WAP
490 cm³ űrtartalmú doboz. Nem szokványos rejtés. Írószer legyen nálad. Ha nem vagy biztos benne, keresd a GC betűket az alján! Segítség visszafelé: !zár meN Kérlek sétáld végig a falat! A fal két végének koordinátái:
N 47° 32,971' E 19° 02,833'
N 47° 33,061' E 19° 02,771'
WAP
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
A rejtés
A doboz N 47° 32,985 E 19° 2,862' ponton található 490 cm³ űrtartalmú doboz. Nem szokványos rejtés. Ha nem vagy biztos benne, keresd a GC betűket az alján! Segítség visszafelé: !zár meN. A láda keresésénél és visszarejtésénél legyetek nagyon körültekintőek, mert forgalmas a környék. Miután ( vagy mielőtt) megkerested a ládát, kérlek sétáld végig a falat! A fal két végének koordinátái:
N 47° 32,971' E 19° 02,833'
N 47° 33,061' E 19° 02,771'
A ládát nem lehet a falhoz közelebb rejteni, mert nagy a gyalogos, biciklis, autós, HÉV-es forgalom. Akinek 60 méter kerülő nem fér bele, ne keresse fel a ládát!
Attól, hogy valaki nem szereti a graffitiket, ne úgy adja tudtomra, hogy lehúzza a láda értékelését. Köszönöm!
Filatorigát
A magyar graffiti egyik legfontosabb helyére szeretnélek elkalauzolni, Filatorigátra. A 400 méteres falfelület egy utcára szabott művészeti ág utcai tárlata. A kilencvenes évek elejétől jelentek meg a graffitik a harisnyagyár falán. Az önkormányzat engedélyezte itt a festést, így ez legál fal. Kisgyermekként a HÉV-ből kinézve mindig gyönyörködtem a színes rajzokban. Később kijártam fényképezni a műveket.
Ezek a rajzok legális helyen vannak, senkit sem akarunk illegális graffiti készítésére buzdítani!
Készítsetek minél több fotót a falról, hogy a ládaoldalon az összes remekmű visszakereshető és megtekinthető legyen. Ez azért fontos, mert a rajzok sűrűn cserélődnek! Akinek bármilyen régi filatorigáti fotója van, azt is szívesen várjuk, terveim között van egy Filatorigát gyűjteményt csinálni, de a 90-es évekből rengeteg rajz hiányzik!
Megközelíthetőség:
BKV
A szentendrei HÉV-vel, a Batthyány tértől 12 perc a menetidő, Szentendréről 32 perc. A Bogdáni úti busz-végállomástól, illetve a Bogdáni úti megállótól pár perc séta. Megközelíthető a 34-es, 86-os, 106-os, 109-es, 118-as, 134-es, 134a, 206-os, 923-as buszokkal.
Autóval
Autóval is egyszerűen megközelíthető. Ha az Óbudai Rakpartról jössz a N47° 33.037' E 19° 02.856' ponton kell lefordulni. A Szentendrei út felől is könnyen megközelíthető.
Kerékpárral
Jó szívvel ajánlom, itt halad el a Szentendrére vezető biciklis út is.
A graffitiről:
"A graffiti (görög eredetű, de Amerikából származó fogalom, melynek eredeti jelentése: feliratok) legjellemzőbb előfordulási helye a köztereken lévő falfelület. Szöveges formái a halandzsaszerű, de sok esetben aforisztikus feliratok, amik lehetnek versszerűek is. A szövegeken kívül jellemzőek a rajzok is. Szórófestékkel készült válfaja a tag. Falfirkák leletei az ókor óta ismertek. Divatjelenségként a nyugati világban az 1960-as években terjedt el.
Vannak név szerint ismert alkotói is. Legnevezetesebb Keith Haring, de legtöbbjük - ahogy Magyarországon is - névtelenül, illetve illegálisan tevékenykedik. A falfirkák gyűjtésének kezdeményezője Brassaï volt, a párizsi gyerekek falfirkáiról készített fotóalbumot."
"A dolog 1970-'71 környékén kezdődött Amerikában. Egy Taki nevű egyén elkezdte mindenhova felírni azt, hogy "Taki 183". Mire a rendőrség rájött, hogy a 183 mit is jelentett (abban az utcában lakott Taki), addigra már Taki híres volt. Ez az ötlet sok embernek tetszett! Így hát sokan elkezdtek firkálni. Később elkezdték alakítgatni a betűiket, formálták, díszítették, így mindenkinek kialakult a saját stílusa.
Magyarországra 1992-'93 környékén jött be ez az irányzat, első firkászok közé tartozik a még ma is létező PNC (Pride Not Crime) csoport. Azután sokan elkezdtek itthon firkálni. Ma is sok firkász akad kicsi hazánkban, de sajnos nem sokan veszik komolyan a Hip Hop-ot. Tehát ez a dolog a Hip Hop-nak egy olyan ágazata, ahol a firkászok saját kiválasztott nevüket írják fel falakra, vonatokra, villamosokra, hévekre, ezzel jelezve, hogy "ott jártam". Egy firkász akkor lesz nagy a többiek szemében, ha olyan helyre fest, (és olyan minőségűt) amilyet mások nem mernek megfesteni. Minél sajátosabb és jobb a stílusa valakinek, és sokat fest, annál jobban lesz elismerve mások által, elvileg.
A festésnek több ágazata van, eddig az úgynevezett "tagekről" beszéltünk, pedig ide tartozik még a grafiti is, ami már világszerte elismert művészet. Manapság a festők olyan alkotásokat készítenek, hogy az bármely képzőművészeti múzeumban megállná a helyét! Vannak akik inkább ábrákat, vannak akik a nevüket festik fel, s itt is különbözik a dolog, valaki falakra, valaki vonatokra fújja a 'művét'."
Filatorigát története:
"Filatorigát arról az 1700-as években épült selyemcérnázó-manufaktúráról (filatórium, latinul a filamentum szálat jelent) kapta a nevét, ami a Dunapart közelében, az Északi Vasúti Összekötő híd budai hídfőjénél állt. Tulajdonképpen a patakra épült, a vízienergiára támaszkodva. A létesítmény az 1800-as évek közepén tűnt el végleg és nyomtalanul. A másik, ehhez kapcsolódó épület a selyemgombolyító, ez ma is áll, felújítva (Harrer P. u., ha jól tévedek)."
Forrás:
http://viteznk.blogspot.com/2005/08/filatorigt.html
http://www.flickr.com/photos/eposonebpcity
http://graffitistop.hu/graffiti/a-graffiti-tortenete-1.html
http://hu.wikipedia.org
Ládakarbantartás:
2010.09.06. 23:00
A ládát visszaraktam az eredeti helyére és kicseréltem a logbook-ot!
2010.09.21. 11:38
Juju segítségével elhelyeztük a ládát! Az első állomáson újraírtam a jelszórészletet.
2011.09.22 19:30
A láda egy éves szülinapján új helyen vár Titeket!
2014.08.28 20:01
Új láda lett kihelyezve!
2022.06.12 20:15
Új láda lett kihelyezve!
Köszönet Scele-nek, Geowizard-nak és Juju-nak, a láda elhelyezésében nyújtott segítségükért!