Elhelyezés időpontja: 1970.01.01 01:00
Megjelenés időpontja: 2020.03.10 06:44
Utolsó lényeges változás: 2020.03.10 06:44
Utolsó változás: 2020.04.13 08:38
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Felhasználó: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 140 m
Megtalálások száma: 68
Megtalálások gyakorisága: 1.3 megtalálás hetente
Röviden
10*20*10 cm méretű műanyag dobozt keress a Kőháti-barlang felső bejáratától 20 méterre keletre egy mohos szikla üregében! Keresd a nem odaillő követ! A láda megszerzéséhez nem kell sziklát mászni, a rejtekadó szikla egy ösvényen megközelíthető.
A BARLANGOKBA MINDENKI CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE MENJEN BE. LEGYEN NÁLATOK FEJLÁMPA, VAGY KÉZILÁMPA. MIELŐTT ELINDULNÁL A BARLANGBA MINDENKÉPP TUDASD VALAKIVEL CÉLODAT, HOGY BALESET ESETÉN TUDJÁK, MERRE KERESSENEK.
AZ ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ BALESETEKÉRT A REJTŐ SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL.
Megközelítés
Parkolni az Egert Lillafüreddel összekötő 2505-ös számú út és a barlangokhoz vezető földút kereszteződésében lehet. N 48° 3,424' E 20° 28,994' 640 m [GCBB05+Parkoló]
A Meander-barlang látogatása nem ajánlott. A barlang szinte függőleges kürtőjében egy létrarendszer vezet le, amely már több éves. A létrák korhadtak lehetnek, használatuk balesetveszélyes. A barlangok igen meredek hegyoldalban helyezkednek el, havas, jeges időben nem javasolt a megközelítésük.
A bükki barlangok
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
A Kőháti-barlangcsoport
A Pazsag-völgy völgyfőjében, a Nagy- és Kis-Kő-hát alatt, ahol az agyagpala-térszín érintkezik a Bükk-fennsíkot felépítő mészkőformációval, számos barlang található. A két bejárattal rendelkező Kőháti-barlang N 48° 3,461' E 20° 28,992' 660 m [GCBB05+Kőháti-barlang] és az Ilus-kúti-barlang N 48° 3,494' E 20° 28,950' 687 m [GCBB05+Ilus-kúti-barlang] nagyjából vízszintes járatokkal rendelkezik, a Meander-barlang N 48° 3,473' E 20° 28,981' 674 m [GCBB05+Meander-barlang] viszont akna-jellegű kürtő.
A 2015-ben 30 méter mélységig kibontott Meander-barlang a feltárás kezdetén 12 méter hosszú volt, és 6 méter mélységű: tehát inkább horizontális áramlási üregnek bizonyult, és úgy tűnt, hogy a közeli Kőháti-barlanggal egy rendszert alkotott.
A barlangba került hordalék felszínre juttatása után a barlang horizontális kiterjedése különösebben nem változott, a függőleges kiterjedése viszont jelentősen megnövekedet. A 2014-ben kitermelt bejárati törmelék és barlangi hordalék 30 m3 volt, míg 2016-ban 62 műszak keretében 100 m3 nagyságrendű anyagot juttattak a felszínre "a hatékony anyagmozgatást biztosító mecseki szállítópálya" segítségével. A kutatási jelentések szerint a "kibontott" (üledékétől megszabadított) Meander-barlang függőleges kürtőjének formakincse a felfelé áramló víz eróziós nyomait hordozza. Jól láthatóan először forrásbarlangként működött, majd víznyelőjáratként. A barlang falán lévő hullámkagylók és a gömbüstök egy fölfelé vágódó, oldódó barlangképződésről tanuskodnak.
Az Ilus-kúti-barlang hossza 170 méter, függőleges kiterjedése 14 méter. A barlang jelenleg is feltárás alatt van, tehát elképzelhető hogy méretei nőni fognak.
A Kőháti-balang hossza 142 méter, függőleges kiterjedése 22 méter.
A Meander barlang kutatásáról érdekes videót készítettek, amelyben megfigyelhetjük a barlagi üledék felszínre szállítására készült szállítópálya működését.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Hmmm ... hát ezt is megtaláltam. És itt sem jártam még az elmőlt 40 évben :P
!!! FIGYELEM !!!
A ládát amikor kiveszed és visszarakod a jelenlegi rejtekébe(ből), NAGYON óvatosan csináld, mert könnyen beeshet a mögötte lévő üregbe, onnan lehetetlennel határos dolog előbányászni. Tehát elég egy véletlen rossz mozdulat, és a láda eltűnik, pótolni kell.
Egerből autóval mentem a túrám kiindulópontjára. Útközben két láda várt rám a GCBB04 és a GCBB05. Ezt a ládát lényegesen könnyebb megközelíteni, mint a GCBB04-et. Érdekes, hogy a barlangászok ilyen lelkesen termelik ki a törmeléket a barlangból. Kíváncsi vagyok mi a céljuk. Köszönöm a rejtést!
Ide is felszaladtunk, a gps lent maradt. A pdf-be letöltött térkép és leírás alapján próbáltuk kitalálni, hol lehet. Kitartó munkával a meredek hegyoldalon csúszkálva csak megtaláltuk. Később láttuk, hogy nem is kellett volna erőlködnünk, képek alapján is kérhettük volna a megtalálást. :-/
Már Bánkútról hazafelé álltunk meg ennél a ládánál. Az éjjel nagy eső volt. A kitermelés azóta nagy vörös kupacokat halmozott fel. Sokat kerestünk és matattunk a vizes mohás köveknél, de a láda mégsem került elő. A gps sem nyújtott tényleges segítséget, mert egy álltó helyemben 285 méteres távolságról visszament 54 méterre...A leírás szerint többször nekiveselkedtünk, mégsem került elő a láda!
A képek alapján kérem a megtalálás elfogadását!
Fogtam! - volna, de sajna a korlátozott időben nem találtuk meg ésKatával. A hely igen érdekes, különösen a csipkéskútihoz hasonló jelenleg is zajló feltárás nyomai!
Kérlek fogadd el a jelszó nélkülit a képek alapján!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést!
A bejárattól szerintem inkább déli irányban volt, az alsó bejáratra nézve viszont stimmel a leírás. A lényeg hogy lentről érkezve két barlang bejárat mellett kell elhaladni, majd még egy kicsit tovább kelet felé. [Geoládák v3.4.1]
Köszönöm a lehetőséget.
Kitoltunk magunkkal. Mivel a tervezett utunk felett esőfelhők gyülekeztek, így egy hirtelen ötlettől vezérelve a BB07 után a BB05 felé vettük az irányt. Nem volt jó ötlet
Fentről közelítettük meg nem kispályás terepen.
Gerivel és Andival mentünk fel a barlangokig. Megnéztük mind a három barlang bejáratát, az alsónál éppen három barlangász tisztította az agyagtól a barlangot. Geri megcsodálta a gépezetet és elbeszélgettünk azzal az úriemberrel aki éppen kint volt.