Elhelyezés időpontja: 2003.05.04 14:00
Utolsó lényeges változás: 2020.02.12 21:17
Utolsó változás: 2020.03.30 00:37
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Kati, Éva, vazs
Felhasználó: skiccpausz Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 8000 m
Megtalálások száma: 315 + 3 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
A négyfülű 10x15cm-es láda közvetlenül a Pengőkő csúcsán, a csúcssziklával szemben állva jobbra az első facsoportosulás tövében található. Hátul, alulról közelítsd meg a rejteket. Ügyesen bontsd meg és rejtsd vissza a ládát, kérlek!
A geoláda hagyományos ládaként újra kereshető!
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Megközelítés
Parkolni Kőkapunál lehet N 48° 25,601' E 21° 26,342' 253 m [GCPENG+Parkoló], innen gyalog visz az út a (sárga sáv) jelzésen a Mlaka-rétig, itt jobbra a (kék) köves úton, amely a korábbi irtás felett a Nagy-Közép-bércre oldalaz, megkerüli, s északnyugat felé továbbemelkedik. Balra sűrű fenyves, jobbra fenn bükkös áll. Egy balkanyarral érjük el a Tokár-tető bükkerdejét, megérkeztünk keleti oldalkúpja, a Pengő-kő alá...
A ládakörnyezetről
...az úttól balra ( kék-háromszög jelzés) mintegy 100 m-re, kis magaslat ormán áll a 10-14 m magas pados andezitszikla. A hegység számos jégkorszaki sziklaformája között a Pengő-kő egy igazi különlegesség. A lapos tetőből kiemelkedő, ún. krioplanációs torony úgy keletkezett, hogy a fagy minden irányból "visszabontotta" a korábbi csúcsot, amelynek helyén egy minden oldalról fallal vagy a fal tovább-bontásával keletkezett törmelékhalmaz által határolt kőbástya maradt vissza. A csúcson egy ingókő áll, tetejéről néhány éve a fák felett még csodás kilátás nyílt a regéci várra.
Egy kis okosság
A krioplanációs formák a pleisztocén jégkorszakok során keletkeztek, jellemzően a hegységek magas övezetében. A fagypont körüli hőmérsékleten a fagyás-olvadás ismétlődésével a felszínre bukkanó alapkőzet repedéseibe behatoló, majd ott megfagyó víz megrepesztette a vulkáni anyagot. A fagy okozta aprózódás eredményeként a hegycsúcsokon és a meredek hegyoldalakon idővel sziklafalak, sziklatornyok preparálódtak ki. A falakról leváló kisebb-nagyobb kőzetdarabok részben a sziklák előterében halmozódtak fel, részben a hegyoldalakon és a völgyek alján alkotnak vékonyabb-vastagabb törmeléktakarót, ún. kőmezőt. Hazánk legszebb krioplanációs formái a Zempléni-hegységben vannak, mivel a tetőrégióban sokfelé előforduló, lemezes szerkezetű andezit kőzet kedvezett a folyamatnak. A legszebb forma együttesek közül a turistaútvonalak érintik például a Sólyom-bércet, a Nagy-Péter-mennykőt a Szkalka-sziklát, a hejcei Sólyom-kőt és a Nagy-Amadé-hegyet.
Egy régi feljegyzés ezt írja:
"A Pengő- kő 743 méter magas kiugró sziklatömb, tetejéről festői kilátás nyílik a környező vidékre, a regéci várromtól egészen a Nagy-Milicig. Bármerre tekintünk is, mindenfelé csak erdővel borított hegyeket látni.....Innen gyönyörködve felsóhajthatunk: "most benn járunk a Zemplén szívében...". (Szerényi Gábor)
...régen volt....
Ládatöténet
2016.05.18.
Jelszócsere, mert a jelszóhordozónak lába kélt...:(
eddig ez volt: A jelszót egy sokágú fán, egy fehér táblán találjátok (a négyzetben lévő betű + a 3 jegyű szám). (N 48° 24,897' E 21° 22,756')
2015.07.06.
Felkerestem a "ládát", fotóztam nyári képeket.
A Kő csodálatosan hangulatos, járjátok körbe! :D
skiccpausz
2011.11.09.
A geoládát virtualizálisként "újratelepítettem".
skiccpausz
2003.05.04 14:00
Kikerül a láda, eredeti rejtője vazs.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
OKT közben.Mennyire megszívattam magam.A csúcssziklától nem kell lemenni,szinte közvetlen mellette van,én meg a hátulról,alulról javasolt megközelítés miatt teljesen körbementem,hát nem volt veszélytelen.A kövek között avarral takart részeknek hála nem láthatók a lyukak.Egy lépésnél el is tűnt az egyik lábam,de szerencsére pont lábnyi szélességű volt így fent maradtam.
Megtaláltam! Remek zempléni túra volt! Középhuta- Istvánkút-Nagy Péter mennykő-Pengőkő-Sólyombérc-Középhuta kis kitérővel 29 ezer lépés.
Köszönjük a rejtést!
Geogo túráztunk a Zemplénben és a 4 óra esőzésnek hála késésben voltunk a végén. A Pengő kőnél a pontigazolás után már nem volt időm a ládát megkeresni.
Kérem a jelszó nélküli megtalálás elfogadását.
Képek csatolva.
Négynapos pünkösdi túra a gyönyörű Zempléni-hegységben, szebbnél-szebb és érdekes helyeken kitkat0123, Robogó és tabletta társaságában.
Az GCNPKM után jöttünk fel a csúcsra, meredek, köves útszakaszon. Csodaszépek a hatalmas andezit sziklák, útközben Regéc-várát ismét láthattuk a távolból. Köszönet a rejtésért.