Admin log: 2024.12.22: a láda utolsó regisztrált hagyományos megtalálása május elsején volt, azóta csak a virtuális pótjelszóval tudtak találatot bejelenteni a keresők, emiatt a láda típusát átállítottam virtuálisra (hogy ne kelljen beteg státuszba tennem...) Ennek megfelelően a
https://coord.info/GC44P1G com-os ládát is leválasztottam az itteni oldalról, és archiváltam: hk A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Úrkút faluban, a főúton haladva, az N 47° 4,900' E 17° 38,729' 428 m [GCOsKa+Utelagazas] pontban érdemes északi irányba eltérni. Nagyon hamar megérkezünk az elkerített természetvédelmi terület egyik kapujához. A kapu soha sincs bezárva és belépti díj sincs. Itt kezdődik a paleokarsztot bemutató Csárda-hegy.
Mangán bányászat
A Bakony déli részén található Úrkút, a hazai mangánbányászat központja volt. Innen nyerték ki az üledékes eredetű mangánércet, ami a földtörténeti középkorban, a tenger mélyén keletkezett. Mára, - a mangán-készletek kimerülése miatt - a külszíni részen fölhagytak a bányászati tevékenységgel, az egykori bánya és környéke most fantasztikus földtani értékeket, sok millió éves föld alatti őskarsztokat feltáró természetvédelmi terület.
Egy kis geológia
Mi lehet a bányászat során föltárt trópusi őskarsztok titka? A jura korszakban, a földtörténeti mezozoikum közepén, 150-200 millió évvel ezelőtt, nyoma sem volt még a Bakonynak vagy a Dunántúli-középhegység többi tagjának. A Tethys-tenger hullámzott ott, ahol ma a hegység lankái húzódnak. A területen, egy hatalmas karbonátos platformon zajlott a csöndes üledékképződés. Majd ez a platform részekre darabolódott, blokkjai egymáshoz képest függőlegesen elmozdultak. Volt olyan darab, amelyik a tengerből is kiemelkedett, más részek mélyre süllyedtek. Az egyik ilyen izolált platformon képződött, és karsztos üregekben halmozódott föl a mangánérc, melyre még sok-sok millió évig rakódott a tengeri üledék, majd ez a jura korszakban keletkezett mészkő a kréta korszakban (65-150 millió éve) kiemelkedett.
Az akkori nedves trópusi klíma miatt gyorsan karsztosodni kezdett a kőzet.
Csodálatosan látványos formák jöttek létre, kúp- és toronykarsztok, köztük mély dolinák, szakadéktöbrök. A formákat kialakító karsztvizek nyomai is szépen kivehetők. Megfigyelhetők például az evorziós üstök kerekded mélyedései, melyeket a nagy sebességgel rohanó, örvénylő víz alakított ki hordalékával.
A rendkívül gazdag formavilág mellett, magának a kőzetnek a tanulmányozása is igen érdekes. Sajátos látvány a mészkő felületén kivált vasas-mangános kemény kéreg. A kőzetek belsejében pedig szép számmal megőrződtek a tengeri liliomok (krinoideák), a kagylókra emlékeztető brachiopodák és a csavart házú ammoniteszek, a trópusi Tethys-őstenger lakóinak megkövesedett maradványai.
Kellemes sétát és sikeres kincsvadászatot kívánunk!
Ládatörténet
2002. 06. 30.: A geocaching.hu 295. rejtéseként MikiCache elrejti a ládát.
2005. 04. 02.: MikiCache ládakarbantartást végez.
2006. 09. 10-23. között a ládát kifosztották, tönkretették.
2007. 01. 14-20. között Csotai csapat (?) kicserélte a károsodott ládát. A láda helye változott, de a koordináták a ládaoldalon nem, ami utána évekig megnehezítette a megtalálást
2013. 04. 20-27. között a láda vandálkodás áldozata lett
2014. 02. 15.: kisgriff újrarejtette
2014. 11. 22.: a láda a ráhalmozott kövek súlya alatt eltört, tartalma elázott
2015. 02. 14.: petheovacka új ládát tett ki
2016. 05. 28.: a kőkupacnak ez a doboz sem tuodtt sokáig ellenállni, Strombus és Péter60 egyesületi ládával pótolta a törötten találtat
2017. 04. 01. - 05. 28. között a láda eltűnt
2017. 06. 17.: a ládadoki a ládát beteg státuszúra állította
2017. 07. 16.: Liberty és tabletta új ládát helyezett ki. A rejtő a láda állapotát nem változtatta kereshetőre.
2017.10. 08. A láda régóta beteg, a ládaoldal nincs frissítve, így szabályainkkal összhangban egy új, a karbantartást vállaló ládagazdának adtam át. [Admin(Fazék)]
2017.10.24.: A ládát adoptálás során kaptam meg, Strombus-tól, amit ezúton is köszönök. 2017. október 24.-ig 652 megtalálás volt regisztrálva! Hamarosan ládakarbantartást végzek!
2018.01.28.: Új ládát, és egy gravírozott táblát is tettem ki, a jelszó változott!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönöm a rejtést. Buszozós-vonatozós-túrázós ládakeresés, a "lizingelt" unokákkal, GCOsKa - GCCSNG-3 - GCOKVB - GCSVOK - GCCSNG-2 - GCCSNG-1 sorrendben, ragyogó időben. A korábbi logok alapján a ládát nem kerestük, pótjelszót használtuk. Egy korábbi kéktúra során én már jártam itt, a gyerekek gyorsan végigszaladtak a tanösvényen.