WAP: a jobb szélső kő hátulján, a második sor első szava.
A rejtés 1V+1H felállásban jelent meg, a 2. pontot néha eltúlzott, de összességében jogos kritikák érték.
A temetőn belüli elmélyülést nem akarom semmissé tenni egy forgalmas út menti láda okozta bosszússággal. Egyéb alkalmas helyet nem találtam, ezért 2014.12.23.-tól virtuális pontként működik.
A rejtés tiszteleg az elesettek előtt, és emlékezik a temető avatásának 10. évfordulójára.
"Aki kételkedik Európában vagy Európa miatt kétségbe esik, az látogasson el egy katonatemetőbe. Ott láthatja majd, hogy hova vezet az, ha nincs Európa, ha a népek egymás ellen szegülnek és nem akarnak vagy nem tudnak együttműködni."
(Jean-Claude Juncker a Luxemburgi Nagyhercegség miniszterelnöke)
Szeretek szép, ápolt temetőkben sétálni. Erre - a hazai közízlés állapota miatt - nem sok lehetőségem van.
Ezért is szeretném megmutatni ezt a - Csíki-hegyek ölelésében fekvő - német precizitással megtervezett, és német alapossággal karbantartott temetőt, és emlékparkot.
Parkolás:
N 47° 28,066' E 18° 54,100' 189 m [GCNMKT+parkoló]
A központi kereszt körül félkörben az elesettek nevével sűrűn teleírt emléktáblák állnak. Keresd a jobb szélső tábla hátulján, a második sor első szavát.
A temető
A Budaörsről a Budakeszire vezető út mentén található. Az alapkövét 1996-ban tették le, és 2002. október. 19-én szentelték fel, ekkora nyerte el a végleges formáját.
Magyarország területén a második világháború alatt 42 000 magyar, és 57 000 német katona esett el. A vesztes oldalon harcolók földi maradványai sok éven keresztül jelöletlen sírokban vagy egyszerűen elszórva hevertek ország szerte.
A Német Hadisírgondozó Szövetség már az 1960-as években tárgyalt a Magyar Vöröskereszttel a sírok feltérképezéséről, s 1987-ben állította helyre az első temetőket. A hadisír-egyezmény 1993. évi aláírása után a szervezet rendszeres munkához látott Magyarországon, megszervezve a halottak központi sírkertekben való elhelyezését. Komárom-Esztergom és Pest megye, valamint Budapest területéről szállították át Budaörsre az elhunytak földi maradványait az új temetőbe, melyben 14 132 német és 567 magyar katona nyugszik, ezzel Magyarországon a legnagyobb katonai temető jött létre.
A temető hátsó része a mintegy 700 adományozott fából álló békepark. Minden fa mellett olvasható az adományozó személy neve, és városa.
Röviden ennyit a száraz adatokról, részletesebben meséljen a hosszas keresgéléssel összeállított fotóválogatás, de igazi benyomást akkor szerezhetsz, ha sétálsz egy órácskát a parkban, gyönyörködsz a környező hegyekben, elmélkedsz a világ folyásán, olvasgatod a sírfeliratokat...