A ládában, ami egy kis gyógyszeresdoboz a csúcsládában, jelenleg nincs logbook, csak egy kényszer szülte jelszóhordozó. Kérlek, ha tudsz, vigyél magaddal logpapírt vagy esetleg egy teljes, jól felszerelt ládát is, mert úgy tűnik, mostanában gyakrabban lába kel! Ha találsz jobb rejteket neki, köszönettel fogadom. a módosítást.
Megközelítés
1.) Drávaszabolcsnál átlépve a határt, az Alsómiholjác ( Donji Miholjac ) - Podravska Moslavina [Monoszló] - Zdenci [Izdenc] - Orahovica [Raholca] - Čačinci [Csacsince] - Slatinski Drenovac [Darnóc] - Jankovác (Jankovac) útvonalon haladunk. Slatinski Drenovac után megszűnik az aszfalt, szórt-kavicsos, de jó minőségű út vezet fel Jankovácig, azon túl a Papuk csúcsig és át a hegyen, Velikáig.
2.) Barcsi átlépéssel - Verőce (Virovitica) - Szlatina (Slatina) után, a Velika és Pozsega (Požega) felé mutató táblákat figyeljük.
Így kezdődött
Nagy, magas, horvát hegy, ami kristálytiszta időben látszik Pécsről is. Sokáig ez volt számomra a Papuk. Elérhetetlennek tűnő, távoli, misztikus. Szégyenszemre még a nevét sem tudtam. Aztán egyszercsak felkerekedtünk, hogy a légvonalban a házunktól 77 km-re lévő hegyet közelebbről is megszemléljük. 120 km autózás és egy kis gyaloglás után oda is értünk, egészen a tetejéte, ahová most Téged is invitállak. Két óra alatt egy másik világba csöppentünk. Beleszerettünk és azóta vissza-vissza járunk, mindig egy újabb kis darabkáját felfedezni és visszatérni a már megismert szép helyekre.
A Papuk
A Dráva vonalával majdnem párhuzamosan, Nasicétől Daruvárig húzódó 100 km hosszú, két 900 méter fölötti csúccsal büszkélkedő hegyvonulat valóban tekintélyt parancsoló, főleg a hozzám hasonló, 300-600 méter magas "hegyekhez" szokott dél-dunántúliak szemében.
A Papuk egyik érdekessége geokronológiai változatossága. Legidősebb kőzetei 400 millió évesek, a paleozoikumból származó vulkanikus eredetűek, mészköve a mezoikumból származik (kb. 200 millió éves), fiatalabb vulkanikus kőzetet 70 millió évesek vagy még fiatalabbak (rupnicai riolitlépcsők) de találunk a Pannon tengerből (16 millió éve) visszamaradt, fosszíliákban gazdag üledékes kőzetet (Radovanci közelében) és a ma is nap mint nap keletkező mésztufát is (Skakavac - Szöcske - vízesés).
Növény- és állatvilága is gazdag, változatos. A hegyoldalakat bükkösök és tölgyesek, (figyelemreméltók a 420-500 éves tölgyek a Djedovica vadászház közelében,) a legmagasabb részeken fenyvesek borítják.
Területén nyolc vár állt valamikor. Közülük hármat is bemutat a GC3VAR Raholca romja láda.
A Papuk legmagasabb csúcsát is Papuknak nevezik. 953 m magas, sajnos nem látogatható, mert katonai radar áll rajta.
Szabadon felkereshető viszont a második csúcs, a 913 méter magas Ivačka Glava, ami talán még szebb is. Olyan igazi csúcs, amit a lankásan emelkedő erdős részen átjutva hirtelen egy rövidebb sziklás kaptató leküzdésével érhetünk el.
Ha a kocsit Jankovácban hagyjuk N 45° 31,348' E 17° 41,025' [GCP913+parking] (parkolási díj 10 kuna), bemelegítésképpen megcsodálhatjuk a 36 méter magas vízesést, a tavakat, a régi sírokat, a betyárbarlangot, a forrást és begyűjthetjük a GCJank, Üdvözlet Jankovácról ládát, mielőtt nekivágunk a kb. 6 km-es, a tábla szerint 2 órát igénylő távnak.
Ha szorít az idő, kocsival továbbhajthatunk, míg hamarosan egy villás elágazásnál jobb felé utunkat nem állja egy "behajtani tilos, kivétel katonai járművek tábla." Jobb nem kisérletezni, hiába mutat arra a GPS, inkább ne engedj a csábításnak. Ha találsz kitérőt, megállhatsz itt és a Papuk csúcs felé vivő murvás úton gyalog továbbindulhatsz, két turistaút is ráköt erre az útra. Ezt az opciót választva kell a legkevesebb szinttet leküzdened, de a murvás szakasz nagyon unalmas.
Ha ez nem tetszik, válaszd a villa bal ágát és indulj el a hegy túloldala, Velika felé. Amikor már gyanúsan lefelé visz az út, keress egy kitérőt, állj meg és vágj neki a hegynek, toronyiránt, meredeken. Azt hiszem, mi légvonalban 700 méterre voltunk az úti célunktól, amikor ezt tettük. A bükkerdőben könnyű haladni és előbb-utóbb rályukadsz egy ösvényre, ami a csúcs felé visz.
Végre fenn! Gyönyörködd ki magad a panorámában! Tiszta időben délre a Pozsegai-medencét, északkeletre a Dráván túl a Mecseket, keleten akár a bosnyák hegyeket láthatod.
A bámészkodásban el ne feledd, mi is hozott ide! A négyzetes alakú, 460 ml-es, terepszínű geoládát a csúcsládától pár méterre, a kőre festett turistajelzés mellett egy kövekből kialakított üregben találod. Óvatosan tedd vissza, ne legyen a kövek súlya rajta!
Jó tudni
Téli időszakban hóláncot vigyél magaddal, ha szükséges, használd, hiányát szigorúan büntetik!
A turistautakat fehérközepű piros kör jelzi. A kereszteződéseknél, ha szerencsénk van, fa jelzőtáblák segítik az eligazodást, nem km-ben, hanem időben megadva a távokat vagy csak felsorolva az irányokat.
Jankovácban lehet kapni turista térképet, de elég gyengécske minőség.
Források:
Papuk Nature Park - prospektus
Turistička Karta Parka Prirode Papuk - térkép
Ládatörténet:
2021. 06. 24.: Czopfoska kicserélte a sérült ládát és tartalmát. Köszönet érte.
2023. 07. 29.: A ládát ma Kectam nem találta a helyén, ezért a közelben pótolta. Köszönöm.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Ahol a 4253-as út véget ér, addig autóval könnyítettük meg az cél megközelítését, de onnan derekasan végighullámoztunk a gerincen gyakorlatozási célból. Jó kis kaptatók, kellemesen sziklás csúcsok közt járhattunk, s meglehetősen jó volt az őzlábgomba felhozatal is. Aztán a legélvezetesebb volt maga a csúcs meghódítása, s tíz év után ismét ott álltunk a csúcson, de ezúttal gyönyörködhettünk észak felé a Mecsek és Villányi hegység látványában is. :) A logok alapján nem nagyon reménykedtünk a sikeres találatban, s ez így is lett. A gyógyszeres dobozt - ami szerintünk nem is olyan kicsi, bár a nagymennyiségben drogozóknak lehet, hogy az - zseniálisan megtaláltuk, azonban belül olyan volt, mint a lapos erszény. Túllépve elveinken, még a rejtővel is felvettük a kapcsolatot, aki megvédve minket az elvérzéstől, próbált segítséget nyújtani, de ezzel sem jutottunk közelebb az áhított találathoz, így most már csak azt tudjuk mondani, amit Krisztus urunk mondott a keresztfán: shamti et gorli bidech!
nem sikerült megtalálni, se a rejtőt telefonon elérni (2 csörgés után horvátul karattyolt). kérném szépen az elfogadást a képek alapján. köszönöm!
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Illetve sajnos nem találtam meg, így a rejtővel egyeztetve az eredeti helyen, a jelzett kő mellett rejtettem egy pótládát. A mai horvátországi ládázás 7. állomása, biciklivel a parkolóból először GCPPUK felkeresésével, majd visszafelé a ládához. Az utolsó 3-400m-t már gyalog kellett megtenni. A csúcson a napsütésben megittam az utolsó korty vizemet, majd tekertem vissza a parkolóba.
A napsütéses idő ellenére sajnos a Mecsekig nem lehetett ellátni.
A Dráva és a Száva között fekvő Szlavónia közepén található Papuk-hegységben csavarogtunk Molka, kópé1993, LionDaddy és pliptai társaságában.
Szállásunk Velike nevű faluban volt. Innen csillagtúráztunk, bejártuk szinte az egész hegységet. Komoly szinteket mászva jutottunk ládáról ládára.
A hegységben a jelzések egyszerűek mint a faék: csak piros kör van semmi más. GPS vagy térkép nélkül simán el lehet tévedni.
A GCPPUK ládától jöttünk erre. Az erdőben remek idő volt, 4,5 kilométer után értünk ide. Bár egyszer elvétettük az utat, de hamar meglett a helyes irány. A láda sajnos nincs meg, végül sikerült a rejtővel beszélnem, bár a térerő pocsék. Végül újrarejtettük, úgy ahogy kérte a csúcson. Az egyik képem gyanúsan közel készült róla. A kilátás pazar, a lefelé vezető út nagyon nehéz, bokatörő. Ha úgy jössz, ahogy mi, akkor lefelé óvatosan haladj.
Szlavóniai geotúra a Papuk-hegységben.
17/8. találat
Idei, 2023-as túránk Molka, kectam, kópé1993 és pliptai társaságában Horvátország egyik, a kesserek által méltatlanul ritkábban látogatott területére, a Papuk-hegységbe vezetett.
Csillagtúránk központja és egyben szállásunk is a nagyon kedves és szép, rendezett Velike falu volt. Innen kiindulva a környéken rejtett összes ládát sikerült - több-kevesebb sikerrel - megkeresnünk, vagy a hiányuk miatt újrarejtenünk. (A túra alatt sajnos annyi ládát kellett pótoltunk, hogy a magunkkal hozott készlet a 3. napon elfogyott, így a hazafelé vezető úton már csak 0,5 l-es PET palackot tudtunk ideiglenes jelleggel rejteni a hiányzó GCNPKK helyére.)
Az Ivačka glavat a Papuk (GCPPUK) és a Nevoljaš (GCNEVO) csúcsokkal összekötve egy 16 km-es, 480 m szintemelkedésű túrával jártuk be.
A Papukról lefelé ereszkedve kis hullámvasútazás (le-fel) után értük fel a 913 m magas, szép panorámát nyújtó sziklás csúcsra, ahonnan az előbbi csúcsot és a közelről nem igazán jól látható radart is sikerült megszemlélni.
A láda sajnos itt sem lett meg, pedig több, a leírásnak megfelelő ideális rejtekhelyet is megnéztünk. Végül a rejtővel egyeztetve itt is pótoltuk a ládát.
Remek túra volt, szép helyekkel és kellemes fizikai igénybevétellel. Tetszett!