==============================
[wap: láda a Csipkeház pénztárában elkérhető, vagy virtuális jelszó: fém tábla jobb alsó sarkában található név. A Csipkemúzeum minden nap 9-12 és 13-17 h között van nyitva, télen csak hétköznap.]
Tudtátok, hogy a halasi csipke grammjának ára magasabb, mint az aranyé?
A világ legfinomabb lencérnájából készítik. Minden négyzetmillimétere - 100 éve - kizárólag kézi munkával készül, minden darabja egyedileg zsűriztetett, minőségi bizonyítvánnyal ellátott. Készítése roppant időigényes, aprólékos, 100 %-ban kézimunka. A halasi csipkevarrás őrzi bravúros, rendkívül változatos, egyedi öltéstechnikáját; művészi terveinek formavilágát és harmóniáját.
A sok türelmet igénylő csipkevarrás leheletfinom, erősen sodrott len cérnával történik. Az előrerajzolt csipkemintát több rétegből álló, kereten kifeszített vászonra rögzítik - mindig a csipkerajz fonákjával felfelé. A rajz vonalán ún. kontúrszálat vezetnek végig megszakítás nélkül, amelyet vékony cérnával szorosan az alapra varrnak. Ez a kontúrszál tartja össze a csipkét. A kontúrozás után a rajz alapján beszövik a motívumokat olyan sűrű, egyenletes öltésekkel, hogy szinte szövött anyagként hat. A szabadon maradt részeket a több mint 60-féle öltésminta valamelyikével töltik ki. Végül a kész csipkét óvatosan lefejtik a mintarajzról. A csipke színe az lesz, ahol a kontúrfonal erőteljesebben érvényesül.
1902 óta készítik, védjegye pedig - 1935 óta - a három, egymáson keresztbe fektetett hal.
A halasi csipke történetét részletesen olvashatjátok a lent megadott honlapokon.
Megszületésében nagy szerepe volt Dékáni Árpád iparművésznek, a helyi gimnázium rajztanárának, és Markovits Mária csipkevarrónak. Csipkéiken a jellegzetes magyar virágokat, állatalakokat (szarvas, galamb, páva), leányokat, legényeket a szecesszió növénystilizációjával, vonaljátékával kapcsolták össze.
1902 óta a műhely folyamatosan működik, bár az itt dolgozó csipkevarrók száma nagyon erősen ingadozott. A hírneve azonban a kezdetek óta folyamatosan növekszik, és a gyönyörű művek folyamatosan rangos díjakat nyernek.
Az 1930-as években épült fel a Csipkeház, ami otthont adott az addig elszórtan dolgozó csipkevarrók számára, és itt kapott helyet a csipke- és népművészeti gyűjtemény is.
1942-ben a háború miatt egy időre megszűnt a munka a házban, csak Markovits Mária igyekezett menteni amit lehetett, de csak a töredéke maradt meg a gyűjteménynek, terveknek, berendezéseknek.
Ezután állandóan a fennmaradásért küzdött, végig a hírnevéből, külföldi és hazai megrendelésekből élt.
1992-ben létrehozták a Halasi Csipke Alapítványt, mely a korábbi csipkepártoló szervekhez hasonlóan a halasi csipke felvirágoztatását, bel- és külföldön történő népszerűsítését és - nem utolsó sorban - értékesítését tűzte ki céljául. Az alapítvány eddigi tevékenységének már több eredménye van. 1997. november 8-án került sor a felújított Csipkeház avatására.
Az elmúlt 100 év során a világ számos híressége kapott ajándékba halasi csipkét a magyar államtól. A múlt század végén, 1996-ban II. János Pál pápa, 2000. áprilisában pedig a japán császárné zárta az eddig megajándékozottak sorát.
A múzeum nyitvatartása:
minden nap 9-12 és 13-16 (télen csak hétköznap!)
Belépőárak: felnőtt 500 Ft, gyerek 300 Ft
Hétköznapokon az érdeklődőknek lehetőségük van, hogy a varróműhelybe belépve személyesen kísérjék figyelemmel a csipkevarrás jó szemet és türelmet igénylő folyamatát.
www.csipke.halas.hu
www.halasicsipke.hu
Hagyományos geoláda található a Csipkeház pénztárában. Ha a ház nincs nyitva, a jelszó: a múzeumhoz vezető sétány elején álló szobor mögött található fémből készült tábla jobb alsó sarkában olvasható név.
Köszönjük a Csipkeház dolgozóinak, hogy a geoládára gondot viselnek!
A pontot a "Ládásítsuk az Alföldet" mozgalmunk keretében helyeztük itt el. :)
Kellemes csodálkozást, jó ládázást kívánnak a rejtők:
Mackka & Péter
A ládát 2014.05.14-én (köszönettel) adoptáltam: Pilis50