A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
WAP
A láda újra kereshető.
10x14 cm-es műanyag henger, amely egy fa gyökerei által kivájt üregben található a kőfejtő déli oldalán.
Kérlek NE BONTSD meg a rejteket! Nyúlj mögé, ott a láda!
Megközelítés
Egy erdei sétára invitálunk titeket a balatongyöröki, nem működő kőfejtőhöz.
A 71-es úton a Szépkilátó parkolóját ajánljuk kiindulásként:
N 46° 46,179' E 17° 21,605' 140 m [GCbgyk+parkoló]
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
A Szépkilátó népszerű kirándulóhely, a keresést érdemes ott kezdeni vagy befejezni, csodás balatoni panorámában lesz részed.
Az út minkét oldalán lehet parkolni.
Innen a rejtek kb. 300 méter. Gyalog vagy biciklivel javasoljuk megtenni az utat.
A kőfejtő a Batsányi kilátóhoz vezető úton érhető el, a Pele apó tanösvény második állomásánál.
A láda célja megmutatni a szép helyen fekvő érdekes kőfejtőt és kőzetét meg a kőfejtő tetejéről látható csodálatos panorámát.
A tanösvényről
Az elsősorban gyerekeknek készült tanösvényen Pele apó mutatja be unokájának, a kis pelének az erdei élőhelyek természeti értékeit.
A 38 állomásból álló, 8.5 km hosszú ösvény, Balatongyörök és Balatonederics között helyezkedik el s több hosszabb-rövidebb körútból áll. A térség több ismert látogatóhelyéről (Szépkilátó, Balatongyörök-Bélap-völgy, Afrika Múzeum, Balatonederics-Ederics-hegy) is megközelíthető. Az ösvény ismertetőtáblái magyar és angol nyelvűek.
(
Bővebb információ)
A kőfejtőről
Idézet a tanösvény táblájáról:
"Ez az egész nagy hegyvidék, ahol mi élünk ilyen fehér kőből áll. Csak nagyon vékony talajtakaró borítja, olyan vékony, hogy sok helyen ki is látszanak a sziklák. Akár hiszed akár nem, itt régen egy nagy tenger vize hullámzott. A tenger meleg vizében sok-sok meszes vázú állat élt. Ezeknek az állatoknak a maradványai halmozódtak fel a tenger fenekén sok millió év alatt. Aztán egyszer csak a tenger kiszáradt, ez a fehér kőzet felfelé kezdett emelkedni és egész hegység kerekedett ki belőle."
Ilyen a györöki völgy bejáratánál lévő dolomittörmelékből és homokos üledékből álló törmelékkúp.
A hegy oldalában lévő kőfejtő az 1961-ben megalakult Balatongyöngye Tsz-hez tartozott. A fejtést 1966-ban kezdték meg. Kezdetben kézi erővel, csákánnyal bontották a követ s lovas kocsival hordták a megrendelőnek. Ezután indult be a gépiesített nagyüzem, melynek hasznából szőlőt telepítettek.
A hely szépsége megihlette a Széchenyi-díjas, Kossuth-díjas és Sir Geoffrey Jellicoe-díjas magyar tájépítészt, egyetemi tanárt Mőcsényi Mihályt (Mőcsény, 1919. - Balatongyörök, 2017.) is, aki az 1970-es években vásárolta meg a balatongyöröki téesz-től a felhagyott dolomit bánya egyik részét.
Az általa csak "bányarekultiváció"-ként nevezett munkálatok során a régi bányaudvart alakította át a legszebb balatoni panorámájú édenkertté, "kreatív tájjá"
(
Bővebb információ)
A kőfejtő tetejéről csodálatos a kilátás, de az erdőszéli ösvény közel van a kőfejtő széléhez, ezért nagy óvatosság és túracipő ajánlott a felmenetelhez!!
Kullancsveszély:
Kellemes időtöltést és sikeres keresgélést kívánunk!