Röviden:
Láda a piros jelzésű út mellett a templomptól lefelé haladva jobbra egy 5 törzsű fa törzsei között. Kérlek úgy rejtsd vissza, hogy az útról ne lehessen látni.
A román kori XI. században épült felsődörgicsei templomrom a legrégebbi építésű templom a faluban. Az északi templomrész római kori épület alapfalaira épült, sok követ használtak fel belőle az építés során. A honfoglalás után megtelepedett Bogát-Radvány nemzetség építette. A XIII. században szükségessé vált a templom bővítése. Ezt egyedülálló módon, 3 fal hozzáépítésével oldották meg. A régi templom falába ajtót törtek, a régi ajtót befalazták. Romjaiban is egyike a Balaton-környék legfontosabb középkori emlékeinek, szépen restaurálva.
Különös érdekessége a nyugati oromfalon meglévő görög-kereszt alakú világítóablak, melyet két darab kőből faragták ki (Ebből a korból három ilyen megoldás ismeretes a világon, kettő a Loire-völgyében, és egy itt Dörgicsén!)
A XIII. században a templom kegyurai a feldergicsei nemesek, és a tihanyi apát volt. A templomot Szent Péter tiszteletére szentelték, innen kapta a falu is korábbi nevét: Szentpéterdörgicse.
A Dörgicsén előkerült római sírkövek túlnyomó többsége a templom környékéről került a felszínre, és onnan a múzeumokba.
Regős szobor:
A Milleniumi emlékparkban található Nagy István szobrászművész alkotása.
Ötnegyedes méretű, törökülésbe helyezkedő férfialak, énekel. Énekét pengetős hangszerrel kíséri. Öltözéke keleties, régies, akár csak hangszere, hajviselete, valamint egyéb felszerelése, például a tarsolylemeze is. Ezekkel utal a magyarokkal, hunokkal, avarokkal való rokonságra, kapcsolatokra.
Ládatörténet:
Eredetileg Ramgab rejtette. Valamivel később Koszta kessertárs vállalta magára, aki egyébként a 2. megtalálója volt a ládának. Ezután néha eltűnt, és csak pótjelszóval lehetett keresni. Végül 2018 júniusában rágcsa13 és Szárnyaló Sas új helyre rejtette a ládát, és tájékoztatta kosztát. Ő ezután Szárnyaló Sasra bízta a láda tulajdonjogát. Rágcsa13, Szárnyaló Sas fia mindig is szerette ezt a ládát, nagyon várta, hogy elég találata legyen ahhoz, hogy az övé lehessen. Már előtte is közösen tartották karban. Miután meglett a 75 találata, övé lett a láda.
2018.09.23-n: új helyet kerestünk a ládának. A templomtól kicsit le kellett sétálni a földúton, a kereszteződésig. Úgy éreztük, itt nagyobb biztonságban lesz, és nagyobb ládát szerettünk volna elhelyezni az élmény érdekében. Találtunk egy jó helyet az út menti bozótosban. A rejtés során egy nagy kupac szemetet (kb egy fél autót) szedtünk ki a bozótból, ezzel legalább hozzájárultunk a környék rendjéhez. Az autódarabokból egy erdei sikló kúszott elő, aki az őszi hűvösben nagyon örült kezünk melegének. Utána természetesen visszatettük. Vigyázzatok Ti is a siklókra, Magyarországon minden kétéltű és hüllő védett! 2020.08.11: augusztusban a láda eltűnt, zavaróan ki lett járva az út melletti bozótos ezen sarka, ezért új helyre rejtettük a piros jelzésű út mellett
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?