WAP
A virtuális láda jelszava: a forrás közvetlen közelében a megadott koordinátán lévő objektum hátulján lévő mondat első és utolsó szava (egybeírva, 11 betű).
WAP vége
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Egy mozgó láda következő állomásához kerestünk helyszínt, így jutottunk el Vászolyra, és rögtön megtetszett a település, ami tele van látnivalókkal. Ezt szeretnénk most nektek is megmutatni.
Megközelítés
Vászoly község északi részén található a Szent Jakab-forrás és tó. Kis település, meg fogjátok találni. Érdemes a "Víziszínpad" táblát követni. Ajánlott parkoló:
N 46° 56,529' E 17° 45,493' 286 m [GCJAFO+parkoló] Innen a kis hídon haladj át, majd fordulj balra egy kis közön és már ott is vagy.
Szent Jakab-forrás és tó
A forrás hangulatos természeti környezetben található tűzrakó hellyel, fapadokkal
N 46° 56,605' E 17° 45,478' 290 m [GCJAFO+50]. A falu védőszentje Szent Jakab, akit a helybéliek ősidők óta tisztelnek. A forrást róla, idősebb Szent Jakab apostolról nevezték el. Árpád-házi II. András királyunk is járt itt, megáldotta ezt a gyógyító helyet, és a forrás vizét.
2008. júniusában Táltos fénypadot állítottak Szent Jakab és Árpád-házi II. András király tiszteletére.
Az idősebbektől hallottuk: 1952-ben egy olyan száraz időszak volt a környéken, hogy a környéken az összes kút kiszáradt, a Szent Jakab kút akkor is vizet adott. A környékről ide hajtották az állatokat inni. Lovaskocsival, lajtoskocsival jártak ide, innen hordták a környék falvainak az ivóvizet. Szent Jakab kútja közelében van egy másik forrás, Szent András forrása. Korábban mindkét forrás vize iható volt, jelenleg a forrásoknál kitett tájékoztatás szerint már nem iható.
A forrás mellett duzzasztott tavacska van. A tó alatt is több forrás van, ezekből folyamatosan áramlik a forrásvíz a tóba.
Figyelem! Rendezvények tartásához, tűzrakáshoz a helyi önkormányzat engedélyét kell kérni!
Egy kis történelem
Vászoly nevét egy 1082-ben íródott oklevél említi először, mely a veszprémi egyház birtokait, szolgáit sorolja fel. A helyi szájhagyomány úgy tartja, hogy a község nevét Vazultól, Vászolytól kapta, akinek a környéken voltak birtokai. Vászoly Szent István király unokatestvére volt, az ő fia I. András király, a tihanyi alapító. Árpád házi királyaink mindegyike Vazul (Vászoly) leszármazottja.
Régészeti kutatások és leletek azt bizonyítják, hogy ez a bővizű kis völgy ősi idők óta lakott hely volt. Kő- és bronzkori települések nyomait, római kori lakóházak, sírok maradványait, I.,II. Constantinus, Valentinianus császárok pénzeit (Kr.után 3-4.sz.) találták meg itt a kutatók. A lakosság fő megélhetési forrása a szőlő, a nagy kiterjedésű szőlőit helybéliek és vidékiek művelik. Szőlőhegyeit (Promontorium) az 1363. évi oklevél felsorolásából ismerjük. A völgy bővizű patakjaira malmok települnek. A török elvonulása után (kb. 1660 ) a terület lakatlan, a szőlők műveletlenek. A tulajdonos káptalan először a szőlőhegyeket telepíti be, a betelepülők környékbeli magyarok. 1692-ből származó vászolyi bordézsma lajstrom sokuk nevét megőrizte.
Újjászerveződik a falusi társadalom. 1711-tól helyben lakó tanítója van a falunak, lakóházak, majd imaházak épülnek. Padányi Bíró Márton veszprémi püspök 1751-ben katolikus iskolamestert küld Vászolyra, majd megkezdődik a plébánia, később a rk. templom építése is. A falu lélekszáma gyarapszik.
A közigazgatás helyzetéről képet alkothatunk az öregbíró számadáskönyvéből, ahol felsorolják a tisztségviselőket: öregbíró, kisbíró, pálinka bíró, kisesküdtek (2 fő), a vászolyi szőlőhegy bírája, erdő őrző hajdú, nótárius. Az 1800-as években 3 felekezet élt békésen egymás mellett Vászolyon, imaházaik, templomuk, tanítóik voltak, a falu lakossága csaknem 700 fő.
Az I. világháború és következményei megrendítették a falu életét, a II. világháború és az azt követő évek azonban már derékba törték az évszázados fejlődést.
1989 után az új alapokon szerveződött önkormányzat a korábban elsorvasztásra ítélt falu fejlesztését tűzte ki célul: visszanyúlni a régi hagyományokhoz, megőrizni a régi értékeket, megállítani az elvándorlást, vonzóvá tenni a falut a letelepülni vágyó fiatalok előtt.
Forrás:
Vászoly község honlapja
Egy elfeledett templomrom
A falu az Árpád-korban is lakott volt, erre utal a faluban található templomrom. Első írásos említése 1082-ből való, ekkor egy oklevél a veszprémi egyház birtokai felsorolásakor említi. A vászolyi Szent Kereszt Egyház létezéséről elsőként egy 1230-ban majd egy 1333-ban keltezett dokumentum tesz említést mely ma már csak romjaiban látható. Az utóbbi egy Bartha nevezetű szolgálatot teljesítő plébánosról ír. Egy későbbi egyházi irat, a bakonybéli apátság által 1433. május 18-án elrendelt összeírás is megemlíti, hogy a mai Vászoly településtől dél-keletre, az úgynevezett Pusztaszentegyházi-dűlőben fekvő dombon állott a Szent Kereszt egyháza.
Bár nem olyan látványos, de ha időtök engedi, keressétek fel a templomromot is
N 46° 56,372' E 17° 45,917' 303 m [GCJAFO+templomrom]
Érdemes, mivel pár méterre a romtól észak-keletre gyönyörű kilátás nyílik a Balatonra és a pécselyi-medencére
N 46° 56,493' E 17° 45,969' 308 m [GCJAFO+kilátópont].
Helyi Piac
A Vászoly Fennmaradásáért Közalapítvány működteti a faluház udvarán a Vászolyi Helyi Termelői Piacot, mely nyaranta minden hónap 1. és 3. szombatján 8-12-óráig van nyitva. További információ a piacról: 06-30/740-5474; zitafelfoldi@gmail.com
Figyelem! A láda a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén található, ezért kérünk mindenkit a hely fokozott védelmére! Tilos sátorozni, tüzet rakni, a védett természeti terület állapotát károsítani, veszélyeztetni, és szemetelni!
A láda kihelyezéséhez Vászoly Község Önkormányzata nevében Rózsahegyi Tibor Polgármester Úr is hozzájárult! Köszönjük!
Ha időtök engedi, sétáljatok kicsit a faluban is, érdemes! Nagyon hangulatos kis település!
Szerencsés ládavadászatot kívánunk!
A rejtők: Erika & Tibor
-----------------------------------------------
Ládatörténet:
2013.06.26.
Helyi gyerekek teljesen kifosztották és elvitték a ládát. :(
2013.07.06.
A ládát újrarejtettük. Kicsit messzebb van a forrástól, de ide talán már nem érnek el a "ládafosztogatók".
2014.01.19.
Sajnos a ládánkat megint "kirabolták". Betegre állítottuk, amíg újra kereshető nem lesz, fényképes loggal a megtalálásokat jóváhagyjuk.
2014.02.19.
A helyszínen szörnyű látvány fogadott minket: a ládánk eltűnt, helyette egy kályhacsődarabot találtunk és a rejtekül szolgáló faláda félig szét volt verve. Szomorú szívvel ugyan, de virtuális ládává változtattuk GCJAFO-t. Így már tényleg nem lehet kifosztani.
-----------------------------------------------