Elhelyezés időpontja: 2020.02.29 09:00
Megjelenés időpontja: 2020.03.13 05:28
Utolsó lényeges változás: 2020.03.13 05:28
Utolsó változás: 2020.04.13 08:37
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2200 m
Megtalálások száma: 85, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
Röviden
Figyelem! Nehéz terep. Olvasd el a "Megközelítés" fejezetet is.
A barlang bejárata közelében, talajközelben egy sziklarepedésben lapul a 20*15*5 cm-es műanyag doboz.
A BARLANGOKBA MINDENKI CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE MENJEN BE. LEGYEN NÁLATOK FEJLÁMPA, VAGY KÉZILÁMPA. MIELŐTT ELINDULNÁL A BARLANGBA MINDENKÉPP TUDASD VALAKIVEL CÉLODAT, HOGY BALESET ESETÉN TUDJÁK, MERRE KERESSENEK.
AZ ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ BALESETEKÉRT A REJTŐ SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL.
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
Az Alabástrom-barlang
A pusztulásuk során beszakadt, kétbejáratú barlangmaradványok egy részét a Bükkben "átjáró"-nak nevezik: Tamás-kői-átjáró, Füzér-kői-Kis- és Nagy-átjáró, Mész-völgyiátjáró,Tar-kőalji-átjáró; lényegében ez a név illetné meg a Büdös-pestet, a Suba-, a Drót- és a Pongor-lyukat, valamint a Kecskésgalyai-barlangot is. Ilyen átjáróbarlang az Ómassa határában a Felső-Sebesvíz-völgy egy szirtjében, közel a völgyfőhöz található Alabástrom-barlang is. A szirt felső végén van az egyik, alsó végén a másik bejárata. Járatainak teljes hossza 61 méter, függőleges kiterjedése 14 méter, másfél méter széles folyosószerű barlang középső részén kisebb termet alkot.
A barlang a Bolhás-patakot korábban, a Bolhasi víznyelő kialakulása előtt, elbújtató víznyelőbarlangból maradt vissza.
A fő járatból két helyen is kisebb kürtők nyílnak. Az egyik a barlang középső részén található teremből, a másik a felső kijárat meredek folyosójából nyílik. A barlang falait egyes helyeken szabályos bevésések borítják melyeken fehér, kristályszerű lerakodás figyelhető meg. Talán innen kapta a nevét is: az alabástrom igen finom szemű, áttetsző gipsz.
No, hát ez eléggé emberes!
Szóval, amúgy a műúttól nincs messze. De hogy ide magától épeszű ember be nem teszi a lábát, az biztos. Út tényleg nincs, a megközelítés nagyon nehéz, oda kell figyelni! Azért leküzdhető, főleg, ha van cél...
A bázisra menet tettem ide kitérőt, hát, nem volt egyszerű. De köszönöm a lehetőséget, hogy ide is eljuthattam. A kullancsokkal mondjuk jó vigyázni!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.7]
Na, ezt a barlangot bükki ládázásunk végére hagytuk, kicsit félve a megközelítéstől.
Hát nem is volt egyszerű. A fiúk nem is jöttek velem egy idő után, mert a kiskutyát kézben lehetett csak vinni, Samu B. pedig így nem tudott kapaszkodni.
Úgyhogy egyedül küzdöttem le a legnehezebb részeket. A segédpontok sokat segítettek, még így is sajnos a barlang fölé keveredtem elsőre. Aztán csak meglett a barlang bejárata, és onnan már könnyedén a láda is.
Szeretem az ilyen extrább kereséseket is.
Bükki barlangászós hétvége. A mai nap programja a Jávorkúti-barlang, ill. a Bolhási bejárása volt. Miután az utóbbiba nem tudtunk lemenni, pótcselekvésként elsétáltunk ide. A fakivágások alaposan megnehezítik az amúgy sem könnyű eljutást a barlangig. Minden irányba szenvedős. A barlang viszont jópofa, logolás után tettünk egy átmenő túrát és a felső kijáraton távoztunk. Köszi.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.11.3]
Meg kell mondani én valami ütősebb terepre számítottam vagy lehet hogy nemrég érkeztem vissza az ausztriai ládakarbantartásomból és azért tűnt egyszerűnek a terep. A nehézséget a kidőlt fák és az avar adja, hogy nem látod mire lépsz.
Persze sikerült a barlang fölé érkeznem, de a feleségemet és Matyit sikerült lejjebb irányítanom, így csak nekem kellett valahogy megoldanom a meredélyen való lejutást. A barlangba bementünk, de csak a nagy beomlott üregig jutottunk, mert ott rengeteg kis fekete denevér tanyázott és nekünk sikerült egy erős fényű lámpával véletlenül rájuk világítanunk, mikor kerestük mitől van olyan büdös a barlangban. Azzal tréfálkoztunk hogy barlangi medvétől, de igazából a denevér guanótól, bár ezt kitalálhattuk volna. Mivel sikerült felzavarnunk a csapatot, nem akartuk tovább izgatni őket, így visszahátráltunk és elég rövid lett a barlangi túránk.
GPS kicsit pontatlan volt, ezért vagy 15 percig kerestem a kövek között ott ahol nem volt semmi. Aztán meglett. Iszonyat dzsindzsa volt mindenhol odafelé is meg visszafelé is. Észak felől jöttem a sárgán, és Dél felé mentem tovább fölfelé a fennsíkra. 1 óra ment el a ládával, aminek a nagy része susnyaharc volt. Utat kellett vágnom bele.
A Jávorkút Étterem és Panzió Lillafüredben töltöttünk el 5 éjszakát, innen kiindulva kerestem fel a környék ládáit.
Amíg a család aludt, én hajnali programként kerékpárral begyűjtöttem pár ládát, illetve multi láda pontját. Ma reggel a GCBB09, GCBB08, GCBHK2-1, GCRTEK ládákat fűztem fel egy körtúra útvonalára.
A műútról letérve a kerékpárral a GCBB08+nyugatra letérés pontig tudtam tekerni/tolni. Itt hátrahagytam a kerékpárt, és gyalog közelítettem a segédpontokat (1-es és 2-es iránypontot) felhasználva. Nem könnyű a terep, szerencsére a láda már könnyen adta magát. Köszönöm a rejtést!
TFTC! Bükki barlangok nyomán Lillafüred környéke
Nemcsak a barlang hanem az odajutás is elég extra!
A segédpontokat követve remekül el lehet jutni a ládához a nem túl egyszerű terepen.
[Geoládák v3.10.5]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (85 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.