Elhelyezés időpontja: 2012.04.26 17:30
Megjelenés időpontja: 2012.04.28 16:56
Utolsó lényeges változás: 2012.04.28 12:57
Utolsó változás: 2021.02.19 09:18
Rejtés típusa: Multi geoláda (5V)
Elrejtők: 19izsi73
Felhasználó: 19izsi73 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 172 + 1 sikertelen, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Wap: Ötpontos multi; az alábbi táblák mögött már okosabb leszel.
1. Információs tábla (ábra): N 48° 00,578' E 19° 00,025'
2. 3.állomás (betű) N 48° 00,616' E 18° 59,998'
3. 4.állomás (betű) N 48° 00,733' E 19° 00,063'
4. 5.állomás (betű) N 48°00,819' E 19° 00,025'
5. 6.állomás (betű) N 48° 00,801' E 19° 0,022'
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés:
1.Bernecebaráti felől a kék sávon , majd a zöld sávon (6 km), vagy a Nagy-völgy kátyús útján. (7 km.)
2. Nagyoroszi felől Pénzásáson keresztül a zöld sávon (5,5 km). Az út minősége talán itt a legoptimálisabb; kevesebb a kátyú...
3. Drégelypalánk felől a piros sávon (5 km).
4. Időközben elkészült a piros jelzés, melyet a kék vált fel. Ez szinte felvisz a Sárkány-törés ( GCsrkn ) ládához.
A tanösvény jelzése a zöld T , hossza kettő km., időtartama egy óra.
Kiindulópont a Betyár-kút, ahol egy kerékpártároló is rendelkezésre áll. A Nagy-völgy gépkocsival nehezen járható - nem mindenhol maradt meg az aszfalt - parkolni pedig nem is szabad a tanösvénynél. Ha mégis parkolni szeretnél itt tudsz: N 48° 0,643' E 19° 0,577' 303 m [GCSPT+parkoló]
A Bernecebaráti tanösvényen "az utolsó nógrádi betyár" Sisa Pista, nyomán járjuk be a Bernecebaráti és Nagyoroszi között húzódó Nagy-völgy egyik mellékvölgye, az Oszlai-árok menti erdőket.
Az útvonalat végigjárva
- megismerhetjük az itteni erdei élőhelyeket, a védett növényfajoknak menedéket nyújtó patak menti égerestől a hegyoldal véderdőként kezelt száraz tölgyeséig;
- az Oszlai-árok lenyűgöző méretű kőzetfeltárásainak segítségével ismerkedhetünk meg a mintegy 16 millió évvel ezelőtt működött Ős-Börzsöny vulkánhoz kötődő vulkáni és üledékes eredetű kőzetekkel;
- megtudhatjuk, hol volt "Sisa Pista barlangja", és miért húzódott meg gyakran az Oszlai-árokban a hírhedt betyár, továbbá mi a kapcsolata a közeli Deszkáspusztával és Bernecebarátival;
- biztonságos módon, kiépített állomáshelyeken nyerhetünk bepillantást a különleges szépségű Oszlai-árok szurdokszerű völgyébe;
- Sisa Pista kalandos életének néhány érdekes mozzanatát a betyár "tolmácsolásában" ismerhetjük meg.
Jelszóképzés: Információs (nagy) tábla mögött magasan fenn egy állat nevét kérem, valamint a 3.-4.-5.-6. állomás kistáblái mögötti betűket kell összerakni; végül is, ha bejárod az útvonalat pofon egyszerű az egész...(9 karakter)
Nagyon jót kirándultunk a 15 centis hóban. A Sárkánytöréstől ereszkedtünk le a kék, majd a piros barlang jelzésen. A tél remek segítő a látnivalók megismerésében. A Betyárforráshoz vezető hidak egyike elromlott.
Ködös, sáros, hűvös időben kellemeset sétáltunk 22 km-t a környéken.
A tanösvény és a helyszín nagyon tetszett, de talán elfért volna egy rendes doboz is.
A jelszóval gondom volt, mert az első ponton sajnos nem találtam meg a rajzot, vagy rossz helyen kerestem - köszönöm a rejtő gyors segtségét.
Köszönjük a rejtést!!:):) Ezt a helyet nagyon ajánlom mindenkinek, hogy keresse fel, mert csodálatos és vadregényes. Legjobban az Oszlai-árok pont tetszett és nagy kedvem lett volna sétálni az árokban, mondjuk úgy mint a Rám-szakadékban. Fentről érkeztünk a tanösvényre és még az alkalmazás segítségével is nehezen találtuk az utat. Mondjuk ebben közre játszott az a "brutális méretű" vadles is ami elterelte a figyelmünket az ösvényről. A börzsönyi vadászok nem viccelnek az biztos!! :) :)
Köszönöm rejtést! Hont felől tettem egy nagy kört, mert erre még nem jártam... Börzsöny ezer arca, imádom! Ezt Én sem értem miért nincs megadva, hogy NEM a megtalálás és NEM a leírás alapján kell sorrendbe rakni a megtalált jelszórészleteket... Viszont adja magát és ezt levéve szuper multi.
Bringás keresgélés Péterrel a Börzsönyben. Egyik legmeghatározóbb GC élményem volt a mai nap egésze. Nagyon tartottam tőle, nem tudtam mennyire fogom bírni, lesz e technikai vagy egyéb gond, végül egy tökéletes, egész napos élmény lett belőle. Nagyorosziból indultunk a Nagy-völgyön át, majd visszafelé a Bernecebaráti, Hont, Drégelypalánk útvonalon tekertünk. Közben az előre eltervezett pontokat kerestük fel. A betonúton lezártuk a bringákat és végigzongoráztuk a pontokat. Kicsit nehéz volt átállni tekerős üzemmódról járósra, de az erdő és Pista búvóhelye gyorsan feledtette a fáradalmakat. Innen a GCSRKN felé vettük az utat. Köszönet a rejtésért!
A Nagy-völgyi kerékpárutat tekertük végig Andrással Nagyoroszitól Bernecebarátiig, majd vissza Honton és Drégelypalánkon keresztül. Néhány gyalogos kitérővel elérhető és az útba eső, valamint a hazaúton drive-in felkeresettel együtt épp tíz ládát találtunk meg. Ez volt a harmadik.
A bringák lezárása után eredtünk Sisa Pista nyomába és a Sárkány-töréshez, oda-vissza 4 km séta volt. A betűk összerakása adta magát, de azért egy halvány utalás lehetne rá a szövegben, hogy nem a megtalálás sorrendjében kell összeolvasni. Azért nagyszerű élmény volt.
Mivel nem volt netes lefedettség, így nem tudtuk, hogy a tábla feletti állatot kell keresni, csak a logból tudtunk tájékozódni, a táblán pedig egy másik állat látható.
A drégelypalánki vár alatti parkolóban akartuk hagyni a kocsit, de még előtte másfél kilométerrel le volt engedve a sorompó, így ennyivel többet sétáltunk. Nagyon tetszett a tanösvény, a betyár életét is bemutató táblákkal, alig kijárt ösvényével, a látványos hasadékkal.
A jelszóhoz a karaktereket nem a 3-4-5-6. tábla sorrendjében kell megadni, de szerintem adja magát.