Megye/ország: Veszprém
Elhelyezés időpontja: 2012.09.09 15:25
Megjelenés időpontja: 2012.09.10 10:18
Utolsó lényeges változás: 2012.09.10 10:18
Utolsó változás: 2014.10.16 19:40
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: ngbriell, Roland
Ládagazda: ngbriell Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1000 m
Megtalálások száma: 456 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
wap on
A virtuális pont a Pusztapalota melletti síremléken található vezetéknév. A hagyományos láda (25x25x15cm) a Sóstókáli templomromtól 20 méterre, egy facsoportban van. Oldalról nyílik! wap off
A ládába Travelbug NEM helyezhető.
Rejtésemmel a Káli medence két méltatlanul elfeledett romjához szeretnélek elkalauzolni benneteket.
Megközelítés
A romokat két irányból is megközelíthetjük: 1. lehetőség (ajánlott)
A N 46° 52,116' E 17° 36,126' 144 m [GCSOS+parkoló] pontban lekanyarodunk a Kővágóörsöt Köveskállal összekötő aszfaltos útról egy jelöletlen, ám gyalog mindig jól járható szekérútra. Itt parkoljuk le autónkat, mert védett természeti területre érkeztünk.
A szekérúton elindulva hamarosan láthatjuk jobb oldalon a lombok között megbúvó Sóstókáli templomromot, ám ne vágjunk át a bozóton, hisz a szekérúton haladva a Pusztapalota romjaihoz érünk.
A romot nemrég még sűrű bozót vette körül, úgy tűnik, valaki kezelésbe vette, és látogathatóvá tette. A rom mellett találunk egy síremléket N 46° 52,296' E 17° 36,627' 147 m [GCSOS-1] Jelszónk első fele az itt olvasható vezetéknév.
2. lehetőség
Kővágóörs irányából haladjunk a kék sáv turistajelzésen, a Jókai utat meghosszabbító aszfaltúton, míg el nem érjünk a Dani-kút melletti lovasudvart. N 46° 51,719' E 17° 36,989' 152 m [GCSOS+Lovastanya]. Itt leparkolhatjuk autónkat. Térjünk át a kék rom jelzésre, míg a Burnót-patakon átkelve elérjük a Sóstókáli templomromot a hagyományos ládával, majd innen továbbhaladva a fent írt kanyarodási ponton élesen balra kanyarodva a Pusztapalota romjait a virtuális ponttal.
A templom a XIII. században épült román stílusban Sóstókál falu templomaként. Egyenes záródású építmény, csúcsíves ablakkeretekkel, dongaboltozatú fedéssel rendelkezett. A múlt században még a tornya is állt, ma már a szentély feletti, terméskőből rakott diadalíve a legimpozánsabb része.
Vizesedését fúrt lyukakkal akadályozták meg.
Sóstókál település nyomai még ma is láthatók a templomrom körül, anno kisnemesi családok éltek itt. Jól védett terülten állt, hiszen a környék mocsarai nagyon jól ellátták ezt a feladatot.
Pusztapalota
A templomromtól északra a hosszan elnyúló bozótban lehet fellelni egy nagyobb épület alapjait, amelyet Pusztapalotanéven emlegetnek. Egyes feltételezések szerint ezek római kori maradványok, más vélemények pedig középkori romoknak vélik, Sóstókál faluhoz tartozhatott. Két épület falai mutatkoznak egymás mellett, a nagyobbik valószínű emeletes lehetett.
Figyelem! A láda védett területen található, ezért kizárólag a kijelölt útvonalakon közelíthető meg, arról letérni nem szabad. Tilos továbbá sátorozni, táborozni, tüzet rakni, a védett természeti területek állapotát, az ott élő védett értékeket zavarni, károsítani, veszélyeztetni, valamint szemetelni!
Ládatörténelem:
2012.07.22: Ládakihelyezés
2012.09.09: Ládaáthelyetés pepe1948 javaslatára
2013.07.21: Ládaellenőrzés - sok bogár költözött a fadobozba, őket kiköltöztettük, legközelebb valami távoltartó szert is viszünk. Sajnos a környék tavaly óta nagyon eldzsumbujosodott, nem erre legeltetik már a teheneket. Combközépig érő gazra kell készülni.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam. Köszönöm! Kerékpáros túra közben. A 15 pontos Kékkúti Theodora tanösvény ládáját GCKEQT bővítettük ki ezzel a két ponttal.
A két pont között a térképes alkalmazás által ajánlott útvonal nemigen létezik, ezért körbe mentünk, nem a legrövidebb úton. Na ott is eltévedtünk, mert ami szerinte út ott nem volt semmi. Azért csak odaértünk a Pusztatemplomhoz. A gaz úgy benőtte, hogy a sírt nem találtunk meg. Kénytelen voltam a neten rákeresni, kinek állít emlékművet.
Ha nem biciklivel megyünk, biztos sokkal könnyebb lett volna.
A láda rendben van s 2.ponton.
Testvéremmel közösen jártunk arra.
A ládában nem találtam jelszót.
(A jelszó második feléről egyébként sem találtam információt a lapon.
Az első fele megvan.)
Köszönöm a lehetőséget.
Köszönöm a rejtést. A (napközben módosított) terv az volt, hogy reggel a fehérvári természetbarátokkal együtt vonatozok-buszozok, majd a GCSOS-GCKORN-GC23A7-GCECSR-GCPKVK-GCRETR ládákat keresem meg, de a terv egy dolog, a tény pedig egy másik dolog. Ez az első láda viszonylag könnyen és gyorsan meglett, a Kornyita autóbusz megállótól sétáltam ide, előbb a 2., majd az 1. ponthoz, utána egy másik úton a Kornyitához, de már nem a megállóhoz, hanem a tóhoz. A 2. pontnál a rom jól körüljárható, és felismerhető benne az eredeti építmény, az 1.-nél viszont a romocska eltűnt a növényzetben.