Távolsági autóbuszjáratok esetében Rácalmás, bejárati út megállónál tudtok leszállni.
Vonattal
A rácalmási vasútállomáson leszállva.
Trafik épülete
Rácalmás szívében található egy kicsiny, de mégis aranyos épület, mely az első világháborút követően épült meg és hosszú évekig üzemelt a település legfontosabb Trafikjaként. Az épület évtizedekig üresen állt, omladozó, máló falakkal, beszakadt tetőszerkezettel, de szerencsére máig megmaradt megviselt, mégis régi tükrében.
A trafik múltja
A trafik az emberek törzshelye volt, ahol nemcsak a vágott dohányt, szivart, cigarettát, tűzkövet, gyufát, öngyújtót lehetett beszerezni, hanem képeslapot, bélyeget, sorsjegyet, újságot, képes újságot, és apró játékokat, édességet a gyerekeknek. Az illatos pipadohány, a cigaretták díszes dobozai, az érdekes újságok látványa egy kis komótos társalgásra, trécselésre, "trafikálásra" ösztönözte a betérőket. A két háború után az állam a trafikjogot a megnyomorodott katonáknak, vagy az elesettek hozzátartozóinak tartotta fenn. Rácalmáson három dohányáruda volt. Az első világháború után Sándorovits György özvegye, Natika néni nyitott trafikot. Ez a vert falú nádtetős épület a Kossuth Lajos utcában állt. Berendezését Bulatné Bajront Emike, az unoka ajándékozta múzeumunknak. Ez a dohányáruda, itt Szigetfián Mosonyi Jánosé volt. A második világháború után épült Pintér Ferenc kis üzlete a Kossuth Lajos utcában, melyből sajnos semmi sem maradt.
A Szigetfia trafik évtizedeken át egy különleges intézményként funkcionált. Nem pusztán egy bolt volt, egyfajta információs pontnak is számított a település életében. Régi rácalmásiak szerint a férfiak igen kedvelt elfoglaltsága volt itt összegyűlni, informálódni. Mindezt szolgálta, hogy ide jártak a lapok, újságok is.
A trafik újjászületése
Rácalmás, a már meglévő helytörténeti kiállítása számos, a dohányárusítással és forgalmazásával kapcsolatos tárgyat és eszközt is felvonultatott már, így adta magát az ötlet, hogy létrehozzák ezt a kis trafikmúzeumot. Németh Miklósné Rácalmás város alpolgármestere, település helytörténeti specialista munkásságát dícséri az elkészült minimúzeum.
Az épületet Rácalmás önkormányzata saját forrásból vásárolta meg, a tárlat kialakítása, berendezése azonban már társadalmi munkában történt, a helyi polgárok segítségével. Amikor látták, mivel is készül a romos épülettel, a rácalmásiak számos felajánlást tettek. Így gazdagodott korabeli fogassal, kályhával, bútorokkal a kiállítás.
A Pesti Hírlapra például külön előfizetése is volt e trafiknak. A gyerekek is rajongva kedvelték, hiszen mindig akadt valami cukorka vagy nyalóka számukra. Fontos volt, hogy e közösségi hangulatot is megragadja, bemutassa a Trafikmúzeum.
Kisárudától a tőzsdéig
Egykor a trafik az egyik legpompásabb intézmény volt, ahol a Dohányjövedék termékeit volt hivatott elárusítani különböző formákban. Volt dohány kis- és nagyáruda, általánossági és különlegességi trafik. Az általánosságiban csak a leghétköznapibb, legkedveltebb márkákat lehetett kapni. Drágább luxuscigarettákért, külföldi szivarokért a különlegességi trafikba kellett menni. A kis dohányboltok a nagyárudákból és dohánytőzsdékből rendelték meg a szükséges mennyiséget.
Trafik parkja
A Trafik épülete egy hangulatos, szépen karbantartott parkban található, hatalmas fákkal, melyek a nyári melegben remekül óvnak minket a perzselő hőségtől. A parkban található Petőfi Sándor szobra is, melyet a város diákjai és az önkormányzat minden év március 15-én magyar színekbe öltöztet, zászlókkal, koszorúzás mellett.
Látogathatósága
A Trafik múzeum a város központi helyén található, bármikor megtekinthető és szabadon betekinthető, még az esti órákban is, hiszen a trafik világítása a közvilágítással együtt kapcsol be, így látható a korabeli berendezése az újjászületett Szigetfia trafiknak.
Aki azonban szeretne belépni a kis épületbe csak a Jankovich-kúria Rendezvényközponton keresztül teheti meg a +36 25 507 817 telefonszámon, előzetes bejelentkezés esetén az ott dolgozó kollégák kinyitják a trafikot, részletesen ismertetik a tárlatot.
Láda karbantartások
2021.01.04. Telefonon egy kedves kesser hívott, hogy nézzek rá a ládára, mert nem találja. A láda sajnos eltűnt. 01.05.-én pótolni fogom. Aki esetleg addig volt és az eltűnt láda miatt nem tudja beregisztrálni a találatot, keressen meg.
2021.01.06. A ládát pótoltam. Az egyedi logbook készítés alatt, de addig is minden adott a láda felkeresésére!
A ládaoldalon számomra nem volt világos, hogy akkor most kavicsot, vagy műanyag ládát kell-e keresni?
A rejtővel nem sikerült beszélnem, de szerencsére hk-ládadoki felvette a telefont. Megbeszéltük, hogy először dobozt keresünk, és ha szükség van rá, gyógyítunk a nálunk lévő pót-ládával. Viszont annyira evidens a kavics rejteke és annyira ötletes a rejtés, hogy visszatelefonáltam: nincs szükség gyógyításra.
Keressétek a KAVICSOT!
Köszönjük szépen!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.8]
Ismét kellemes csalódás egy általunk eddig még ismeretlen településen. Bebrangoltuk szinte az egész várost az állomástól a Jankovich kúriáig. Szép, rendezett porták, tisztaság mindehol. Jó érzés volt itt sétálni. A rejtés zseniális! Nem is baj, hogy eltűnt az eredeti láda! :)
Köszönjük!
szepzsuzsi, Era
Köszönöm a rejtést.
A "Dunán innen, Dunán túl" teljesítménytúra során begyűjtve. A 20 km-es távon indultam (triónk másik tagja, Zoli, az 50-en), de a négy geoláda megkeresésével tettem bele plusz km-t, bőven. A kitérők miatt itt már komoly harcot folytattam a szintidővel (amit aztán senki nem kért rajtam számon), így egy gyors kavicsfényképezés után igyekeztem vissza a piros sáv jelzésre. A cél közelében, az egyik parkolóban ismerős matricát fedeztem fel. Vajon ki lehetett?
Vonattal érkeztem, elsétáltam a Trafik Múzeumig, bekukucskáltam, ..... eszembe jutottak a gyerekkori trafikos emlékeim ,..... azután nekiláttam a pótjelszót megkeresni, de most nem a talaj szintje volt a nyerő.
Kedves Csatit!
Köszönöm a telefonos segítséget!
Üdvözlettel, napvirág