Elhelyezés időpontja: 2015.08.19 17:15
Megjelenés időpontja: 2015.08.22 09:20
Utolsó lényeges változás: 2018.06.04 08:07
Utolsó változás: 2019.07.27 11:45
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Tojas+Misi+Berián
Felhasználó: tojas Nehézség / Terep: 1.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 196 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
WAP-barát:
A kiállító teremben van a láda. Zsuzsa néni odaadja sötétedésig(nincs konkrét nyitvatartás); Kasza Tamásné Zsuzsa nénit a Petőfi u. 60 sz. alatt(szomszéd ház) vagy az általános iskolában lehet megtalálni. Sötétedés után a pót jelszót keresd a repülő szárnyain.
---------------------------------------------------- A pót jelszó: N 48° 8,124' E 22° 6,834' 112 m [GCFBGH+pót jelszó a repülő szárnyain] Jelenleg nincs belépő díj a kiállító teremben!
Gyulaháza mint az űrhajózás kiindulópontja!
Hogy miért? Mert itt született Farkas Bertalan első magyar űrhajós. Első magyar űrhajósként 1980-ban, a szovjet Szaljut-6 űrállomás fedélzetén járt. Az Interkozmosz együttműködés keretében Valerij Kubaszov, Leonyid Popov és Valerij Rjumin szovjet űrhajósokkal közösen 7 napot, 20 órát és 45 percet töltött a világűrben május 26. és június 3. között. A küldetés előzményeként Farkas Bertalan és Magyari Béla két évig tartó asztronauta-kiképzésen esett át a Moszkva melletti Csillagvárosban.
A községben repüléstörténeti kiállítás és űrhajózási kiállítás tekinthető meg. Ahol többek között Farkas Bertalan szkafanderének másolata is megtalálható. Űrhajózással és repülés történettel kapcsolatos eszközök, fotók, feljegyzések, makettek tekinthetők meg. A Kozma Pál általános iskolában emlékfal, korabeli újságcikkek, fotók találhatók Farkas Bertalan életéről/életéből.
A helyszín Gyulaháza Szabolcs-Szatmár Bereg megyében, Közép-Nyírség északkeleti részén található itt.
A 4. számú főút felől Nyírtass irányából, vagy a 41 sz. út Baktalórántháza felől, illetve Kisvárda felől érdemes a községet megközelíteni.
GYULAHÁZÁRÓL RÖVIDEN
A község története a XIII. századig vezethető vissza. Az 1300-as években kiemelkedő szerepe volt az ország törvénykezésében, mert Magyarország mindenkori nádorai itt tartottak ítélőszéket. A község határában fogták el a Zsigmond király elleni lázadás vezérét, Mártont. Ezt a helyet a helyiek "Márton fája dűlő"-nek nevezik.
Gyulaháza a XVII. és XVIII. században gyakran volt vármegyei közgyűlés helyszíne is. A XIX. század végéig legjellemzőbb birtokosai: Gyulaházy, Petneházy, Uzonyi, Csiky, Pikóczy, Barkóczy, Ilosvay, Gyulay és Czóbel családok. 1823-ban a község fele leégett, amit később újraépítettek. A II. világháború után mindvégig megtartotta önállóságát. Műemlék épület az 1769-ben épült és 2014-ben felújított Református templom.
A településen található: általános iskola, nemzetközi méretű tornacsarnok, fedett nézőteres sportpálya, fedett tanuszoda, idősek otthona, óvoda, háziorvos, fogorvos, gyógyszertár, művelődési ház, könyvtár, étterem, vendégházak.
GYULAHÁZA MÁSIK HIRES SZÜLÖTTE
Dr. Kozma Pál akadémikus, nyugalmazott tanszékvezető egyetemi tanár, aki úttörő szerepet vállalt a kertészeti tudomány hazai és nemzetközi elismertetésében. Viszonylag fiatalon lett tagja a Magyar Tudományos Akadémiának, 1967-ben levelező taggá, 1973-ban az Akadémia rendes tagjává választották. A szőlő virágtípusainak meghatározása, a termékenyülési és termésképzési sajátosságainak feltárása terén elért eredményei szerte a világon egyetemi tankönyvek tananyagába kerültek link.
Jó kikapcsolódást kívánunk!'
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.6]
Nem semmi lehet olyan iskolába járni, aminek az udvarán egy vadászgép van kiállítva :) Nem mentünk be a kiállításra, szárnyas jelszó maradt, meg némi mókuskerekezés az iskolaudvaron a fiatalság számára.
Ritkán ládázunk a keleti végeken, ezért már régóta érlelődött az ötlet, hogy pár napos túra keretében minél több ládát gyűjtsünk be ezen a környéken. Most jött el az ideje. Fidorkával, valamint barátainkkal lelcache-sel és sirgalahaddel négyesben egy két napos ládamészárlást tartottunk, aminek esetemben 47 láda esett áldozatul.
9/47: Az űrhajózás, űrrepülés kedvelt témám. Az 1980-as évek elejére már kicsit üzembiztosabbak voltak a gépek, mint előtte, de még így is nagyon kemény t.kű fickók volta akik ilyen repülésre vállalkoztak. Pár éve volt szerencsém látni a visszatérő kabint a Közlekedési múzeumban, az csak megerősített ebben a nézetemben. Le a kalappal előttük. Külön öröm, hogy egy magyarnak is megadatott ez a lehetőség.
138 kilométeres kerékpártúra a Tisza két partján.
Az iskola udvar kapuja résnyire nyitva volt így a repülőgépet meg tudtam közelíteni. A leírásban nincs konkrétan leírva, hogy mit kell keresni a repülő szárnyain. Végülis nem saját jelszóhordozón van elhelyezve a jelszó hanem a gépen még sok helyen meglevő szám a megoldás.
Öt napos bükki kirándulásunk nyitányaként útba ejtettük szülőföldünk híres szülöttjének emlékszobáját. A kiállítás érdekes, csak kár, hogy a poszterek, képek már kifakultak. Megérdemelne egy új nyomtatást. A teremfelügyelő hölgy készséggel átadta a ládát. Akartunk támogatói jegyet venni, de nem lehet, a kiállítás teljesen ingyenes. Pedig önkéntes adományokból fel lehetne újítani. Köszönjük a lehetőséget!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (200 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.