tanultunk valamit, mert eddig abban a tudatban éltünk, hogy ez egy török fürdő maradványa, az ottomán hódításból.
Köszönjük, Halló!
A romok tágabb környezetében valóban le volt kaszálva a gaz, a romok környékén azonban akkora dzsindzsa és dzsungel volt, hogy max. machétával lehetne megtalálni a ládát. Kb. 10 percet forgolódtunk a félkör alakú rom körül, rengeteg bogáncsot begyűjtöttünk, ládát viszont nem találtunk. Kérem a fotok alapjan a log elfogadast! Köszi [Geoládák v4.0.3]
A romokat annyira benőtte a gaz, hogy szinte semmit sem látni belőle.
A ládát sajnos én sem találtam meg, kêrem a feltöltött képek alapján elfogadni. [Geoládák v4.0.2]
Sajnos hosszas keresés után se találtuk meg a ládát. A rom környéke le van kaszálva, viszont a romoknál és a környező fáknál óriási a gaz, tiszta bogács lett a cipők, ruhánk. A romokból így már szinte semmi se látszik és a fák törzséhez se lehet egyszerűen hozzáférni.
Kérjük a képek alapján a találat elfogadását.
Nagyon szép a panoráma, a hegy adta szépség lenyűgözött. A kabocák hangja beharangozta a környéket! A romokból, sok nem látszódik, és sajnos a láda sincs meg, ezútom köszönöm a rejtőnek az elfogadást!
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Hétvégi kiruccanás a kollegákkal egy Villány közeli faluba, Kisjakabfalvára. Hogy ne csak az evés-ivás-mulatás töltse ki a teljes napunkat, elbringáztunk Siklósra a Riczu Tamás pincészetébe. Sajnos útközben az egyik társunk nagyon komoly balesetet szenvedett. Nézelődött menet közben és az utolsó pillatantban került ki egy olyan oszlopot, ami a bringaút közepén volt és azért telepítették, hogy autó ne tudjon felhajtani a kerékpárútra. Sajnos a kormánya beakadt, ő meg a földre repült és pár pillanatra elvesztette az eszméletét. Vérzett a feje és nagyon fájt a kulcscsontja. Mentőt hívtunk, akik beszállították Pécsre a sürgősségire. Szerencsére a feje nem tört be, csak össze kellett varrni a bőrt, viszont a kulcscsontja eltörött, azt műteni kell majd. Egy kedves pár, akik épp arra futottak, felajánlották, hogy a két bringát (a sérültét és a férjéét, aki a mentővel elkísérte a nejét) elviszik magukhoz Siklósra és vasárnap, vagy hétfőn el tudunk érte menni. Eléggé felzaklatva folytattuk utunk, de úgy voltunk vele, hogyha lefújjuk a hétvégét, akkor sem tudunk ezen már változtatni. A Riczuéknál ettünk, ittunk pár korty bort és meghallgattuk a Pincészet bemutatását, majd vissza indultunk. Én ekkor szakadtam le a többiektől és kerestem meg először a GCNAPI ládát. Aztán Érkeztem ide.
12 percet keresgéltem a ládát a koo körül. Több fa tövét megnéztem, de az tény, hogy nagyon nagy volt a dzsumbuly, teljesen alaposan nem fértem oda mindegyik fához. Nézegettem a kőfal tövét is, de ott sem tudtam mindent megnézni. Így abban nem vagyok biztos, hogy a láda eltűnt, csak abban, hogy elég sokat kerestem és nem találtam. Kedves Jevica és Gyuszi! Amennyiben elveitekkel nem ellenkezik a találat ilyen körülmények között történő megadása, kérlek hagyjátok jóvá a jszn-t. Mellékelek pár fotót és a gpx-et is feltöltöttem, ahol látszik a keresés "gomolyaga". Ha ellenkezik, akkor sincs gond, tudomásul veszem. Előre is köszönöm.
És akkor a bemutatandókról. A római kori romokból alig láttam valamit. A természet szinte teljesen visszahódította. A török kori csatáról sem hallottam még, így ez új infó volt, köszi. Az ördögszántotta hegyről viszont annál inkább. Méltóságteljesen magasodik fölénk. Látványa inkább megnyugtató, főleg ilyen szép napos délutánon. Számomra ez az, ami a leginkább megragadt eme rejtés keresésekor. A másik oldalán már túráztam egyszer, de ez az oldal teljesen más arcát mutatja.
Jól elfáradtam a melegben és rendesen lemaradtam a többiektől, akik végül Villányban a rétesesnél vártak meg. A rétes finom volt. Innét 4 órára értünk vissza a JackFall Panzióba, ahol már készült a finom pörkölt, amit egy nem bringázó kolleganőm és férje készített nekünk. Ha eltekintünk attól, hogy még mindíg a baleset hatása alatt voltunk és folyamatosan kaptuk a híreket a sérült férjétől (szerencsére jókat és este már hazaengedték) akkor azért jó kis este kerekedett, de jobb lett volna, ha teljes a csapat.
[Jóváhagyta: Jevica és Gyuszi, 2023.06.04 22:24] - Köszi szépen.