Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2020.02.29 09:00
Megjelenés időpontja: 2020.03.13 05:28
Utolsó lényeges változás: 2020.03.13 05:28
Utolsó változás: 2020.04.13 08:37
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2200 m
Megtalálások száma: 116, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Röviden
Figyelem! Nehéz terep. Olvasd el a "Megközelítés" fejezetet is.
A barlang bejárata közelében, talajközelben egy sziklarepedésben lapul a 20*15*5 cm-es műanyag doboz.
A BARLANGOKBA MINDENKI CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE MENJEN BE. LEGYEN NÁLATOK FEJLÁMPA, VAGY KÉZILÁMPA. MIELŐTT ELINDULNÁL A BARLANGBA MINDENKÉPP TUDASD VALAKIVEL CÉLODAT, HOGY BALESET ESETÉN TUDJÁK, MERRE KERESSENEK.
AZ ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ BALESETEKÉRT A REJTŐ SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL.
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
Az Alabástrom-barlang
A pusztulásuk során beszakadt, kétbejáratú barlangmaradványok egy részét a Bükkben "átjáró"-nak nevezik: Tamás-kői-átjáró, Füzér-kői-Kis- és Nagy-átjáró, Mész-völgyiátjáró,Tar-kőalji-átjáró; lényegében ez a név illetné meg a Büdös-pestet, a Suba-, a Drót- és a Pongor-lyukat, valamint a Kecskésgalyai-barlangot is. Ilyen átjáróbarlang az Ómassa határában a Felső-Sebesvíz-völgy egy szirtjében, közel a völgyfőhöz található Alabástrom-barlang is. A szirt felső végén van az egyik, alsó végén a másik bejárata. Járatainak teljes hossza 61 méter, függőleges kiterjedése 14 méter, másfél méter széles folyosószerű barlang középső részén kisebb termet alkot.
A barlang a Bolhás-patakot korábban, a Bolhasi víznyelő kialakulása előtt, elbújtató víznyelőbarlangból maradt vissza.
A fő járatból két helyen is kisebb kürtők nyílnak. Az egyik a barlang középső részén található teremből, a másik a felső kijárat meredek folyosójából nyílik. A barlang falait egyes helyeken szabályos bevésések borítják melyeken fehér, kristályszerű lerakodás figyelhető meg. Talán innen kapta a nevét is: az alabástrom igen finom szemű, áttetsző gipsz.
Hát nem volt semmi... lentről indultam neki én is, szerencsére enyhén fagyos volt a föld, így kicsit könnyebb volt le-föl mászkálni, mert persze rendesen körbejártem, mire meglett. Büszke vagyok magamra, hogy egyedül is sikerült levadászni, köszönöm az élményt!
Geoverseny alkalmából hétvége a Bükkben. Szombaton verseny, míg vasárnap csúcs túra SeeLee-vel.
Mi északról, a S jelzés felől közelítettünk. A beírásokat olvasgatva, lehet erről könnyebb. Csak pár kidőlt fa, köves rész sem sok, vége kicsit meredek, de túlélhető.
[g:hu+ 2.10.16]
Megvan, köszi!
Alulról támadtunk. A mésztufa vízesés felől a sárgán jöttünk, és az út hajtűjének környékéről srégen másztunk fel, kb. 120 méternyi út. Jó szívvel ezt kizárólag elvetemülteknek ajánlanám. Meredek, csúszik, feljebb köves, de egyéb gond vagy veszély nincs.
A barlang klassz, jó mélyen belementem, körülnéztem, tetszett.
A doboz rendben. Üregben van, de nem igazán talajszinten, nekem kb. mellmagasságban volt.
Az iránypontokat feledve végigmentem az úton (ameddig tartott), azután a felső bejárat felől lavíroztam le/vissza az alsóhoz. Nem volt egy leányálom. Visszafelé egyenesben felmásztam az útig ... felfelé egyszerűbb járható utat választani. Menjen, ki merre lát ... nagyon jó! :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6] A multi része, így felkerestük. A terep a rejtés óta talán még nehezebb az újabb kidőlt fák miatt. Maga a barlang rövid átjáró, érdekes sziklamintával, önmagában nem éri meg a bokatörő ideutat.
Így év elejére rádobtunk egy miskolctapolcai wellness-es hosszú hétvégét az év végi pihenésre, innen kiindulva keresgéltünk a közeli ládákból.
A GCZSOF rég áhított kilátója után felautóztunk a Jávorkútra vezető úton, majd a GCBB09 két pontjának megkeresése után lejjebb gurultunk az ajánlott parkolóig. Olvastam a rejtő figyelmeztetését és ajánlását a megközelítésről és ismerve őt, komolyan is vettem, de ami a helyszínen várt, arra azért nem számítottam...
Az úttól mintegy 150 m-t megtéve a jelzetlen "ösvény"-re rátérve gyakorlatilag egy folyamatosan bedőlt fákat átlépő-átmászó valóságos akadálypálya fogadott. De az igazán durva, nagy neheze még csak ennek kvázi végétől következett. A barlang már csak kb. 120 m-re volt, de közöttünk egy olyan meredek, bedőlt fákkal, az avar alatt csúszós faágakkal és mozgó sziklákkal nehezített hegyoldal állt, hogy azt hittem, sosem érek a ládához. Éppen ezért az iránypontokat is csak némileg tudtam követni, mert a helyszín improvizálásra kényszerített. Végül aztán, kiizzadva, 160-as pulzussal alulról kerülve felértem a barlanghoz. A láda az adott üregben, rendben meglett.
Azt hiszem, ez a láda is felkerült a "sosem felejtem el" listára. :) Nálam a terep simán 5-ös, kevés ilyen nehézségűre emlékszem a 3200+ megtalálásomból...
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést!
Attibatinak köszönjük a segédpontokat, nagyon sokat segítettek!
20-30 centis fagyott hóban kerestük fel a barlangot és a ládát. A terep nagyon nehéz és meredek, de szerencsénkre a hó sokat segített rajtunk, ugyanis így kevésbé volt csúszós a terep, mintha a nedves földre/kövekre/faágakra lépdestünk volna. [Geoládák v4.2.1]
A láda leírásában "letérésként" jelzett pontnál jól lehet parkolni. A segéd pontok már sugallták, hogy nem lesz könnyű menet, de erre azért nem számítottam. Eleve a meredek, erdős hegyoldalban gyenge a műholdvétel, és itt 10-15m-s ugrálás a pozicióban lehetetlenné teszi a célirányos megközelítést. A hegyoldal pedig meredek! Nagyon meredek! Ezenkívül végig kidőlt, kivágott fák borítják. A terep nehézsége szerintem több mint 4, inkább 6-s. Végül kb. 10m-rel a barlang alá keveredtünk, mikor megláttam, legalább tudtam az irányt. A barlang bejáratánál a láda keresése, felüdülés volt. Utána más kicsit sejtve az irányokat könnyebben vissza másztunk a nehezen járható útra.
Üdv Mr Zerge.
A barlangot már régebbről ismertem, akkor Ómassa felől kerestem fel. Most Jávorkut felől mentem, de rövidíteni akartam, és a kék turista úton közelítettem meg... Hiba volt! Egy sziklagerincen találtam magam, ahonnan lemászni életveszelyes lett volna! Visszafordultam és egy nagy kerülővel mentem le a barlang aljához. Onnan már ismerős volt a terep. Vegyétek komolyan a rejtő útvonal leírását! Köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.3]
Megtaláltuk, köszönöm a rejtést! Eddigi legnehezebb ládánk, de megérte! Igazából elkeveredtünk, a felső barlangot hamarabb megtaláltuk, pedig nem is kerestük! [Geoládák v3.9.6]
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Tartottam a barlang megközelítésétől, mert olyan sokan írták, hogy milyen nehéz. Valóban nem egyszerű, fentről érkeztünk, lépésről-lépésre haladtunk, de nemcsak a kidőlt fák, hanem a felázott talaj miatt is. Fölfelé könnyebb és gyorsabb volt, de ekkor ránk zúdult egy zápor a pont felettünk lévő felhőből. Ezt már nem úsztuk meg szárazon :)
Bükki barangolás második napja: hosszabb túra, előtte-utána pár láda.
Mivel a szálláson csak nyolctól volt reggeli, eljöttem egy gyors találatra. Nem volt gyors, körülbelül 45 perc volt a műúttól a műútig, a kidőlt fák tömkelegén átverekedve magam nem volt egyszerű a haladás, ráadásul a GPS sem akart igazán kooperálni. Őszintén megvallva kicsit átkoztam az egészet, de amikor odaértem, egyfajta eufórikus érzés lett rajtam úrrá: megcsináltam! A barlanghoz érve a láda már könnyű volt. Nem merészkedtem beljebb, nem akartam megzavarni az esetleg itt lakó denevéreket.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
* Otthoni kiegészítés:
Ideje volt már a Barlangolások a Bükkben záróládáját "kikérni". Ehhez részemről ma az utolsó három Lillafüred környéki láda levadászására volt csak szükség. Csatlakozott dalmusson is, akivel már régen csapattunk egy jót. :)
Ez volt a napi harmadik, utolsó találatunk. Mellette ekkor már 4 Bükki barlangok jelvényszerző kódot is felírtunk (Szepesi, Tuskós, Létrási, Útmenti). A logokat olvasva a csemegét, illetve az alaprejtések legnehezebbjét a végére hagytuk.
A leírás és a hozzászólások alapján próbáltuk a barlang bejáratát szintezve elérni, vagyis se nem fentről, se nem lentről megközelíteni. Ez remekül sikerült is, lényegében oldalról értük el a célt. No de, ennek ára volt ám! A környező, fiatalossal teli erdőt nemrég ritkították, vagyis a korban viszonylag homogén összetételű erdőrészt az erdészek átfésülték és a sérült vagy nem megfelelően, illetve sűrűn növő fákat motoros fűrésszel kivágták. A végtermék ott maradt, ahol eldőlt, vagyis egy lejtőirányban lefelé kidőlt fákkal sűrűn fedett hegyoldalban kellett araszolni. Most nem volt hó és jég, csak némi nedvesség, plusz sok-sok kő. Ez így együtt egy komoly és meglehetősen csúszásveszélyes akadálypálya lett, amin pont ezért elég nehéz, illetve odafigyelős haladni. Részünkről ez nem baj, mert izgalmasabb és nehezebb volt a megközelítés, ezt mi szeretjük! :D
Visszafelé viszont lényegében toronyiránt, minimális srévizavével megcéloztuk a fölöttünk levő erdei utat, ami ugyanúgy bedőlt fával volt tele, de legalább síkban kellett haladni (lábemelgetős fitness edzés), kisebb elesésveszély mellett. Ahogy néztük, mi fentről is simán bevállaltuk volna a lemenetelt, ha megvan a segédpont, hogy mikor kell letérni erről az útról. Alig 100 méter az egész - nekünk ez is megfelelt.
A barlang egyébként tényleg különleges, csak ezt nem mindenki fedezi fel, amikor lihegve megérkezik! :D Kellett már egy ilyen "munkás" találat is! :D
Rejtés rendben!