Elhelyezés időpontja: 2015.07.11 11:24
Megjelenés időpontja: 2015.07.30 13:43
Utolsó lényeges változás: 2015.07.30 13:43
Utolsó változás: 2020.03.30 09:47
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: skiccpausz
Felhasználó: skiccpausz Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2200 m
Megtalálások száma: 170 + 1 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
A normál méretű 8x12 cm-es, henger alakú láda a sziklatorony északi végénél, fejmagasságban, egy repedésben várja a megtalálókat. A megtaláláshoz nem kell sziklát mászni! Kérlek jól rejtsétek vissza a kis vackába!:)
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Egy kellemes, (oda-vissza) bő 4 km-es sétára invitállak titeket!
Lesz benne hűsítő forrás, hangulatos pihenőhely, babakocsival és bringával is könnyen járható út és végül pedig egy gyönyörű panorámájú sziklatorony.
A Zempléni-hegység turistakalauzból ismertető a kőről, egy másik irányból megközelítve
Hangulatos erdei sétaútszakaszon érjük el a felső vízművet, melyet a zöld jelzés hasonlóképpen kerül meg. A völgy észak felé emelkedik. Az árkos, vízjárta út a fiatalos sűrűjéből egy öreg bükkös alá ér, jobbra a korábbi tarvágás cseperedő sarjerdeje egészen a Gerendás-rétig húzódik. Ez a legkeletibb átjáró, "hágó" az Eszkála-tetőtől a Gergely-hegyig húzódó hosszú, kanyargós vonulaton, a nyereg tisztása (rönkrakodó) fontos útkereszteződés. Balról, délnyugat felől megérkezik az Újhutáról felkanyargó keskeny erdészeti műút, itt metsszük az Országos Kéktúra útvonalát. A zöld jelzés irányt tartva az aszfaltúton lefelé, a Komlóska-patak völgyébe ereszkedik.
Árnyas bükkösben, a völgy vízmosása felett egyre lejjebb harántolva követjük a hegyoldal kanyarulatait. Megkerüljük egy szűk oldalvölgy katlanját, az alsó kanyar előtt, a műút felett a Málnás-völgyi-kő meredek, 20 m magas riolit sziklatornya áll őrt. Tetejéről belátni a mély patakvölgyet, a szemközti tetőket, a tömött erdőket. Kellemes pihenőhely. Lassan leereszkedünk a völgy kiszélesedő aljára. Elhagyjuk a sűrűt, több a fény, szélesebb az útpászta, kelet felől két mellékvölgy is betorkollik. A Komlóska-patak hídja után, egy égeresnél balra találjuk az 1996-ban az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) Sárospataki Osztálya által foglalt Káldy-forrást. Az aszfaltút keresztezi a Kemence-patak völgyét kísérő keskeny nyomközű vasutat (balra Komlósi-völgy v. m).
Rostádon kettéágazik a völgy. A sárga jelzés jobbra, a műúton Telkibánya felé vezet, balra, a Daru-forrás mellett, a kulcsos turistaházak előtt az Ördög-völgybe tart.
Kőzettani magyarázat a sziklatorony keletkezésére
A krioplanációs formák a pleisztocén jégkorszakok során keletkeztek, jellemzően a hegységek magas övezetében. A fagypont körüli hőmérsékleten a fagyás-olvadás ismétlődésével a felszínre bukkanó alapkőzet repedéseibe behatoló, majd ott megfagyó víz megrepesztette a vulkáni anyagot. A fagy okozta aprózódás eredményeként a hegycsúcsokon és a meredek hegyoldalakon idővel sziklafalak, sziklatornyok preparálódtak ki. A falakról leváló kisebb-nagyobb kőzetdarabok részben a sziklák előterében halmozódtak fel, részben a hegyoldalakon és a völgyek alján alkotnak vékonyabb-vastagabb törmeléktakarót, ún. kőmezőt. Hazánk legszebb krioplanációs formái a Zempléni-hegységben vannak, mivel a tetőrégióban sokfelé előforduló, lemezes szerkezetű andezit kőzet kedvezett a folyamatnak. A legszebb forma együttesek közül a turistaútvonalak érintik például a Sólyom-bércet, az Amádé-sziklákat a Szkalka-sziklát, a Kerek-kőt, a hejcei Sólyom-kőt, a Nagy-Péter mennykőt és a Pengőkőt.
A Zemplénről
A hegységet hivatalosan Zempléni-hegységnek, a földtani irodalomban Tokaji-hegységnek nevezik. Ez utóbbi pontosabbnak tekinthető, mivel a hegység keleti fele található csak Zemplénben, a nyugati Abaúj területére esik, a névadó Zemplén település pedig ma Szlovákiában található.
Az Északi-középhegységhez tartozik. Legmagasabb hegyeként a Nagy-Milicet (895 m) szokták megjelölni. A 100 legmagasabb magyar hegycsúcs listáján 4 zempléni található.
Vulkanikus eredetű, kőzetanyaga riolit és andezit, illetve ezek tufája. A vulkánosság fiatalabb, mint az Északi-középhegység többi tagjáé, a miocén korszak végén alakult ki. Leglátványosabban fennmaradt vulkáni tevékenység tanújelét mutató hegye a Kopasz-hegy (Tokaji-hegy). Délkeleti és délnyugati része puha tufa, amelyet vastag lösz borít, ez a Hegyalja nevű híres szőlőtermő vidék.
Négynapos pünkösdi túra a gyönyörű Zempléni-hegységben, szebbnél-szebb és érdekes helyeken kitkat0123, Robogó és tabletta társaságában.
A GCRUKO sziklái után, patakkal, forrással és szurdok-völgyekkel tarkított szép erdei úton értünk a nagy kőhöz. Nagyon szép hely, köszönet a rejtésért.
Megtaláltuk a ládát, de sajnos amikor megpróbáltuk kivenni a sziklából, eltört :( nagyon sajnáljuk, megpróbáltuk azért úgy ahogy visszatenni. Kezdők vagyunk még ebben a geocaching dologban, nem tudjuk, kinek kell szólni ezügyben. [Geoládák v2.2.5]
Az odavezető aszfaltozott út nem lett a kedvencünk, ráadásul az itt-ott felbukkanó gombákat leszámítva nem túl érdekfeszítő az eleje. Beljebb érve - onnantól, hogy kicsit emelkedni kezd -, már szép az erdő!
A Sólyom-kő döbbenetes formái és a Szaru-kő után ez a szikla nem volt ránk akkora hatással, ettől függetlenül nem bántuk meg a rejtekhez vezető sétát. A GPS jele a szikla közelsége és a talaj meredeksége miatt ide-oda ugrált! Először egy eléggé kitett részre vezetett minket, de aztán újra elolvasva az infókat, inkább a leírást követve meglett! (nagyon pontos a leírás, követhető)
Köszönjük, hogy ideinvitáltál minket! :)
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (172 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.