
Mint ládadoki a geoládát az utolsó bejegyzések vizsgálata alapján és a rejtő inaktivitása miatt betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
[szikizso, 2025.01.03 00:43]
WAP
12x9x9 cm-es láda a megadott koordinátán, nem talajszinten. Kérem körültekintően és gondosan rejtsétek vissza, köszönöm!

A ládába utazó ügynök, vándorbogár (TravelBug), geoérme (geocoin) helyezhető. Bővebb információt
itt vagy
itt találsz róluk!
Bevezető
A harmadik geoládám helyszínére, Batéba kalauzolnálak el benneteket. Első átutazásra egy "szokásos" falunak tűnik a főút mellett, pedig nem az, ennél sokkal többet rejt magában. Jómagam is számtalanszor áthaladtam már a falun, ám én is csak most fedeztem fel szépségét a geocachingnek köszönhetően. Ez a láda most már gondoskodik róla, hogy megálljatok pár percre a faluban, és senki se hagyja figyelmen kívül ezt a kis kápolnát, s a többi nevezetességet...:)
Megközelítés
Kaposvárról indulva Dombóvár irányába érhetjük el Baté községet a 61. sz. főút mentén. A falu szélén kialakított gondozott temetőkertben már fel fog tűnni a kápolna, ahova a terelősziget után kell lehajtani. Ajánlott parkoló itt:
N 46° 21,804' E 17° 57,354' 134 m [GCBATE+parkolo] Ha ezt netán körülményesnek találjátok, akkor a legegyszerűbb az az, ha a benzinkútnál parkoltok le.
Batéról
Baté Kaposvártól 15 kilométerre keletre, Kaposvölgye szívében, a 61-es főútvonal mentén fekszik. A település a középkorban, egészen 1696-ig Tolna megyéhez tartozott. A legrégebbi irat Batéról a 14. századból maradt fenn, az oklevelek tanúsága szerint akkoriban Batejnek hívták. A község környékén már az időszámításunk előtt is éltek emberek, amit a falu közelében talált neolit kori csiszolt kőeszközök és fémkarikák bizonyítanak. A tárgyakat a Nemzeti Múzeumban őrzik.
Baté a XVI. században Bati, majd háromszáz évvel később Bathé néven szerepelt. 1343-ban a Dersfi, majd 1452-től az Esterházy és a Festetics családok birtokában volt, 1733-tól a második világháború végéig a Gyulai-Gaál család volt a terület birtokosa. A török uralom alatt csaknem teljesen elpusztult a falu, 1686-ban mindössze öt család élt itt. Jelentős helytörténeti eseményként tartják számon a krónikák az 1848-es esztendőt, amikor a jobbágyok önkényesen földet foglaltak az uraságtól, amelyet ő később - a szabadságharc bukása után - visszavett.
Református kápolna
A temetőkápolnát 1907 körül építették neoromán stílusban; ma műemlék jellegű épület. A síremlék felirata szerint itt nyugszik gyulai Gaál Dénes Baténak hajdani ura. (Született 1832.febr.28.; meghalt 1902.jan.3.) Napjainkban református imahelyként működik a patinás építmény. Különös hangulatú a régmúltat idéző kápolna és temető együttese, érdemes egy kicsit elidőzni itt.
A ládát egy örökzöldben találjátok. Kérem körültekintően és gondosan rejtsétek vissza, köszönöm!
A kápolnától pár méterre megnézhetjük a
Keresztek dombját is, ahol a két temető között érdekes és látványos módon őrizték meg a régi sírköveket:
N 46° 21,804' E 17° 57,378' 155 m [GCBATE+keresztdomb]
Ezen kívül érdemes még körülnézni ebben a temetőben, hiszen még egy
Mária szobrot is rejt. (lásd: a képen) :)
Egyéb látnivalók Batéban
Római katolikus (Mária Szeplőtelen Szíve) templom
N 46° 21,684' E 17° 57,450' 127 m [GCBATE+Katotemplom]
A római katolikus templom tornya fák öleléséből bújik ki a kék ég felé. Az egyházi intézményt több mint kétszáz esztendővel ezelőtt, 1796-ban építtette a Gyulai-Gaál család, amely hosszú évtizedekig birtokolta a település környékét. A római katolikus templom napjainkban műemlék-jellegű épület.
Gyulai-Gaál kastély
N 46° 21,466' E 17° 57,945' 140 m [GCBATE+kastely]
A falu szívében (Fő u. 23.) fekvő Gyulai-Gaál kastély a II. világháború előtt nagy és gondosan ápolt park közepén állt. A kastélyt 1796-ban, copf stílusban építette Gyulai-Gaál Kristóf, aki Somogy megye főispánja volt a XVIII. század végéig.
A Somogy Megyei Önkormányzat a kastélyt eladta 2011-ben egy műkedvelő német házaspárnak. Terveik szerint biogazdaságot valamint apartmanokat alakítanak ki; ezen kívül koncerteket és kiállításokat is hoznának ide. Az épületet 2013-ban újították fel, egyenlőre sajnos még nem látogatható.
Batéi gőzmalom
N 46° 21,259' E 17° 57,971' 128 m [GCBATE+malom]
Ahogy Baté falu címeréből is látszik (arany színű malom-őrlőkerék két búzakalásszal); a falubeliek régi fő foglalkozására volt a malom. 2008-ban a falu elhatározta, hogy a Kossuth L. u. 40. szám alatt álló batéi gőzmalom épületét felújítja és helytörténeti kiállítást rendeznek be benne. 2012. július 7-én ünnepélyes nyílt nap keretében adták át az Európai Uniós és hazai forrásokból megújult épületet az érdeklődők számára. A több mint 11,5 millió forintos beruházásnak köszönhetően a település egyik látványos épülete méltó külsőt és jól használható belsőt kapott. Jelenleg múzeumként és turista szállóként üzemel.
Szent Kristóf szobra
A szobrot Baté Fő utcájából Igal felé leágazó elágazásnál találhatjuk, itt:
N 46° 21,636' E 17° 57,712' 140 m [GCBATE+szobor]
A fából faragott szobrot Boa Endre készítette, és egyébként 2009-ben állítatta Baté község önkormányzata. Szent Kristóf az úton járók védőszentje, nyakában pedig a kis Jézus kapaszkodik. Akik sokat utaznak (márpedig a kesserek sokat), azoknak mindenképp érdemes megnézni ezt a szobrot, hiszen "ő figyeli az utunkat". :)
Az út másik oldalán innen pár méterre megnézhetjük a
II. Világháború áldozatai emlékművet is, ami az elesett batéi áldozatok előtt tiszteleg.
Ajánló
Ha időnk engedi, akkor a túrát a
GCKIKT,
GCKELE,
GCMOTR,
GCKHAD illetve a
GCTSZR ládával folytathatjuk. A doboz fedelében pedig találhattok egy Munzee-t is... :)
Ez a játék megtalálható a Geocaching.com (
GC5CA98) és a GPSGames.hu (
GG4369) oldalon is.
Forrás
Baté - somogy.hu
Baté - wikipédia
Emlékmű
Címer
Gaál-kastély kép - ngabi
További Szűts András képek. (A fotókhoz Szűts András hozzájárult.)
Jó vadászatot kívánok!
eTiGeR
