WAP
Extrém nehézségű ha nappal érkezel. Éjszaka csak bízd magad a "csillagokra", elvezetnek a ládához.
WEB A ládába TravelBug még nem helyezhető el. A Zselici csillagoségbolt-parkról
A lakott területektől és azok közeléből a csillagos égbolt legtöbb látványossága eltűnt napjainkra a fényszennyezés miatt. Egyre kevesebb hely található a Földön és Magyarországon is, ahol a sötét éjszakai égbolt természetes állapotában megmaradt - ezek egyike a Zselic. Hogy ez a kedvező állapot hosszabb távon is fenntartható maradjon, a Zselici Tájvédelmi Körzet területén - Európában elsőként - csillagoségbolt-parkot alakít ki a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, a Magyar Csillagászati Egyesület, a MEE Világítástechnikai Társaság, a Zselica Szövetség és a Sefag Zrt.
A Zselicből tehát tökéletesen megfigyelhető az éjszakai égbolt. A nyári időszakban innét könnyen megtalálható a Tejút, ami a környezeténél világosabb hömpölygő sáv az égbolton. Az évszak jellegzetes alakzata a "Nagy Nyári Háromszög". Ez nem egy külön csillagkép, hanem három csillagkép (Lant, Hattyú és Sas) legfényesebb csillagaiból (Vega, Deneb és Altair) áll össze. A Tejút sávja éppen áthalad az égi háromszögön, így könnyű azt megtalálni.
Az Intenational Dark-Sky Association (IDA=Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség) szigorú szempontjai alapján választják ki a tervezett Csillagos Égbolt Rezervátum helyét. Ennek érdekében többször is mérték a fényszennyezés mértékét és az éjszakai égbolt láthatóságát, s az eredmények alapján a tájvédelmi körzet területén az égbolt állapota az IDA ezüst kategóriájának felel meg.
Ez alapján 2009 novemberében, Európában elsőként a Zselici Tájvédelmi Körzet kapta meg a Nemzetközi Csillagoségbolt-park címet.
A magyarországi csillagoségbolt-park programra tekintettel Sárneczky Krisztián két általa felfedezett kisbolygó elnevezésére a Zselic és a Hortobágy nevet javasolta. A Nemzetközi Csillagászati Únió 2009. december 2-án nyilvánosságra hozott döntése szerint jóváhagyta a javaslatot, két új magyar vonatkozású kisbolygónevet fogadtak el: a 84995-ös számú kisbolygó ezentúl Zselic, 84996-os számú pedig Hortobágy néven ismert.
Egy kis kedvcsináló HD minőségű time-lapse videó, előre tekertem a legjobb részhez.
A fényszennyezésről:
A fényszennyezés az égbolt megnövekedett fénysűrűsége, ami felhők megvilágításából illetve a levegő molekuláin és aeroszoljain szóródó mesterséges világítástól eredő fényből származik.
Elsőre talán furcsa, hogy nem csak az eldobált szeméttel lehet szennyezni a környezetet, hanem mesterséges világítással is. Egy kiragadott példa: hazánkban 380 védett és 31 fokozottan védett rovarfaj él, melyek harmada repül fényre. Továbbá azok a rendkívül nagy egyedszámú csoportok, amelyek között védett faj nincs, de ökológiai jelentőségük megkérdőjelezhetetlen.
A rejtésről:
A zselici tájat számos környékbeli láda elég alaposan bemutatja. Ezzel a ládával a Zselic egy picit más aspektusára szeretném felhívni a figyelmet.
Ebben a ládában épp az a szép, hogy éjszaka mutatja meg igazán magát. Gondolván az éjszakai környezet nehézségeire, nincs értelmetlen nehezítés, bozótharc, stb. De csak éjszaka! A terepi adottságok miatt akár éjszaka, akár nappal is könnyen teljesíthető. Szeretném azonban felhívni a figyelmet, hogy a nappal érkezők, koordináták hiányában, kifejezetten nehéz megtalálásra számítsanak.
Speciális felszerelés nem kell feltétlenül hozzá, a sötétben bizonytalanul mozgók persze vihetnek elemlámpát is. Nem cél azonban, hogy fényforrást használj a ládakeresés során, mivel a lámpa épp a csillagos égbolt rezervátum filozófiáját tenné tönkre.
A GPS-ed, vagy a mobiltelefon fénye is elegendő lesz!
Mit látok az égen?
Az éjszaka sötétjéhez lassan alkalmazkodik a szemed. Ha ezt nem rontottad el erősfényű fényforrással (a túl fényes GPS háttérvilágítása is lehet ilyen!) és szeretnéd beazonosítani a tartózkodási helyeden egy adott időpontban eléd táruló égi látvány csillagait, bolygóit, akkor a szélességi és hosszúsági adatok ismeretében ezen az oldalon megnézheted. A link a Zselicből látható égre mutat, ami az átvonuló műholdak, űrállomás pontos helyének és idejének meghatározásához fontos. Egy egyszerűbb magyar nyelvű oldal található itt Attibati jóvoltából. Ez pedig a MCSE hasonló oldala. Ez utóbbit ajánlom a napnyugta-napkelte időpontjának meghatározására és a láthatóságok tervezéséhez azoknak az advanced kessereknek, akik eljutnak eddig az olvasásban.
A láda:
A parkolót elhagyva magad mögött hagyod a civilizációt és a fényszennyezést. Útközben már fel-feltűnnek a "csillagok", melyek elvezetnek a rejtekhelyhez. Az elsőt itt fogod megtalálni: N 46° 16,209' E 17° 40,200' [GCsill-1]
A köves utat elhagyva még másfél kilométer séta vár rád.
Talajszinten keresgélj, de rőzsehalomra ne számíts!
Nyílt túrák:
Egyelőre ingyenes nyílt túrákhoz van lehetőség csatlakozni, ahol szakszerű vezető mutatja meg az égi látványosságokat. Erről bővebben itt. A csoportkép a bal oldalon is egy ilyen túra alkalmával készült.
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága is szervez túrákat.
Még fény:
A Zselicben is előfordul a szentjánosbogár. Aki látta már rajzásukat (én igen!) az sohasem fogja elfelejteni azt a fényjátékot.
Vannak világító gombák is, bár a Zselic leginkább a vargányáról ismerszik, a területért felelős nemzeti parkos szakértőtől tudom, hogy a világító tölcsérgomba is előfordulhat erre.
Az éjszakai sétában kezdők számára hatalmas döbbenet, amikor a telihold fénye mellett látják a saját árnyékukat, vagy olvashatnak akár újságot. Árnyékot egyébként a hold fényén kívül akár a Vénusz (!) fénye mellett is észleltek már.
Az éjszakai kirándulók számára hihetetlen látványosság, amikor a hullócsillagok után ottmaradó "tracklogot" látnak esetleg még percekkel is az égen, vagy ha ritka szerencsés alkalmakkor egy tűzgömböt látnak az égen szétpukkadni.
Aztán ott vannak még a felhők is. Ahogy jónéhány logomban már a nappali égbolton megfigyeltem, úgy éjszaka sem lehetetlen légköroptikai jelenségeket észlelni, sőt! A hold esetében hidegfront kivételével szinte mindig látszik koszorújelenség. Időnként hold körüli íveket, vagy épp mellékholdakat is látni. Nyáron újhold idején, vagy holdkelte előtt/után el lehet csípni a világító felhőket.
Végül de nem utolsó sorban meg kell említeni a 88 nevesített csillagképet is.
Budapesten kedvező körülmények esetén kb 70db csillag látható, míg a Zselicben szabadszemmel is legalább 7000!
... Hold fénylik a felhők között,
lement a Nap régen.
Számoljuk meg hány csillag van
fenn a bársony égen!
Bartos Erika
2012.12.16 A közelítőgépek teljes szélességben feltúrták az erdei utakat, ezért a terep nehézsége emelkedett
2015.09.19 Ládakarbantartás, másfél tucat csillag a helyes út megtalálása érdekében. Terep nehézség csökkent, az út OK.
2024.08.13 A rejtés óta eltelt több, mint 10 év, a fakitermelés miatti "hullócsillagok" pótlásáig betegre állítom. Ha addig keresnéd, egyeztess velem előzetesen!
2024.10.11 Újra ragyognak a csillagok :)
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Már nagyon rég óta pályázok erre a ládikára...
1. alkalommal - 2021 - egyedül vágtam neki az éjszakának. Az út 1/4-ig se jutottam, mikor egy vad a közelben megindult - én be fxtam - és visszamenekültem a kocsihoz.
2. alkalommal - 2022 - egy barátommal indultam el a nagy kalandra. Ekkor eljutottunk a rét sarkáig, ahol további nyom hiányában feladtuk.
3. alkalommal - 2023 - mikor bepróbálkoztam, épp nagyban dolgoztak az erdőségben, így nem kajtattam ott.
4. alkalommal - 2024 - ismét egyedül - A térség jócskán megváltozott a korábbi erdőírtások miatt. Még sötétedés előtt (7 óra tájt) kimentem a rét sarkára. A korábbi logokat olvasgatva, fel-s-alá mászkálva az erdő szélén további nyomok után kutattam. A mező sarka és az 1. vadles között kb. félúton találtam is egy csillagot, de onnan nem láttam merre tovább... így ott keringőztem egy jódarabig, míg teljesen a véletlennek köszönhetően bele nem botlottam a ládába. A fán egy csillagot sem látni. És a rejteken lévőket valaki beforgatta a fa irányába, így messziről nem látszottak. A hangyaboly szerencsére már nem volt aktív.
Mivel még csak 8 óra volt, így lekuporodtam a szúnyog had közepén, és megvártam, hogy besötétedjen. Élőben még sosem láttam a tejutat. Leírhatatlanul szép. Az ember beleszédül a mélységbe. No meg persze .. ilyentájt a Perseidák is hozzáadnak a látványhoz.
Egyedül az erdőben nagyon para... a távolból több lövést és kutya ugatást is hallottam. 10 óra után indultam vissza a kocsihoz, ha tudtam volna, hogy onnan is pont ugyan olyan látványban lehet részem, a rossebnek se maradtam volna ott a mező szélén...
Mindenesetre ez egy feledhetetlen élmény lesz a tarsolyomban.
Kardosfai nyaralás során e-mtb-vel történt találat.
A láda takarás nélkül hevert az ösvény mellett, a feltételezett módon űjrarejtettem.
Kicsit csalódás volt a csillagos év rezervátum. Kardosfán vártuk be a sötétséget, de a taihold nem engedte, hogy teljes szépségében csodáljuk meg a csillagos eget.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Ilyen rejtéssel még nem találkoztunk, pedig láttunk már egy, s mást... :)
Este 8 körül indultunk a földúttól, ahol az első két csillag megmutatta ugyan magát, de utána bajba kerültünk, mert a "csillaghordozókat" kivágták a földút mindkét oldalán. Ekkor kértük a rejtő segítségét, aki útbaigazított minket. A lényeg, hogy a sorompó előtt balra, majd a csillagok után. Néha aggódtunk, hogy jó-e az irány, de előbb-utóbb mindig előkerült egy-egy.
Nagyon tetszett a hely, szerencsénk volt, hogy az ég tiszta volt, így rengeteg égi csillag követte utunk.
James [Geoládák v3.12.10]
2020 és 2021 zempléni geotúrái után idén a Zselicre esett társaságunk - Anita, Bea, Judith, Molka, kectam, kópé1993 és pliptai - választása. Ennek megfelelően almamelléki szállásunkról csillagtúráztunk az ott töltött 2 napon, de odafelé és hazafelé is keresgéltük a ládákat. 32/17. találat.
Ez volt a nap utolsó ládája a rejtő ajánlásának megfelelően teljes sötétben. Az ajánlott parkoló helyett a multi egyes pontjánál parkoltunk és kalandos úton jutottunk el a ládáig. Innen még visszatértünk a Zselici Csillagdához (GCCSIL) egy kis hullócsillag nézelődésre.
4 napos zselici csavargás Anita, Bea, Judith, Molka, kópé1993, LionDaddy és pliptai társaságában. Idei bázisunk Almamelléken volt, ahonnan csillagtúráztunk. A szokásos frenetikus hangulat mellé szokatlan meleg társult, de ez nem vette el kedvünket a környék felfedezésétől.
A nap utolsó ládája. Olvasva a logokat azt hittük, hogy felkészültünk. Ahogy sejtettük, sok jelzés vagy leesett, vagy nem találtuk, de volt olyan rész, ahol vagy 200 méteren nem találtunk semmit. Arra is fel kell készülni, hogy nincs térerő. A telefonok lámpája nem sokat ér. Mi félholdkor mentünk, de abban a fényben semmi nem látszik, kell egy erősebb fényű zseblámpa. A lényeg, hogy a láda meglett. Érdekes út volt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A legelmésebb, amivel találkoztam! Szerencsére volt nálunk lámpa, így könnyedén tudtuk követni a "csillagokat". Szuper húsvéti ajándék! [Geoládák v3.12.7]
Ma folytattuk a húsvéti zselici kalandozást kitkat0123 és tabletta társaságában. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. Tegnap a 20 éves a geocacing.hu zselici multiját jártuk végig, ma a Zselic túloldalán kerestünk ládákat. Elsőként a Bárdi-patak völgyét kerestük fel. Érdekes volt a Vicagera-horgásztó. Ezt a ládát is kinéztük és reménykedtünk, hogy nappal is sikerül megtalálni. Eleinte jól is haladtunk, de az egyik kanyarnál elvesztettük a jeleket. Oda-vissza sáétálgatás után csak megtaláltuk a ládát. Jópofa kaland volt.
Köszönöm a rejtést!
Közös találat Jankaland és szülei társaságában. A földút kereszteződésénél parkoltunk, innen 3,4 km volt oda-vissza a túra. A gyerekek nagyon élvezték a keresgélést, a végén azért kellett a logokból merített segítség, mert elfogytak a csillagok.
Jó társaságban, remek séta volt, a rejtek is tetszett, köszönjük.
Tapasztalatok: A telihold itt nem barátunk :)
Az erős fényű lámpa jól jött, mert így messziről láttuk a csillagokat.
A rétre/szántásra kiérve, jobbra kb. 80 méter után találtunk csak újabb csillagokat (szerencsére olvastam Ekarp logját és számítottam rá, köszönet érte).
A csillagok kezdeténél tettük le az autót és onnan sétáltunk végig. Sajnos a leírás a jelen állapotokhoz képest rendkívül megtévesztő, ugyanis lámpa nélkül éppen, hogy nem látszanak a csillagok. Mi emiatt kóvályogtunk a sötétben el rengeteg időt, mire sikerült olyan helyre kerülni, ahol volt net és a logokból tudtunk okosodni. A lámpa tehát elengedhetetlen és csak annak fényével lehet követni a csillagokat. A földút kezdetéig egyébként egyet sem láttunk, addig csak simán elsétáltunk, onnan pedig már rendben volt minden onnantól, hogy megtudtuk kell a lámpa.
Pár segítség:
A kerítésnél jobbra.
Amikor két csillag is látszik, ki kell menni a mezőre és jobbra, majd figyelni az erdőt. Ezen infó sajnos nem szerepel sehol és ennek hiányában könnyen lehet, hogy nem lesz meg a cél.
Összességében remek ötlet, szép környezetben, de a leírást frissíteni kellene. A rejtés is nagyon igényes.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Bár lámpa nélkül nem találtam csillagot, a bozótok takarják a csillagokat. A föld út 2,4km hosszú és 3 emelkedőből áll. Azt hittük meg találtuk, mikor az egyik jel "erősebb" volt, itt sokat időztünk a kereséssel, majd egy utolsó reményként tovább indultunk. A vadászok miatt lámpát kapcsoltam és dobtam egy hátast a sok csillag miatt ami a véletlennek köszönhetően elém tárult. Különben nem találtuk volna meg. A lámpa fény miatt két helyen is lódarázstámadásban részesültünk! Összességében nagyon élveztük a túrát! Köszi a rejtést! [Geoládák v3.6.0]
Napnyugta után nem sokkal értünk oda a csláddal. Eltartott egy darabig, mire rájöttünk, hogy mindenképpen kell a saját fényforrás; lámpák nélkül nem találtuk volna meg a csillagokat. Ezt követően már könnyen tudtunk haladni egy jó darabig. Aztán egy ponton elakadtunk, de szerencsére éppen volt térerő, és még nem volt annyira késő, hogy ne hívhattuk volna a rejtőt. Amikor eljutottunk a duplacsillagig, onnan gyakorlatilag pontosan száz métert kell továbbhaladni a mező szélén, és ott jobbra a fák között keresni a csillagokat - nekem itt egy-két pont hiányzott.
Innen már könnyen meglett a láda, eredeti a rejtése - igaz, nem csak mi találtuk meg, hanem egy teljes hangyakolónia is....
Visszafelé a kocsihoz kicsit para volt, hogy nem túl messziről lövést hallottunk. Lóbáltuk is utána a lámpákat rendesen...
Köszönet a rejtésért és a segítségért, nagy élmény volt!
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést! A hold fényes sarlója és a Vénusz kísért utamon. Na meg a kutyám és a zseblámpám. Mindkettő nagy segítség volt.![Geoládák v3.3.2]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (142 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.