Megye/ország: Somogy
Elhelyezés időpontja: 2014.04.19 16:20
Megjelenés időpontja: 2014.05.01 07:07
Utolsó lényeges változás: 2023.04.30 18:25
Utolsó változás: 2023.05.23 08:59
Rejtés típusa: Multi geoláda (2V)
Elrejtők: Nargoth, Rosie77
Ládagazda: Nargoth Nehézség / Terep: 2.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1000 m
Megtalálások száma: 313, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
1. N46 36,228 E17 37,689 - fa tábla első három karaktere
2. N46 36.445 E17 37.582 - mikro láda a sportpálya ÉNY-i sarkánál lévő bokor aljánál. A kastély felől közelítsd meg!
Jelszó: a két jelszórészlet egybeírva.
WAP
1. N46 36,228 E17 37,689 - fa tábla első három karaktere
2. N46 36.445 E17 37.582 - mikro láda a sportpálya ÉNY-i sarkánál lévő bokor aljánál. A kastély felől közelítsd meg!
Öreglak
Öreglak a Dunántúli-dombság Somogyi-dombságában fekszik, Somogy megye északi részén, a Nagyberek déli peremén.
A falut régen áthatolhatatlan mocsár választotta el a megye egykori központjától, Somogyvártól, a lápból itt emelkedik ki Kupavár dombja, mely Koppány birtoka volt. A magaslatból belátni az egész Balatont, sőt a zalai és a veszprémi részeket is.
A település környéke már a bronzkor óta lakott. Első írásos említése az 1332-1337-es pápai tizedjegyzékből származik. Egyházi iratokból az is kiderül, hogy a plébániatemploma 1456-ban Szent Bertalan tiszteletére lett felavatva.
A 15. századtól kezdve már gyakran szerepel oklevelekben a község, általában Lak megnevezéssel. Így említi az az 1449-ben kelt oklevél is, mely szerint ekkor a Bő nembeli Laki Thúz, Létai és Szecsényi (Szőcsényi) családok egyezkednek a terület birtoklása felett. Ekkor már bizonyosan épült, vagy már állt is a Laki Thúz család várkastélya. Bizonyíték erre Mátyás királynak az az 1464-ben hozott törvénye, mely szerint az 1439 óta épített várkastélyokat le kellett rombolni, viszont ez alól kivétel volt többek között Thúz János várkastélya Lakon.
1541 és 1566 között a laki vár elég fontos láncszem lehetett a végvári vonalban. Ezt igazolja az a 16. század második feléből fennmaradt két haditérkép is, melyek mindegyike feltünteti Somogy megye települései között Lak várának a helyét.
A vár és a település lakosságának sorsát Zrínyi Miklós 1663. évi téli hadjárata pecsételte meg, mely során sikertelenül próbálkozott Somogy vármegye visszaszerzésével. A bécsi udvar közömbössége miatt Zrínyi ekkor kénytelen volt önvédelemből Pécstől Kanizsáig az egész vidéket felégetni. A török megtorlásként a használható embereket a megyéből elhajtotta, a többit pedig legyilkolta. Így nem csodálható, hogy az 1671. évi összeírásban a megyében már csak 24 helység szerepelt, de Lak neve már nem.
Az idők folyamán Öreglak több tulajdonosváltást is megért, míg 1680-ban a Jankovics (későbbi Jankovich) család birtokába nem került. A község a család tulajdonában is maradt egészen a 20. század elejéig.
Az egykori várkastély, a későbbi palánkvár maradványai a mai Öreglak község keleti szélén, a templomtól keletre található. A község keleti széle alatti észak-déli vizenyős völgy fölé magasodik a vár kis dombja, amely szabálytalan ovális alakú. A vár belső területe egy pince fölött magasodik kb. 50 méter hosszan és a vár belső területéhez viszonyítva 4 méter magasan.
Belső területe délkelet felé lejt, de a vár eredeti szintje bizonytalan. A vár északnyugati, nyugati és délnyugati szélét a ma is jó állapotban lévő mély árok határolja. A vár teljes területe 110x70 méter, a belső területe 66x50 méter.
2012-ben kis emlékhelyet avattak fel, a hajdan volt várfal a kapu stilizált részletével, mellette a hajdan volt vár látképét tartalmazó emlékművel.
Jankovics József 1825-ben született, az uradalom értékét nagyszerű építkezésekkel és beruházásokkal emelte, ő építtette a ma is álló laki kastélyt is, a falu legimpozánsabb épületét, mely a család állandó lakóhelye lett.
A kastély festői környezetben, ősi fáktól körülvéve az 50 kh-as őspark emelkedettebb helyén épült a 19. század közepén. Mivel az épület iratait széthordták, ezért pontosabb adatokkal erről nem rendelkezünk. A kastély több épületszárnyból áll. A főépület egy olyan manzárdtetős kastély, amely nyolc ablaktengely szélességre nyúlik és nála valamivel alacsonyabb és egyszerűbb szárnyban folytatódik. A főépülethez jobbról és balról is hosszú, földszintes épületszárnyak csatlakoznak. A baloldali szárny össze is van építve a főépülettel, ez volt egyébként a múlt század előtti kastély.
jeleneg az épültet nem használják - ez sajnos meg is látszik romló állapotán.
Érdekes név egy falunak, bár talán a történelme megmagyarázza. A virtuális fatáblát rögtön megtaláltuk, a mikrót kerestük egy darabig, de az is meglett. Nagy kár így pusztulni hagyni egy ilyen szép nagy kastélyt. Érdekes, hogy a melléépületekből egyet elkezdtek renoválni, de az csak részben lakott. A láda teljesen beázott, a kis felrolnizott füzethez nem volt kedvem hozzányúlni, korom fekete volt a penésztől. Komolyan karbantartásra szorul.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0] Hihetetlen hogy ilyen csodálatos falvak vannak Magyarországon. Azért szeretem a geoládázást, mert eljutok ilyen helyekre. Gyugy, Lengyeltóti, Öreglak. Csak ámulok és bámulok!
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. Bővebben majd otthonról...[g:hu+ 2.10.16]
A kastélynál elrejtett mikroládát azonnal megtaláltam. A láda sajnos beázott, a logpapír teljesen vizes, penészes, sürgős cserére szorul! A virtuális jelszórész is könnyen megtalálható, jól olvasható állapotban van.
Köszi a rejtést! :)
Tényleg szép kis kastély. Ha mi nyertük volna a lottón azt a főnyereményt, elgondolkoznánk, hogy generálozzuk, és beköltözzünk. Hála a ládának megtudhattuk, hogy más is van a faluban, mint az átmenő út. Megérte.
Halló!
Megvan!
Még novemberben jártam itt munkám okán, a Tölösi-halastóról vittem 10000 db balint a Velencei-tóra, akkor nem készültem ládázásra, nem is tudtam volna, most viszont a szilveszteri esemény kapcsán újra erre jöttünk. A két pontból a Jankovich-kastély tetszett igazán, kár, hogy semmi funkciója nincs a szép épületnek, lassan az enyészeté lesz így.
Köszi a rejtést!
Megtaláltuk flevyvel és a családdal.
Ennél a multinál még kétszer volt szerencsénk BUÉK-ot kívánnunk buksikával egymásnak. Kár, hogy a kastély ennyire megközelíthetetlen, de amennyit láttunk belőle az szép. Ládával minden rendben volt. Thomas itt is kiélhette a kincs keresési vágyait. A jelszó egyszerűen fenomenális!
Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (313 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.