Elhelyezés időpontja: 2013.05.18 15:00
Megjelenés időpontja: 2013.06.30 12:43
Utolsó lényeges változás: 2019.04.04 22:31
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: haywire
Felhasználó: Vironia Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 417 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
WAP: 18x10x6 cm-es átlátszó fedelű konyhai doboz, két szikla között elrejtve avarral álcázva. A kőkordonon NEM kell átmászni!
A GPS a rejteknél nem a legpontosabb, ezért érdemes megnézni korábbi logokban a rejtekről készült képeket a könnyebb találat érdekében. Kérlek visszarejtésnél ügyelj a jó álcázásra, hogy utánad mások is meg tudják keresni! A láda felkeresése előtt ajánlott felkeresni GCTaSz első pontját, ugyanis a benne szereplő rejtett koordináta a közelben van!!!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A logokat olvasva a kesserek sokáig keresik a ládát, ezért próbálok könnyíteni a későbbi kessereknek, töltök fel egy képet a rejtésről, hátha segít.
A láda cél a tó megismeréséhez, én se akarom, hogy órákat töltsetek el kereséssel.
Megközelítés
Tarcal Nyíregyházától 43 km távolságban helyezkedik el Tokajon keresztül megközelíthető, Budapesttől 220 km Miskolc, Szerencs irányába érhető el. Tarcalon itt kell letérni, N 48° 7,282' E 21° 21,023' 97 m [GCTBTO+letérő] majd rögtön az első lehetőségnél jobbra kell fordulni, innen nagy sziklákra festett jelzések irányítanak a bányató parkolójáig. N 48° 7,601' E 21° 21,357' 150 m [GCTBTO+Parkoló]
Gyalogosan a piros jelzésen lehet megközelíteni Tarcalról, amin utána a Nagy-Kopaszra is el lehet jutni.
Bányató
A bányató a Nagy-Kopasz lábánál található, vize türkizkék. Fürdeni és horgászni tilos! A tavat körülvevő függőleges sziklafalakon megfigyelhetjük a hegyet felépítő vulkanikus kőzeteket. A sziklafal alatt tartózkodni életveszélyes, sok a kőomlás. A kialakított sziklaakadályon átmászni nem ajánlott.
Az ORiON DAWN együttes Statues című számukhoz itt készített klippet.
Bányatavak kialakulása
Fontos kategóriáját jelentik az állóvizeknek a különböző bányatavak. Ezek közül a legjellemzőbbek hazánkban a sóderbánya-tavak, de szép számmal akadnak például tőzegbánya-tavak is.
A bányató egy nagyon mély kültéri fejtés (bányagödör). Általában sódert vagy homokot bányásztak belőle. A talajvíz szintjét a bányászat idejére lesüllyesztették. Amikor befejeződött a kitermelés a víz visszatért az eredeti szintre és elárasztotta a gödröt.
Ezt a bányatavat viszont nem a talajvíz töltötte fel, ugyanis az alapkőzet vulkanikus (andezit), így az nem engedi fel a talajvizet. A tó feltöltődésében a csapadékvíz játszik jelentős szerepet.
Miért veszélyes fürdeni benne?
A bányagödörben gyakran benne maradtak bányagépek drótkötelek. Nem tudni, hogy milyen mélyen vannak. Ha beleugrasz a vízbe, lehet hogy 3 méter mélységben beleakadsz valamibe. Összetörheted magad beszorulhatsz.
Van még egy érdekes tulajdonsága ezeknek a gödröknek. Nyáron csak a víz felső rétege melegszik fel, és a mélyebb rétegek nagyon hidegek maradnak. A víz hirtelen hőmérséklet változása izomgörcsöt okozhat.
Minden évben van néhány halálos áldozata a bányagödrökben történő fürdőzésnek.
Rejtek
A láda (18x10x6cm-es átlátszó fedelű konyhai doboz) a megjelölt parkolótól nem messze az ösvénytől balra néhány méterre két szikla között található avarral álcázva. Néhány nyárfa közelében.
Ha itt jársz mindenképp keresd fel előtte Tarcal másik két geoládáját! GCTaSz,GCTURZ
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.6]
A régi,törött ládát és a szakadt nylonzacskót kikukáztuk. Zergiék hoztak cseredobozt. Gyanítom, hogy október közepe tájékán is hasonlóan rossz állapotban volt a láda. Mégsem jelezték a megralálói.
Elég forgalmas hely így hétvégén, de azért feltűnés nélkül lehet logolni.
Klassz kis tó.
Egy túra részeként kerestük fel a tavat, eléggé nagy tömeg volt, így a kesseléssel is várnunk kellett. Ha valaki küszködik a megtalálással (rengeteg kő van a sáncban), annak javaslom az oldalra feltöltött képet a rejtekről, mert az a háromszög alakú profil a szikla oldalán rengeteget segít, így ha tömeg is van, egyértelműen beazonosítható és nem kell túrni.
A láda teljesen össze van törve és már kívülről is látszik, hogy a logbook is teljesen penészes, így ki se nyitottuk. A Kopasz-hegyen összefutottam Zergivel és ésKatával, ők pont fordított irányban csinálták ugyanazt a túrát, mint mi. Említettem nekik a láda állapotát, és azt mondta Zergi, hogy kicseréli majd, nem tudom, megtette-e - a logjában nem látok erre vonatkozó infót, úgyhogy inkább jelzem, hogy karbantartást igényel. A (régi?) ládáról töltöttem fel egy képet is.
Ez a bányató tényleg egy tengerszemre emlékeztet. Hasonlít a Medves-fennsík hasonló bányatavaira. A rejtés tényleg nem könnyű de azért meglett. Köszi a rejtést!