15x10x5 cm-es doboz fa tövében, kő mögött. A ládába TravelBug nem helyezhető. Megközelítés
Az autóval érkezők Nagyorosziban N 47° 59,695' E 19° 5,985' 235 m [GCDMb+átjáró] térhetnek át a viszonylag jól járható, ám nagyon sok kátyúval tarkított zöld kerékpárútra, melyen majdnem tíz kilométer megtétele után érhetik el a Drégelyvár alatti népszerű parkolót N 48° 0,610' E 19° 1,940' 355 m [GCDMb+parkoló]. Persze innen már akár le is gurulhatják a maradék két kilométert a dobozig.
Azonban fontos megjegyezni, hogy az autósok figyeljenek a "mindkét irányból behajtani tilos" táblákra, mert ez egy sorompókkal védett erdészeti magánút!
A tömegközlekedők Vácról vonattal, vagy akár Szobról is busszal juthatnak el Nagyorosziba vagy Drégelypalánkra. Mindkét esetben 7-8 kilométernyi sétára kell számítani.
A kegyhely
A Mária-út M10/06 Kemence - Nagyoroszi szakaszán húzódó Nagy-völgy mindkét végén található egy-egy Mária-kegyhely. A nyugati kegyhely Bernecebaráti határában található N 48° 1,535' E 18° 54,995' 190 m [GCDMb+Kegyhely]
Ez a láda azonban a keletiről szól.
Az egykor Deszkáspusztán élő Forgács József - aki az egyházközösség elöljárósági tagja is volt - egy alkalommal lovas kocsival az útról a patakba zuhant, és miután csodával határos módon semmi baja sem esett, hálából a patak köveiből kis barlang formájú kegyhelyet épített Mária tiszteletére. Nem véletlen, hogy a Mária-út is a Nagy-völgyön keresztül halad, hiszen majd a későbbiekben is találunk Szűz Máriának épített emlékhelyet. A "barlangnál" is van mód pihenésre, táborozásra, hiszen padokat és asztalokat itt is találunk. Bár az is igaz, hogy a csalános gyakran birtokba veszi ezt a területet.
Drégely várából érkeztünk ide apukámmal. A völgy egész barátságos volt, a történetet elolvastam előre és nagyon tetszett, fura volt elképzelni. A barlang név miatt legelőször valami természeti képződményre számítottam, nem is annyira hívnám barlangnak, inkább emlékműnek, de máshol is barlangnak hívják. A láda könnyen meglett, az nem teljesen világos, hogy a magyar és a nemzetközi ugyanaz-e, de arra jutottam, hogy igen. Köszönjük a rejtést!
Térerő hiányában az "itt valahol van egy láda" információ birtokában meglett :D
A kissé viseltes logbook elejét lefotóztam a jelszóval, aztán most nézem, hogy mi is lett meg tulajdonképpen, mert a ládát sem így hívják, és a jelszót sem fogadta el...
Az első olvasható dátum 17.04.09. - asszem lemaradtam valamiről ;)