Elhelyezés időpontja: 2020.02.29 09:00
Megjelenés időpontja: 2020.03.13 05:28
Utolsó lényeges változás: 2020.03.13 05:28
Utolsó változás: 2020.04.13 08:37
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Felhasználó: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2200 m
Megtalálások száma: 48
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Röviden
Figyelem! Nehéz terep. Olvasd el a "Megközelítés" fejezetet is.
A barlang bejárata közelében, talajközelben egy sziklarepedésben lapul a 20*15*5 cm-es műanyag doboz.
A BARLANGOKBA MINDENKI CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE MENJEN BE. LEGYEN NÁLATOK FEJLÁMPA, VAGY KÉZILÁMPA. MIELŐTT ELINDULNÁL A BARLANGBA MINDENKÉPP TUDASD VALAKIVEL CÉLODAT, HOGY BALESET ESETÉN TUDJÁK, MERRE KERESSENEK.
AZ ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ BALESETEKÉRT A REJTŐ SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL.
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
Az Alabástrom-barlang
A pusztulásuk során beszakadt, kétbejáratú barlangmaradványok egy részét a Bükkben "átjáró"-nak nevezik: Tamás-kői-átjáró, Füzér-kői-Kis- és Nagy-átjáró, Mész-völgyiátjáró,Tar-kőalji-átjáró; lényegében ez a név illetné meg a Büdös-pestet, a Suba-, a Drót- és a Pongor-lyukat, valamint a Kecskésgalyai-barlangot is. Ilyen átjáróbarlang az Ómassa határában a Felső-Sebesvíz-völgy egy szirtjében, közel a völgyfőhöz található Alabástrom-barlang is. A szirt felső végén van az egyik, alsó végén a másik bejárata. Járatainak teljes hossza 61 méter, függőleges kiterjedése 14 méter, másfél méter széles folyosószerű barlang középső részén kisebb termet alkot.
A barlang a Bolhás-patakot korábban, a Bolhasi víznyelő kialakulása előtt, elbújtató víznyelőbarlangból maradt vissza.
A fő járatból két helyen is kisebb kürtők nyílnak. Az egyik a barlang középső részén található teremből, a másik a felső kijárat meredek folyosójából nyílik. A barlang falait egyes helyeken szabályos bevésések borítják melyeken fehér, kristályszerű lerakodás figyelhető meg. Talán innen kapta a nevét is: az alabástrom igen finom szemű, áttetsző gipsz.
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést! Egy 25 éve várt találkozás valósult ma meg . 25 éve kerestük ezt a barlangot a szüleimmel testvéreimmel. Akkor nem találtuk meg. Most meglett Győző Barátommal. A segédpontokat követtük, ahogy Strombus tanácsolta. És jól tettük. [Geoládák v3.6.0]
5 napos Bükk túra Piroskával.
Az S- jelzés felől értük el, DE: nagyon nehezen járható , meredek oldal, és a térképen jelzett ösvény (kék nyil) nem létezik!
Lásd: mellékelt fotó
Kösz a rejtést
Ez kemény volt. A mésztufa vízesést is útba ejtettük, ami lenyűgözött, majd a sárgán mentünk tovább és mikor már csak 161 méter volt a célig kezdtünk emelkedni zerge üzemmódban. Kihívás volt. Utána az Alabástrom tetőt érintve mentünk vissza az útra és megkerestük a GCBB09 pontjait. Jól eldugott barlang, nagyon jó rejtéssel. Köszönjük.
Most itthon látom, hogy a BB08-at 08.08-án találtuk meg. :-)
Strombus pathtag-jét elvittük, logoltuk a pathtags.com oldalon.
GCTOUR#24 Bükki barlangolós bringatúra közben a hetedik felkeresett barlang a hétből. A túra végén ezt a barlangot már csak a hat legelszántabb csapattag kereste fel. Nem volt egyszerű a megközelítés és a visszaút a bringákhoz sem, de megérte, mert nagyon szép volt! A barlang nagytermében folyamatosan repkedtek a denevérek, amíg benn voltunk.
A Barlangolós GCTOUR "kötelező programját" Péter60-nal részben már három hete teljesítettük, így most a 4-es, 5-ös, 6-os barlangot kihagytuk, később csatlakoztunk a társasághoz, de hogy megkapjuk mi is a megfelelő barlangdózist, a túra végét megtoldottuk a GCLETR-tel, majd megkoronáztuk a napot ezzel a helyszínnel.
KP1965, NTI1969 és ha2 társaságában vágtunk neki. A nyugatra fordulást jelző segédpontig követtük a rejtő utasításait, de sajnos arra már nem figyeltünk, hogy még két segédpont van, így elkövettük mindazt a hibát, amitől a rejtő óvott minket. A felső nyílásához érkeztünk, ami innen nézve elég mélynek és félelmetesnek tűnt. Üggyel-bajjal, megkerülve a puklit, leereszkedtünk a főbejárathoz. Hamar megtaláltuk a ládát, majd örömmel fedeztük fel az igazi kincset, a barlangot, aminek szürkésfehér falán vízcseppek és valamiféle ásványi kiválasztódások csillantak meg lámpánk fényében, tágasabb részén pedig denevér röpködött.
Mire kigyönyörködtük magunkat, a tájfutó ha2 már el is iramodott, egyenesen lefelé. Úgy látszik, nem volt kedve mégegyszer végigjárni a nehéz útvonalat, amin idefelé jöttünk. Nem hagyhattuk magára ebben a rengeteg erdőben, nehogy elvesszen :-), így követtük. A meredek, éjszakai esőtől csúszós talajon avar borította kövek gördültek ki a lábunk alól, alattomos, nyálkás, öreg fadarabokon csúsztunk meg, nem volt egy könnyű menet, de végül leértünk a sárga sávra. Nagyon örültünk, hogy végre stabil és vízszintes talaj van a lábunk alatt. Én optimistán azt reméltem, ez most már kb. a hátrahagyott biciklikig így lesz, de persze nem. Mentünk, mendegéltünk, találtunk egy újabb, szép, mohos szájú, vízzel teli kis barlangot, majd itt kényelmes utunk irányt váltott, meredek, keskeny, csúszós ösvénnyé alakult. De itt legalább már láttuk, hova lépünk és ilyen terepen felfelé könnyebb menni, mint lefelé. Végül kiértünk az aszfalt útra, ezen caplattunk vissza úgy 700 métert, majd ismét be az erdőbe még 250-et, a biciklikért. Itt Gábor75 várt minket hűségesen, akinek nem volt kedve a barlanghoz jönni.
Nagyon élveztem ezt a túrát. Kevés az olyan magyar rejtés, aminél 4-es, 4,5-ös a terepnehézség, de mégsem veszélyes a terep, csak, nehéz. A helyszín nagyon érdekes, a barlang megmutatásra érdemes, igazi "geocaching nélkül soha" élmény.
A ládába tettem laminál mugli infót. Ajándékba hagytam egy pathtaget. Ez olyan mint egy kis geoérme, de ha tetszik, megtarthatod. Csak logold, kérlek, a pathtags.com oldalon, hogy lássam, hova került! Ha nem vállalod az ezzel járó adminisztrációt, kérlek, ne vidd el!
Nagy élmény volt, a GCTOUR során!
Igenis elfér egy ilyen nehezen megközelíthető, jelzett út mentes, sőt minden út mentes barlang ebben a sorozatban. Nem kell minden ládához "kézen fogva" vezetni az átlagkessert :)!
Nem vagyok egy nagy barlang fan, de ez igazán tetszett. Köszönöm!
Csak így utólag szeretném megjegyezni, hogy gábor75 bizony nem volt ott a barlangnál, lent várt minket önként a bringáknál.
Nem találom etikusnak, hogy jegyzi a találatot.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (48 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.