Elhelyezés időpontja: 2015.05.15 05:05
Megjelenés időpontja: 2015.05.15 09:08
Utolsó lényeges változás: 2022.03.18 12:22
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: QuadKan
Ládagazda: QuadKan Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 300 m
Megtalálások száma: 134 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Az utóbbi 5 kereső jelzése alapján a ládát betegre állítottam, mert a jelek szerint elérhetetlenné vált a helyszín. Ha időd és lehetőséged engedi, kérünk szépen egy helyszíni ellenőrzést a rejtés környezetének felderítésére, hogy mihamarabb visszakerülhessen a játékba.
Köszönettel a rejtésért és a gondoskodásért, üdv: hk
További tudnivalók a beteg ládákról:
https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
[halaszkiraly, 2021.09.17 19:37]WAP:
Hagyományos, kb. 16x11x6 cm-es műanyag doboz, tanyahely gémeskút melletti bokros részén, soktörzsű fa tövében faágakkal lefedve.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Ez a geoláda az Illancs értékeit és kirándulóhelyeit bemutató sorozat ( GCKEHO, GCHAHO, GCSZMV) tagja, amely az egykori tanyai iskolák életének egyik jellegzetes helyszínére invitál Titeket a terület északkeleti határában lévő Bogárzó-pusztára.
A tanyai iskolák sajátos és különleges szerepe
Volt mikor az érdeklődés középpontjában álltak, máskor eltűrték létezésüket, alábecsülve szerepüket. Kiskunhalas külterületén ezen intézmények 1891-től 90 éven át működtek, s egy-egy pusztarésznek központjává váltak. Számuk az 1950-es években elérte a 31-et. Az 1960-as évektől folyamatosan szűntek meg, az utolsó az 1980-as évek elején fejezte be működését.
A pusztai iskolában a tanítók a tanítás, nevelés munkáján kívül a tanyai emberek ügyes-bajos dolgait is intézték, népművelő munkát végeztek, közösséggé szervezték nemcsak a tanulókat, de a felnőtteket is. Akik ezekben az iskolákban tanultak, akik ide jártak úttalan utakon, hóban, fagyban, sárban, vagy rekkenő hőségben, azokban az a szellemiség él, amelyet ezek az iskolák árasztottak magukból. Mindannyian sorsközösséget vállaltak, a magárahagyatottságból eredő egymásrautaltságot, a máig ható közösségformáló erőt.
Talán ez a magyarázata annak is, hogy az iskolák bezárását követően még 25-30 évvel is találkoznak a volt tanulók, ma is örülnek egymásnak, tisztelettel emlékeznek volt nevelőikre.
Tanyai oktatás és népművelés
Az elemi népiskolákban hatosztályos képzés folyt, mely kötelező jellegű volt minden 6-12 éves számára. Az iskolák szerkezete, szervezete, művelődési anyaga hosszú ideig azt a célt szolgálta, hogy a kétkezi munkásoknak, a parasztoknak adjon egy olyan ismeretanyagot, mellyel munkájukat el tudják végezni megfelelő szinten. Azok iskolája volt, akik nem tanultak tovább. Nevelési szempontból a valláserkölcs dominált, melyet a minimális alapismereti anyagon kívül sekélyes földrajzi és történelmi ismeretek egészítettek ki.
1925 után Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatási miniszter által kezdeményezett tanterv és tananyag a kulturális elmaradottság csökkentését célozta. A tanyai iskolai oktatás népművelési tevékenységgel egészült ki, és minden tanyai iskolában könyvtárat hoztak létre.
Bogárzó az iskola építése előtt "Bogárzónak azt a területet nevezték a pásztorok, ahol a nyári melegben a bögöly és más rovarok csípésétől szenvedő, bogárzó szarvasmarhák a mély fekvésű földeken összegyűlő vizekben vagy a homokon találtak enyhülést. A víz meg az úszó homok pusztította az állatok bőre alá furakodó rovarokat."
Kiskunhalason a tanyákra történő település a 19. század közepétől gyorsult fel az olcsó földszerzés következtében (1930-ban már 3595 tanya volt a város külterületén).
Bogárzó környékén (Szarkás-Debeák, Rekettye) 1912-ig viszont egyetlen iskola sem épült mivel a református városvezetés nem foglalkozott a főleg katolikusok által lakott tanyák sorsával, és így a nagy távolság és a szegénység miatt a tanulók döntő része iskolázatlan maradt (felmentést kaptak a tankötelezettség alól). A szülők esetenként úgynevezett "zugiskolák" felállításával (egyes tanyákon, saját költségükre fogadtak nem képzett tanítókat) próbálták elérni, hogy gyermekeik legalább a legalapvetőbb ismeretekhez juthassanak. 1875-ben a halasi zugiskolákba száznál több iskoláskorú gyermek járt.
Miután a városban olyan helyzet alakult ki, hogy már a belterületi tantermekben sem fértek el a tankötelesek, 1910-ben döntés született 3 belterületi mellett 8 tanyai iskola felépítésére is.
Bogárzói iskola története
Földrajzi okokból a bogárzói iskola a várostól 13 kilométerre, a Kecelre vezető műúttól nyugatra, az úgynevezett kisszállási és a császártöltési földutak találkozásánál épült fel 1912-ben.
A tanítás 1913 február 1-jén kezdődött meg. Mivel Bogárzón viszonylag kevés tanya volt, a tanulók többsége a környező pusztákról járt ide (Debeák, Rekettye, Felsőkistelek, Imrehegy, Kéleshalom). Az iskolaépülethez több mint egy holdas telek tartozott. Ennek egy részén a gazdasági ismétlő iskola céljainak megfelelően konyhakertet alakítottak ki, más részébe szőlőt és gyümölcsfákat telepítettek. A telken alakították ki a leventék gyakorló területét is.
Az építtetőknek gondjuk volt arra is, hogy ezek az épületek szépek is legyenek. Sváb Gyula építész választotta ki a típustervek közül a halasi tanyai iskoláknál megvalósítandót. Az ablakok fölötti mezőkön halasi csipkére (GCHACS) emlékeztető díszítések voltak, amit azóta a felújítások során sajnos levakoltak. Az épületből a közművek hiányoztak, a vizet sokáig az udvaron lévő "Norton" rendszerű kút szolgáltatta, ami még ma is megcsodálható antik darab. A WC az épületen kívül volt, a villanyt csak 1970-ben vezették be, telefont sohasem kapott az iskola. 1960-ban a túlzsúfoltság miatt még két tantermesre bővítették, majd 1976-ban megszűnt a tanítás. 1979-ben az épületet átalakították szociális otthonná és mintegy tíz éven át az idős, magára maradt emberek otthonává vált. Ekkor nyerte el az épület a mai képét, az udvar felöli bővítéssel.
Támogatást érdemel a jelenlegi tulajdonosnak az a törekvése, hogy a volt iskolaépületben és telkén erdei iskola létesüljön.
Húsvéti geoládavadászat 3. állomása. Az utat egy kapu zárja el, de a mellette lévő tanyáról megkérdeztük az egyik lakótól, hogy ki tudná-e nyitni. Nem volt zavarban, amikor elmondtuk neki miért jöttünk, tudott a játékról. A láda megközelíthető mindazoknak, akik elég bátrak és nem félnek megkérdezni az iskola mellett élő bácsit, aki mellesleg elég kedves volt :) [Geoládák v3.12.7]
Megtaláltam a testvéremmel, és az apukámmal. A bácsi kedves volt és beengedett minket a lezárt útra, örömmel fogadta látogatásunkat. Köszönjük a rejtést!
Az utóbbi 5 kereső jelzése alapján a ládát betegre állítottam, mert a jelek szerint elérhetetlenné vált a helyszín. Ha időd és lehetőséged engedi, kérünk szépen egy helyszíni ellenőrzést a rejtés környezetének felderítésére, hogy mihamarabb visszakerülhessen a játékba.
Köszönettel a rejtésért és a gondoskodásért, üdv: hk
További tudnivalók a beteg ládákról:
https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Sajnos az iskola melletti régi utat kisajátította magának az iskola mögötti területen lakó egyén. A bal oldali kapu elénk volt kinyitva, a jobb oldali kapu pedig az út túloldalát torlaszolta el. Így persze neki könnyű átjárnia a körtésébe, de nekünk utunkat állta mindkét kapu. A Magánterület tábla és a kutyák miatt nem próbálkoztunk az áthatolással.
A csatolt fotok alapjan kerem szepen a rejtotol a talalat elfogadasat - a kapu zarva volt, a ladanak meg a kozelebe sem tudtunk jutni. De az iskola erdekes volt, koszonjuk!
Nem találtuk! 🙂
Szeged felé autózva gondoltuk "homokozunk" egy kicsit. Sikeresen elautóztunk az ajánlott parkolóig, de a ládát a lezárt kapu, magánterület tábla valamint kutyaugatás miatt nem tudtuk megközelíteni. Az iskolát a kerítésen át fotóztuk, a bejáratnál az iskola csengő/harang még ott lóg.
Kérek a mellékelt képek és fentiek alapján egy jelszó nélküli megtalálás elfogadást.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.11.3]
A kapu zárva volt.Kiabáltunk,dudáltunk.Egy néni kukucskált,de sajnos ki nem jött.Nem mertünk bemenni a magánterület tábla miatt..Kár,hogy nem tudtuk közelebbről és belülről megnézni,biztos tudna mesélni.Kérnénk szépen egy elfogadást képek alapján!Köszönjük szépen!
Érdekes volt a kerítések közötti szűk "folyosón", majd a hiányzó kerítésen át bemenni. A rejtés csillagos ötös, hogy ez eddig nem jutott eszembe!
Laja addig fotózta a bogáncson dolgozó méhecskéket, míg a lába belecsúszott a gödör mellett egy mély lyukba, és hatalmasat esett szegény.
Kár, hogy a kút már csak egy földre helyezett betongyűrű, de a kútágas még idézi a régmúlt időket. (No meg a retro játékok az udvar sarkában.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.Csalódás volt az iskola csak a kerítésen kívül lehetett betekinteni a valamikor szebb napokat látott épületre. A gémeskútból csak a kútgyűrű van meg az is fel van töltve. azért a smilet itt is elkönyvelhetem magamnak.
[g:hu+ 2.6.11]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (135 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.